Kredi Kartı Ek Kart Ne Demek?

Ek Kart Nedir
Ek Kart Nedir

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Ek kart, kredi kartına bağlı çalışan bir kart olduğu için herhangi bir kredi kartı olmadan ek kart başvurusu yapılamaz. Ek kredi kartı avantajları içerisinde asıl kredi kartı gibi taksitlendirme imkanı da bulunmaktadır. Ek kredi kartların da kontrol asıl kart sahibi olduğundan dolayı istenildiği zaman internet bankacılığı üzerinden bile anında iptal edilebilir veya kullanıma kapatılabilir.

Normal kredi kartından hiçbir farkı bulunmamakla birlikte kişinin ödeme alışkanlığı da rahatça takip edilebilir. Ek kart genellikle aile üyeleri arasında kullanılan bir hizmet. Ana bir kredi kartına bağlı olarak 10 adede kadar çıkarılabilir. Ek kartlar, limitleri ve kullanım koşulları önceden kullanıcı tarafından belirlenebildiği için aile bütçesinin planlamasında son derece faydalıdır. Aile muvafakatnamesi sayesinde reşit olmayan kişiler için de çıkarılabilen ek kart, 18 yaşından küçük aile üyelerinin de ebeveynlerine bağlı bir kredi kartı olabilmesini sağlar.

Göz atmanızda fayda var: Ek Kart ile Kredi Kartı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ek Kart Sahibinin Sorumluluğu

İnternet ya da telefon bankacılığı kullanarak veya bankanızın şubesini ziyaret ederek başvurusu yapabilirsiniz. Bankanın yaptığı değerlendirme ve incelemeler sonucunda ortalama 1 ile 4 hafta içinde başvurunuza olumlu ya da olumsuz cevap verilir.

Öncelikle bizler kredi kartı kullanma alışkanlığı tam olarak oturmamış bir toplum olarak aslında elimizdeki nimetin faydalarını bazen kendimizi zor durumda bırakarak kullanmaktayız. Genel olarak kredi kartı kullanmak aslında bir avantajdır. Çünkü günümüzde gerçekten bir geçim zorluğu bulunmakta ve her an bir ihtiyaç olabilmektedir. Aslında kredi kartını gerçekten kullanmayı bilen insanlar için bir nimet ama bilinçsiz harcama yapan insanlar içinse bir dehşete dönüşebilir. Ek kart olayı ise aslında kartın çıkarıldığı insanın hem harcamalarını takip edebilmek hem de buna bir sınır koyabilmesi için gayet kullanışlı pratik bir çözümdür. Limiti kendi inisiyatifinde belirleyebileceğiniz ve ödemelerini bile takip edebileceğiniz kart türüdür.

Göz atabilirsiniz: Kredi Notu Sorgulama

Genelde aile büyükleri tarafından eş, çocuk gibi yakın insanlara çıkartılır. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta bu kartların da asıl kartlar gibi son ödeme tarihleridir. KKB puanı açısından bu kartlarında sözü geçmektedir. Örneğin kredi kartı çıkmayan kişilere ek kartın çıkartılması o kişinin KKB skoruna olumlu katkıda bulunmaktadır. Bankalar ek kartın ödeme düzenini de kontrol etmektedir. Ek kart ile hem kendi kart bilgilerinizi vermek zorunda kalmaz hem de karşı tarafa belirli bir limit koyarak kolayca kontrolü sağlanabilmektedir.

İlginizi çekebilir: Kredi Notu Düşükler İçin Kredi Veren Bankalar

Ek Kartın Limit Oranı Nedir?

Ayrıca Ek kredi kartını düşük limitli olarak belirleyip sadece internet alışverişlerinde de kullanmak gayet mantıklıdır. Bu mantıkta sanal kartlar da oluşturulabilir ama sanal kartlar ile marketten alışveriş yapabilmek gibi bir imkan olmadığını düşünürsek fiziksel bir kartın elinizde olması elbette daha çok avantaj sağlamaktadır. Ek kredi kartlarının herhangi bir onay süreci bulunmamaktadır. Başvuru online olarak yapılıp cevap anında alınmaktadır. Ancak bazı bankalar ek kredi kartı çıkaran kişinin aktif borcu var ise bu talebi reddetmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz