Kredi Kartı Borcu Ne Zaman Avukatlık Olur?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Kredi kartı düzgün kullanılmadığı zaman insanları oldukça kötü durumlara sokabilmektedir. Eğer kredi kartı borcu belli bir süre gecikmeye uğrarsa kredi kartı borcunuz yasal sürece girebilir. Kredi kartı borcunuz ne zaman bu konuma gelip avukatlık olur? Bu sürecin hangi durumlar olursa yaşanacağını bu yazıda anlatacağız.

Kredi Kartı Borcunun Avukatlık Olma Süreci

  • Kredi kartını kullanırken borcunuzun asgari ödenmesi gereken miktarını ya da borcunuzun tamamını ödemeniz gereken tarihlerde ödemezseniz ilgili banka borcunuza faiz uygulamaya başlar.
  • Bir süre sonra banka tarafından kredi kartınız nakit çekim işlemlerine kapatılır ve tarafınıza asgari tutarı ödemeniz için bir mektup yollanır.
  • Bu süreç içinde de borcunuzu ödemezseniz borcunuz faizle katlanmaya devam eder ve siciliniz bundan kredi-karti-borcu-ne-zaman-avukatlik-olurolumsuz yönde etkilenir.
  • Borç ödememe süreci 90 günü bulduğunda banka, borcun tamamını ödemeniz gerektiğini ihtar çekerek tarafınıza bildirir.
  • İhtar çekmenin üzerinden size 15 gün süre tanınır. Bu süreç içinde de kredi kartını hiç bir şekilde kullanamazsınız.
  • 15 günlük süreç içerisinde banka size yeni bir ödeme planı hazırlar.
  • Bu süreç içinde yine borcunuzu ödemezseniz bu son noktadır ve banka sizi avukata verir.
SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Kredi Kartı İle AÖF Ödemesi Nasıl Yapılır?

İlginizi çekebilir: Kredi Kartı Yapılandırma Şartları Nedir? 6 Bankanın Şartları!

Öneri:

Kredi kartı borcunuzdan dolayı avukatlık olduğunuzda banka ve avukattan kaçmak yerine gelir durumunuza göre bir ödeme tablosu oluşturup onlara ödeyeceğinizin garantisini vermelisiniz.Bu şartlar altında para bulamıyorsanız başka bir bankadan bireysel finansman kredisi kullanarak bu borcunuzu kapatabilirsiniz. Elbette unutulmaması gereken bir nokta var: Borcu, borçla kapatmak sorunları ötelemekten başka bir şeye yaramayacaktır.

Kredi Kartı Borcu Ne Zaman İcralık Olur?

Kredi kartı kullanımı günlük yaşamı kolaylaştırmasına karşın ödemeler konusunda sıkıntı yaşatabilmektedir. Pek çok vatandaş kredi kartı borcu ödenmezse ne olur ya da icraya ne zaman düşer merakı içerisindedir. Öncelikle sistem bankalara göre değişim gösterebilmektedir. Bunun yanı sıra genel işleyiş bankalarda aynı şekilde ilerlemektedir. Kredi kartı borçlarının vadelerinin gelmesi ile birlikte bankalar bilgilendirme mesajı atmaktadır. Aynı mesaj, borcun vadesinin geçmesinden sonra da gelmektedir. Buna karşın borç ödemelerinin gerçekleşmemesi halinde müşteri temsilcileri kişilere ulaşabilmektedir. Ancak borç ödemelerinin bir ay yapılmaması halinde herhangi bir idari süreç başlatılmamaktadır. Bunun için borçlunun iki ay üst üste ödemesini yapmaması beklenmektedir.

Kredi kartı borucunun icralık olmasındaki iki aylık süreç bazen yanlış anlaşılabilmektedir. Çünkü kartlarda asgari tutar ve hesap özeti borcu kavramları bulunmaktadır. Bireyler hesap özeti borçları yerine asgari olan tutarı yatırmaları halinde bir problem yaşamamaktadır. Her iki türlü de borç ödenemiyorsa bankalarla görüşülerek 90 günden oluşan bir yapılandırma süreci başlatılabilmektedir. Yapılandırma talepleri kabul edilmeyenler ya da kabul edilmesine karşın borcunu hala ödemeyenler için yasal süreç başlatılmaktadır. Bu süreçte borcun ödenmesi için bireylere telefonla ve diğer hukuki yollarla ulaşım saplanmaktadır. İcra takibinin başlaması ile gönderilen ödeme emrinin geçerlik süresi 10 gündür. 10 gün içerisinde yapılandırma yapılmazsa ya da borç ödenmezse haciz işlemleri başlatılmaktadır.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Kredi Kartı Taksitli Nakit Avans Nasıl Çekilir?

Göz atabilirsiniz: Varlık Yönetim Şirketleri Haciz Yapabilir mi?


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz