Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Sonrası Kart Alabilir Miyim?

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma
Kredi Kartı Borcu Yapılandırma

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Yapılandırma özellikle bankacılık sisteminin ve dolayısıyla ekonominin en önemli dinamiğinin kriz noktasına ulaştığında başvurulan bir nefes alma uygulaması olarak nitelendirilebilir. Her ne kadar tüketici açısından olumlu bir gelişme gibi görünse de ekonomik sonuçları tarih boyunca pek beklendiği gibi olmamıştır. Kredi ya da kredi kartı borcu yapılandırma ile ilgili en son karar 2017 yılına girerken alınmıştı. Başbakan Binali Yıldırım tarafından borçların 72 aya kadar yapılandırma imkanı verildiği duyurulmuştu. Buna istinaden kısa süre sonra 27 Ocak 2017 tarihinde de Sicil Affı yürürlüğe girmiştir. Sayısı 11,5 milyona yaklaşan kara listedeki tüketicilerin borçlarını 6 ay içerisinde kapatmaları ya da yapılandırmaları halinde kara listeden çıkabileceği belirtilmişti.

Kredi Kartı Borcumu Yapılandırdım, Tekrar Kart Alabilir miyim?

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Yasası

Binali Yıldırım’ın açıklamasından sonra tüm beklentiler sicil affı ve yapılandırmadan yararlanan tüketicilerin geçmiş sicillerinin temizlenmesi yönündeydi. Ancak kanun maddesine eklenen geçici düzenlemede yapılan ödemeler sonrasında; bankaların geçmiş dönemlerdeki ödenmeyen borçları ve kara listede yer almama durumunu görmezden gelebileceği belirtilmişti. Tepki çeken bu düzenleme ile ilgili yetkililer geçici düzenlemede aksine olanak sağlamasına karşın bankaların yapılandırmayı ya da sicil affını uygulaması gerektiği açıklamasını yapmıştı. Aslı itibariyle yapılandırma ve sicil affının bu denli sık uygulanması, bankaların faaliyetlerine devlet müdahalesinin artması ekonomiyi bunaltan en önemli etkenlerden birisiydi. Ancak her halükarda bir kredi ya da kredi kartı kullanması gereken tüketicilerin yapılandırma yaptıktan sonra kredi kartı kullanıp kullanamayacağını merak etmesi de şu dönemde gayet anlaşılabilir.

Göz Atabilirsiniz;

Konuyla ilgili detaylı bilgi edinmeden önce kara listeye girdikten sonra borcunu yapılandıran tüketicilerin değil, yalnızca ödemelerini geciktirmesi muhtemel olduğu için icralık olmadan önce yapılandırma başvurusu ileten tüketicilerin aşağıdaki bilgilere tabii olduğunu bilmek gerekir. Kara listeye girdikten sonra sicil affı yasasından yararlanıp, borcunu yapılandıran tüketicilerin öncelikle kara listeden çıktığını Türkiye Bankalar Birliği (TBB) aracılığıyla doğrulaması, daha sonra yeniden oluşan kredi notu için çeşitli teminatlar ya da ipotek göstererek düşük limitli bir kredi kartı edinmesi gerekir. Daha önceden kara listeye girmeyen tüketicilerin kredi kartı edinmesi aşağıdaki başlıklardan da öğrenilebileceği gibi çok daha kolaydır.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Nedir?

Kredi kartı borcu olan tüketiciler asgari ödemelerini 3 ay geciktirmeleri halinde; 1 yıl boyunca nakit avans çekemiyor, kredi kartıyla alışveriş yapamıyor ve kredi kartı limit artırım talebinde bulunamıyor. Bu gibi sorunlardan kurtulmak için borcunu yapılandıran tüketiciler ise kredi kartı limitlerini sıfırlıyor ve kalan borcunu tıpkı bir kredi için ödeme yapar gibi bankaya ödemeye başlıyor. Dolayısıyla kredi kartı ya da kredi fark etmeksizin yapılandırılan borç yeni bir finansman niteliği taşıyor.

Kredi kartı borcunun yapılandırılmasıyla ilgili onlarca farklı açıklama yapılabilir. Ancak yapılandırmadan sonra yeni bir kredi kartı kullanıp kullanamayacağını merak eden tüketicinin yapılandırdığı kredi kartı borcunun artık bir finansman niteliği taşıdığını bilmesi yararlı olacaktır. Zira finansman kullanılan dönemlerde de aylık gelirle orantılı olmak şartıyla kredi kartı edinilebilir ve bunun için herhangi bir ek teminat ya da ipotek vermek gerekmez.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Nasıl Olur?

Yapılandırma başvurusu banka şubeleri, banka çağrı merkezi ve hatta SMS ile dahi yapılabilmektedir. Hatırlanabileceği gibi bazı bankalar yapılandırma başvurularının ilk alınmaya başladığı günlerde çağrı merkezleriyle talebe yanıt verememiş ve tüketicilere geri arama yapmak zorunda kalmıştı. Bu nedenle oluşturulan akıllı SMS servislerinin borçlu olunan banka için uygulanabilir olup olmadığı çağrı merkezi aracılığıyla öğrenilebilir.

Yapılandırma başvurusu iletmek için şubeleri tercih eden tüketiciler dilekçe ya da sözlü olarak talebini iletebilir. Dilekçe ile başvuru ileten tüketicilerin diğer başvuru şekillerinden farklı olarak olumsuz sonuçlanan yapılandırma başvurularını Tüketici Mahkemesi’ne taşıma hakkı olur. Sözlü olarak iletecek tüketiciler ise doğrudan bir talep açılmasını ve isteğin bankanın yapılandırmadan sorumlu birime iletilmesini sağlar.

Yapılandırma başvurusunu çağrı merkeziyle yapacak tüketicilerin müşteri temsilcisine ulaşması gerekir. Telefon Bankacılığı şifresi ya da ATM/kredi kartı şifresi gibi tuşlamaların yapılmasını gerektiren bu kanal ile yapılandırma talebinin bankanın yapılandırmadan sorumlu birimine iletilmesi mümkündür.

Yapılandırma başvurusu iletildikten sonra bankanın yapılandırmadan sorumlu birimi; tüketicinin kalan borcunu, geçmiş dönem borcunu, taksit ödeme alışkanlıklarını ve aylık gelirini inceler. Son olarak kredi notunu da kontrol eder ve tüketicinin talebini sonuçlandırır. Yapılandırma başvurusunun olumlu sonuçlanması halinde tüketici yapılandırmada uygulanacak faiz ve aylık taksit tutarlarıyla birlikte yeni ödeme planı  hakkında bilgilendirilir. Çoğu zaman yapılandırılmış ödeme planı için şubeye gidilmesine gerek kalınmaksızın çağrı sırasında onay verilmesi yeterli olur. Onay verilmesine istinaden bulunulan ayı takip eden ilk ödemeden itibaren yapılandırılmış borcun ödemesi yapılabilir.

Yapılandırma Sonrası Tekrar Kredi Kartı Nasıl Alınır

Yapılandırma Sonrası Tekrar Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Yapılandırma sonrasında tüketicinin kalan borcunun ne olduğu, aylık taksit tutarlarının miktarı ve gelir düzeyi yeni bir kredi kartı alınmasından önce dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardandır. Eğer icralık olmadan önce kredi kartı yapılandırılması yapıldıysa ve kara liste durumu söz konusu değilse; kredi notu bu durumdan çok fazla olumsuz etkilenmeyebilir. Yeni bir kredi kartı başvurusu iletip kredi kartı edinmek mümkün olur. Yine de kredi kartı başvurusunu internet, mobil şube ya da SMS aracılığıyla değil de şubelerden gelir belgesi ibraz ederek yapmak mantıklı olacaktır.

Yapılandırma yaptıktan sonra kredi kartı kullanmak isteyen tüketiciler isterse bu kredi kartını blokeli olarak teslim alabilir. Kuveyt Türk Katılım Bankası, blokeli kredi kartları için en sık başvuru yapılan bankalar arasında yer alır ve yıllık kart aidatının alınmadığı Sale Plus kredi kartı limiti uyarınca nakit paranın vadesiz hesapta blokeli olarak bulundurulması halinde aynı miktarda kredi kartı çıkartılmasına müsaade eder.

Yapılandırmadan sonra kredi kartı alınabilmesi için teminat ya da kefil göstermekte mümkündür. Bu kapsamda mal varlığını ya da kredi notu yüksek olan farklı bir tüketiciyi kefil gösteren kişiler rahatlıkla yeni bir kredi kartı alabilir.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çekecek İçerikler;

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz