Kredi kartı borcu banka hesabındaki parayı çekebilir mi?

Hesabınızın bulunduğu bankadan kredi kartı kullanıyorsanız, borcunuzu ödemediğiniz durumda banka hesabınızdaki parayı kredi kartına aktarabilir. Bununla birlikte siz asgari ödemeniz gereken tutarı ödediyseniz bu durumda banka hesabınızda paraya dokunmayacaktır.

İlk senaryoda banka hesabı ile kredi kartı aynı bankadan olduğu durumda olabilecek durumu özetledik. Eğer banka hesabınız ile kredi kartı farklı bankalar da ise bu durumda kredi kartına borcunuzu ödemediğiniz bir durumda diğer bankadaki banka hesabınızdan, kredi kartına para çekilmesi mümkün değildir.

Kredi Kartı Borcu Maaş Hesabından Çekilir mi?

Kredi kartınızın borcu 1000TL ise asgari ödemeniz gereken tutar 200TL civarında olacaktır. Eğer kredi kartının son ödeme tarihi geçmeden bu tutarı öderseniz, banka hesabınızdaki parayı çekmeyecektir. Genelde bankalar banka hesabından para çekme gibi bir tutum içerisine girmeseler de bu tüm bankaların aynı yaklaşımı göstereceği anlamına gelmez. bu konuda 4-5 gün gibi tolerans bankalar tarafından tanınabilir. Genel olarak bankalar borcunuz 1 ay gecikse bile bu tarz bir işlem yapmaz, ama kredi kartı borcunuza ekstradan faiz işletirler.

BUNA BAKTINIZ MI?  Ticari Kredi Kartı Veren Bankalar

Tabi burada atlanılmaması gereken bir durum var: Otomatik ödeme talimatı! Bilindiği üzere kredi kartınızın borcunun ödenmesine dair otomatik ödeme talimatı verdiyseniz bu durumda hesabınıza ilk para girişinde otomatik ödeme talimatı gereği kredi kartı borcunu ödenecektir. Kredi borcunuz varsa ve şu anda ödeyemiyorsanız bu durumda varsa otomatik ödeme talimatını iptal edin ve hesabınızda para tutmayın. Kesinlikle en kısa sürede de borcunuzu ödemeye bakın. Aksi durumda bu sizin kredi notunuzun düşmesine ve sonrasında da ileride kredi ve kredi kartı kullanacak İken zorluk yaşamanıza sebep olur.Bu nedenle ne olursa olsun kredi kartı borcunu ödemek gerekir. En azından borcu ödeme konusunda sıkıntı yaşanıyor ise kredi kartı minimum ödemesi yapmakta fayda bulunmaktadır.

BUNA BAKTINIZ MI?  Kredi kartı ile adsl faturasını ödeme

Kredi kartı borcunuzu haddinden fazla bir süre ödemediğiniz durumda banka yasal süreci başlatabilir. Bu konuda Kredi Kartı borcu ne zaman avukatlık olur makalesini okuyarak bilgi edinebilirsiniz.

Güncelleme: 12.03.2019


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir