Kredi kartı borcu ne zaman avukatlık olur

Kredi kartı düzgün kullanılmadığı zaman insanları oldukça kötü durumlara sokabilmektedir. Eğer kredi kartı ödemelerinizde belli bir süre gecikme olursa kredi kartı borcunuz yasal sürece girebilir. Kredi kartı borcunuz ne zaman bu konuma gelip avukatlık olur? Bu sürecin hangi durumlar olursa yaşanacağını bu yazıda anlatacağız.

Kredi kartı borcunun avukatlık olma süreci

  • Kredi kartını kullanırken borcunuzun asgari ödenmesi gereken miktarını ya da borcunuzun tamamını ödemeniz gereken tarihlerde ödemezseniz ilgili banka borcunuza faiz uygulamaya başlar.
  • Bir süre sonra banka tarafından kredi kartınız nakit çekim işlemlerine kapatılır ve tarafınıza asgari tutarı ödemeniz için bir mektup yollanır.
  • Bu süreç içinde de borcunuzu ödemezseniz borcunuz faizle katlanmaya devam eder ve siciliniz bundan kredi-karti-borcu-ne-zaman-avukatlik-olurolumsuz yönde etkilenir.
  • Borç ödememe süreci 90 günü bulduğunda banka, borcun tamamını ödemeniz gerektiğini ihtar çekerek tarafınıza bildirir.
  • İhtar çekmenin üzerinden size 15 gün süre tanınır. Bu süreç içinde de kredi kartını hiç bir şekilde kullanamazsınız.
  • 15 günlük süreç içerisinde banka size yeni bir ödeme planı hazırlar.
  • Bu süreç içinde yine borcunuzu ödemezseniz bu son noktadır ve banka sizi avukata verir.
BUNA BAKTINIZ MI?  Kredi kartı borcumu ödeyemiyorum, bu durumda ne yapmalıyım?

Öneri:

Kredi kartı borcunuzdan dolayı avukatlık olduğunuzda banka ve avukattan kaçmak yerine gelir durumunuza göre bir ödeme tablosu oluşturup onlara ödeyeceğinizin garantisini vermelisiniz.Bu şartlar altında para bulamıyorsanız başka bir bankadan bireysel finansman kredisi kullanarak bu borcunuzu kapatabilirsiniz. Elbette unutulmaması gereken bir nokta var: Borcu, borçla kapatmak sorunları ötelemekten başka bir şeye yaramayacaktır.

 


Bir Yorum Ekle..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir