Kredi Kartı Borcumu Ödeyemiyorum-Ne Yapmalıyım?

Kredi kartı borcumu ödeyemiyorum ne yapabilirim
Kredi kartı borcumu ödeyemiyorum ne yapabilirim

Maaşınız yetmedi ve ihtiyaçlarınızı kredi kartının limitinden kullandığınız ve karşıladınız ya da alışveriş yapmaya gittiniz ve farkında olmadan ihtiyaçlarınız dışında birçok şey aldınız. Bu vb. bir senaryoyla karşılaşıp kredi kartınızdan ödeyemeyeceğiniz bir miktar harcama yapmanız durumunda kredi kartı borcumu ödeyemedim elbette ne yapacağım sorusu akılları kurcalamaya başlayacaktır. Bu çıkmazın içinde nasıl çıkacağım diyorsanız bu yazıdaki öneriler sizi bu durumdan kurtarabilir.

Göz atın: Anında Kredi Veren Bankalar

Kredi kartı borcunun ödenememesi durumunda yapılması gerekenler

Kredi kartı borcuna binaen kişilerin ödemesi gereken ekstre borcu ve asgari tutar bulunmaktadır. Asgari tutar o ay için ödenmesi gereken minimum miktardır. Bu tutar ödendiğinde borçlar faiziyle birlikte bir sonraki aya devredilir. Yani asgari tutarın ödeniyor olması sizden faiz alınmayacağı anlamına gelmez. Asgari tutar ödendiği durumda kartın geri kalan limiti de dilediğince kullanılabilir. Tabi ki sürekli asgari tutarı ödemekte borcunuzun günden güne artmasına sebep olur. Ödenmesi gereken Asgari tutarın nasıl hesaplandığını öğrenmek için Kredi kartı asgari ödeme hesaplama yazısını okuyabilirsiniz ya da ekstrenizi bekleyebilirsiniz.

Şayet asgari tutarı da ödeyemiyorsanız bu durumda işler daha kötü demektir. Kredi kartının asgari tutarının ödenmemesi durumunda banka 3 ay mühlet tanımaktadır. 3 ay boyunca en azından asgari tutarı ödememeniz durumunda kredi kartınız idari takibe düşecektir. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için Kredi kartı borcu Yasal Takip Süreci başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz. Asgari tutarı 3 ay boyunca ödeyememeniz sonrasında yapılandırmaya gidilebilir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  QNB Finansbank Nakit Avans Nasıl Alınır?

Kredi kartı borcunu yapılandırma

Kredi kartı borcunun arka arkaya 3 ay boyunca asgarisini ödeyememeniz durumunda borcunuzun yapılandırılmaya götürülmesi banka tarafından size sunulacaktır. Yapılandırma sonrasında kartı borcunuz daha da artacak ancak bunu taksitle ödeme şansına sahip olabileceksiniz. Yapılandırma sırasında ödeyebileceğiniz taksitlerin belirlenmesi bu noktada en dikkat edilmesi gereken hususlardan biridir.

İlginizi çekebilir: Kredi Kartı Borcu Banka Hesabındaki Parayı Çekebilir mi?

Kredi kullanarak kredi kartı borcunu ödeme

Ödemede güçlük çekilen kredi kartı borcunu kapatmanın en mantıklı yollarından biri de İhtiyaç kredisi kullanmaktır. Kredi kartı borcunu yapılandırma sonucu oluşacak masrafla ihtiyaç kredisi kullanırken oluşacak masraf karşılaştırılmalı ve bunlardan hangisi daha cazipse tercih o yönde olmalıdır.  Yapılandırmaya gidildiğinde kredi kartı kullanıma kapatılacak ancak kredi çekerek kredi kartı borcunun ödenmesi durumunda kredi kartı kullanılmaya devam edilecektir. Bundan dolayı kartınızın açık kalmasını istiyorsanız kredi kullanmak sizin için en doğrusu olacaktır.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz