Kredi Kartı Borcu Yasal Takip Süreci

Kredi kartı ülkemizde çok da dikkatli ve düzgün bir şekilde kullanılmamaktadır. Bu kartların dikkatli kullanılmaması sonucunda borçları ödeyememenizle birlikte yasal takip süreci kaçınılmaz bir son haline gelmektedir. Peki kredi kartı yasal takip süreci nasıl işler? sorusuna yanıt ararken öncelikle kredi kartını cebinizde nakit para varsa avantajlarından yararlanmak için kullanmanız gerektiğini unutmayınız. Ama paranız yoksa ve uzun vadede de ödeyemeyecekseniz uzak durmalısınız.

kredi-karti-borcu-yasal-takip-sureciKredi kartı yasal takip sürecine neden girer?

Düzensiz maaş ödemeleri, işsiz olmanız yahut sağlık problemleri vb. durumlardan dolayı kredi kartı borcunuzun tamamını ya da asgari tutarını 3 ay boyunca ödeyemezseniz bu durumda kartınız banka tarafından iptal edilir ve de idari takip süreci olarak adlandırılan süreç başlamış olur.

Göz atabilirsiniz: Banka Nasıl Haciz Yapar? İcra Süreci İşleyişi

Yasal takip sürecinde işleyiş nedir?

  • Banka kredi kartı sahibi olan kişiye ihtar çeker. İhtarın ardından 7 gün içerisinde borcunuzun tamamı banka tarafından talep edilir.
  • 7 günlük süreç sonunda bankanın idari takip birimi sizinle irtibata geçer ve size ödeme planı oluşturur. Bu arada kartınıza temerrüt faizi uygulanmaya başlanır. Borcunuz artmaya devam eder.
  • Bu hazırlanan ödeme planına da riayet etmezseniz bu durumda hakkınızda icra takibi başlatılır. Borcunuzun üzerine avukatın dava, dosya masrafları, devam eden temerrüt faizi eklenir. Bu eklemelerle birlikte borcunuz hemen hemen 1,5-2 katına ulaşır.
  • İdari takip aşaması aslında son aşamadır. Bundan sonraki süreçte haciz işlemlerine başlanabilir. Ne yapıp ne edip bu sürece girmemeniz, girildiyse bile bu süreç içerisinde bankayla anlaşarak ödemenizi yapmanız en sağlıklısıdır.
SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Ticari Kredi Kartı Veren Bankalar

Göz Atabilirsiniz;

Uyarı:

  • Kredi Kayı Bürosu (KKB) yasal ve idari takibe girmiş kredi kartı borçlularını kayıt altında tutmaktadır. Eğer herhangi bir bankayla ödeme konusunda sorununuz olursa ilerleyen süreçte başka bankalardan kredi veya kredi kartı taleplerinde birçok zorlukla karşılaşmanız mümkündür.

Kredi Kartı Borcu Ne Zaman İcraya Düşer?

Kredi kartları son yılların en çok kullanılan ödeme aracılarından biridir. Ancak pek çok vatandaş kredi kartları üzerinden yaptıkları alışverişlerin borçlarını yatırmak konusunda sıkıntı yaşamaktadır. Hatta pek çok kişinin borçlarını ödeyemediklerini söylemek bile doğrudur. Bu neden yüzünden kredi kartı borcu ne zaman icralık olur şeklinde soruların yanıtını araştıran kişi sayısı bir hayli çoktur. Öncelikle icranın ya da haczin işin son adımı olduğunu belirtmek gerekmektedir. Bahsedilen aşamaya gelene kadar bankalar, müşterileri için pek çok farklı ödeme önerisinde bulunmaktadır. Bankalardaki borç silinmeyeceği için bahsedilecek olan ödeme yöntemlerinden birini tercih etmek en doğrusu olacaktır.

Kredi kartının icraya düşmesi gerçekleşmeden önce borç ilk ödenmediğinde bankalar müşterilerini uyarmaktadır. Çünkü dönem sonu borcu yerine asgari olan tutarı ödemek de bireylerin işlemlerini zora sokmamaktadır. Asgari tutarı ödeme gücü dahi olmayanların ise bankadan yapılandırma talep etmektedir. Pek çok müşteri ve banka bu süreçte ortak bir paydada bulaşabilmektedir. Fakat anlaşma sağlanamadığı durumlarda 90 günlük idari takip başlatılmaktadır. Bu sürede borcun halen ödenmemesi ise işin icra takibi hali almasına yol açmaktadır. İcra takiplerinde her müşteri için ayrı bir ödeme emri hazırlanmaktadır. Ödeme emrini alan borçluların on gün içerisinde ya borçlarını ödemeleri ya da bir yapılandırmaya imza atmaları şarttır. Aksinin olduğu durumlarda sıra haciz işlemlerine gelmektedir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  QNB Finansbank Kredi Kartı Başvuru Sonucu Öğrenme

İlginizi çekebilir: Ziraat Bankası Kredi Kartı Yapılandırması Nasıl Yapılır?

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çekecek İçerikler;


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz