Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Her şey kredi kartı ödemesini gerçekleştiremediğiniz an yokuş aşağı gitmeye başlar. Hesap bakiyesi ve limitleriyle sizi güçlü hissettiren kredi kartını aldığınız ilk gün ile kredi kartı borcunu ödeyemediğiniz gün tepe taklak olmaya başlamışssınız demektir. Kredi kartları bir müddet sonra ev kirası ya da yemek ihtiyacı gibi ödenmesi gereken bir borç yükümlülüğü ile sizi sarar ve kredi kartınızı ilk ödemediğiniz gün kendinizi hafiflemiş, paranızın elinizde olduğunu görerek sevinmişsinizdir. Biz buna “cehalet mutluluğu” diyoruz ve kredi kartı borcundan sonsuza dek kurtulmanızı diliyoruz. Kredi kartı borcu ödenmediği her gün bir sonraki günü aratmayarak artan ve katlanan bir sürece girer;

Göz atabilirsiniz: Kredi Kartı Borcu Yasal Takip Süreci

“Kredi Kartınızı Ödeyin” İkazları Başlar

Kredi kartınızı ödemediniz ve bankanızın dikkatini çektiniz, şimdi cüzdanınızda duran hayat kurtarıcı kartınızla baş başa değilsiniz. Kredi kartı ödenmediği zaman bankaların borç faturalanma departmanlarının listesine girersiniz. Bu listeye girdiğiniz de kredi kartınızı almaya ve kullanmaya başladığınız ilk günden, borcunuzu ödemeyi bıraktığınız ilk günden 60 gün sonuna kadar tüm hareketleriniz incelenir. Örneğin, maaş hesabınızın olduğu bir bankadan kredi kartına da sahipsiniz ve işten çıktınız. Haliyle maaş hesabınıza da para yatmıyor, bir geliriniz olmadığı halde kredi kartınızın borcu da duruyor. Borç-faturalandırma departmanı sizin bankayla ilgili tüm hareketlerinizi incelediğinden bunu da görüyor ancak kredi kartınızı ödemediğiniz için bu durumla ilgili yapabileceği herhangi bir şey yok, bilmenizi isteriz!

 • Kredi kartını ödeyin ikazları; telefon aramaları, e-posta, mesaj yolları ile sizinle iritabata geçer ve kredi kartınızı ödemeniz gerektiğini sık sık hatırlatır. Bu çağrılar o kadar sıktır ki kredi kartından başka bir şey düşünemeyecek hale gelebilirsiniz. Bu bankaların biz sizi uyardık deme şeklidir de denebilir.
 • Kimi bankalar 60 günlük süre sonrasında kredi kartınızı kullanıma kapatır ve daha fazla borçlanmasını engeller.
 • Kimi bankalar sizi arayarak kredi kartını ödememe nedeninizi öğrenmek ve bunun için bir ödeme planı hazırlamaya yönelik teklifler verebilir. “Kredi kartı borcunuzu yapılandırma” teklifi denilen bu teklif ile borcunuz dondurulur ve sizin ya da bankanızın önerdiği periyotlar da ödenmesi beklenir.
 • Kredi kartının ödenmediği 90 günlük periyoda girilene kadar hangi bankanın müşterisi iseniz bankadan bankaya değişen çeşitli tekliflere ya da gaddarlıklara hazır olmanız gerekir.
 • Kredi kartınızı ödemeniz ile ilgili yapılan tekliflere açık olmak da fayda vardır. 90 gün sonunda banka sizinle uğraşmayı avukatlara ve hukuki işlemlere devredecektir.
SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Çalışmayan Biri Kredi Kartı Alabilir mi?

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ücret ve Faiz Birikir

Kredi kartınızı ödemediğinizde şimdiye dek dikkatinizi çekmeyen ya da önemsemediğiniz ikinci plana attığınız bir gerçekle karşılaşırsınız, faiz! Kredi kartlarının faiz oranları siz borcunuzu öderken normal gelecektir, ancak siz borçlu olduğunuzda faizlerin gücünü farkedersiniz.

 • Kredi kartınızı her ödemediğiniz son ödeme tarihinde faiz oranları artar ve ödemeniz gereken borç tutarı doğal olarak artar.
 • Kredi kartının en az ödeme tutarını da ödemediğiniz zamanlar da ve son ödeme tarihlerini her kaçırışınızda gününde ödeme yapmadığınızda borç hesabınıza yeni faizi ile eklenir.
 • Kredi kartınızı ödemediğiniz 60 gün boyunca yukarıda bahsedilen faiz oranları işleyecek ve borcunuz çığ gibi büyüyecektir. 60 gün sonunda yani 2 ay boyunca ödemediğiniz kredi kartınız ile bankanız tarafından farkedilirsiniz ve kredi kartı dengesinde (kredi kartınızın borcunun miktarı ya da limitiniz) üzerinizde bir takım yaptırımlar başlar. Kredi kartının borcu ödenmediği için ceza oranı kesinlikle artar. 5.000tllik bir borcunuz da olsa 500tllik bir borcunuzda olsa 60 gün sonunda kredi kartınız ödenmediği için faiz oranlarının yanında ceza oranı da alarak borcunuz artmaya devam eder!
 • Kredi kartınızın ceza oranını fark ettiniz ya da 60 gün sonunda borcunuzun tamamı olmasa da bir kısmını ödemek istediğinizde de bu ceza oranını ve faizleri aşağıya çekemezsiniz. Bankalar, ödeme yapmadığınız günlerin acısını çıkarırcasına ödediğiniz meblağları önemsemeyecektir. Borcun tamamını ödemediğiniz sürece 60 gün sonunda ceza oranını azaltma lüksünüz yoktur.
SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Kredi Kartı Nakit Avans Kullanımı Nedir?

kredi-karti-borcu-odenmezse-ne-olur“Kredi Kartımı Ödemediğim Zaman Hapse Girer Miyim?”

Kredi kartı ödenmediği zaman 90 güne kadar gerçekleşecek prosedürler bankadan bankaya farklılık gösterse de sonuç olarak 3 ay süre zarfında hala banka ile muhattap olursunuz. Kredi kartı borcu yüzünden avutkatlık olduğunuz zaman işler biraz tehlike arz etmeye başlar.

 • Kredi kartınızı 90 gün ve daha fazla ödemediğinizde ve banka ile bir ortak paydada bulunmadığınız da banka sizi avukata verir. Banka ile ortak bir payda da buluştunuz ve kredi kartı borcunu yapılandırdıysanız, ancak yapılandırdığınız borcunuzun taksitlerini ödemiyorsanız da banka sizi avukata verir. Bunun için ilk taksidi ödemedi beşinci taksidi ödemedi gibi bir opsiyonu bulunmaz. Ödemediğiniz ilk an da avukata verilirsiniz.
 • Anayasanın 38. Maddesi gereğince “Bir sözleşmeden doğan bir taahhüdü yerine getirmemek yüzünden kimse özgürlüğünden mahrum bırakılamaz.” Sizin hapse düşmeniz mümkün değildir ancak kredi kartı borcu yüzünden icralık olabilirsiniz. Evinize haciz gelebilir, emekli iseniz maaşınızdan kesinti yapılabilir, özel sektör çalışanı iseniz de gelirinize el koyulabilir. Kısaca hapse girmeseniz de elinizdeki mal varlıklarınızdan ya da gelirlerinizden kredi kartı borcunuzun ödenmesi için tüm yaptırımlar uygulanabilir.
 • Dikkat! Kredi kartınız yüzünden icra memuru önünde ya da noter huzurunda borcunuzu ödeyeceğinize ya da yapılandırmanızı taksitleriyle ödeyeceğinize söz verdiyseniz ya da imzalı tutanak tutturduysanız ve gerekliliklerini yerine getirmiyorsanız, hapse girmeniz söz konusu olabilir.
SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Kredi Kartı ile Adsl Faturasını Ödeme

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Kredi Notu ve Kredi Skoru Düşer

Kredi kartını 30, 60, 90 ya da 120 gün ve fazlasında ödemediğiniz de tüm borcunuz kredi skorunuza eklenir. Kredi skorunuz reşit olduğunuz günden itibaren sizin ödemelerinizi ve gelirlerinizi takip eden bir çizelge gibi düşünülebilir. Bugün A bankasından aldığınız ve ödemediğiniz kredi kartı yarın B bankasından alacağınız bir ihtiyaç kredisini etkileyecektir! Kredi notu da kredi skoru da sizin tüm ödemelerinizi ve sadıklığınızı ölçer. Örneğin bir iş kurmak istiyorsunuz ve yatırım almak için bankalardan da kredi çekmeye gittiniz, kredi skorunuz yeterli değilse banka size kredi veremiyor ve hali ile destek bulamıyorsunuz.

İlginizi çekebilir: Banka Nasıl Haciz Yapar? İcra Süreci İşleyişi

Kredi notunuzda bulunan bir leke yüzünden ihtiyaç kredisi bile alınamayacağı doğrudur. Kredi kartı ödenmediğinde başa gelebilecek en kötü ihtimallerden birisi kesinlikle kredi skorunuzu etkilemesi ve ihtiyacınız olduğunda bankalardan kredi alamayacağınız gerçeğidir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz