Kredi Kartı Başvurusu Kaç Yaşında Yapılır?

Kredi Kartı Başvurusu Kaç Yaşında Yapılır?
Kredi Kartı Başvurusu Kaç Yaşında Yapılır?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Kredi kartı kişilerin ihtiyaçlarını anlık olarak gidermekte olan bir kart olmaktadır. Her bankada avantajları, kart görselliği veya her kişide ayrı ayrı şahsi bilgileri içine alır. Peki, Kredi kartı başvurusu kaç yaşında? Kredi kartı başvurusu için kişi ilk olarak 18 yaşını doldurmuş olması gerekir. Sonrasın da hangi bankanın kredi kartını çıkacaksa o bankaya başvuru yapar. Birebir olarak yapılan bu başvuru içerisinde kişiler belli başlı form evrakları doldururlar. Bu forum içerisinde kişilerin en başta şahsi bilgileri ve ardı ardına maddi olanakları gibi bilgileri yer alır. Bu bilgiler doldurulduktan sonra kişiden evrakların altına imza alınır. Kimlik fotokopisi de alındıktan sonra dosyalanan başvuru için kişi onay bekler. Kredi kartı başvurusu için birçok kişi dilediği bankaya istediği zaman başvuru yapabilir.

Göz atmanızda fayda var: Öğrenciye Kredi Kartı Veren Bankalar

Kredi Kartı Başvurusu Onay Süreci

Kredi kartı başvurusu yapıldıktan sonra kişi bankanın onaylaması için beklemeye geçer. Banka, kişi hakkında gerekli ve doğru niteliklere eksiksiz emin olduktan sonra ayrıca finansal olarak kişinin gösterdiği geliri de yeterli gördüğü zaman kredi kartı başvurusu için onaylama gösterir. Onaylanan kart başvurusu kişiye gerekli iletişim bilgilerine bilgi olarak gelir. Kısa mesaj yanı sıra kişi adresine de bilgi kağıdı gelecektir. Her banka bu süreci benzer şekillerde uygulamaya koyar. Kişinin kredi kartı, banka evrakı ile birlikte adresine teslim edilir. Bu süreçten sonra yukarı da cevabını yazdığımız “Kredi kartı başvurusunu kaç yaşında yapabiliriz? “Sorusunun 18 yaş sınırına uyan her kişi kredi kartını kullanmaya başlayabilir.

Göz atabilirsiniz: 18 Yaş Altı Kredi Kartı Veren Bankalar

Kredi Kartı Limiti

Kredi kartı başvurusunda kişinin bankaya bildirdiği bir gelir bilgisi vardır. Bu gelir bilgisi belgelenebilir türde olanlar olmak zorundadır. Yani belli bir yerde çalışan bir kimse için kredi kartı başvurusu formu içerisinde mutlaka maaş bordrosu yer alır. Başvuruyu alan görevli kişinin maaş bordrosunu da birlikte dosyalama yapar. Kredi kartının herkeste değişiklik gösteren limit rakamı herkeste kişinin gelir belgesinde yer alan rakama göre ayarlanır. Bu kural da yine her bankada aynı yolu izler. Kişinin kredi kartı limiti kendi gelirinin üzerine çıkmaz. Bu nedenle kişinin harcamalarının da belli bir oranı aşmaması hedeflenmiş olur.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: İş Bankası Kredi Kartı Limit Arttırma (Yükseltme) Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Borç Bilgileri

Kredi kartı başvurusu sürecinden sonra onaylanan ve kullanılmaya başlayan kredi kartının kişi için belirlenen bir limiti olduğunu biliyoruz. Bu limit dahilinde kişi belli başlı harcamalar yapabilir. Her ay içinde de yaptığı harcamaların detaylı listesini banka tarafından alabilme imkanına sahiptir. Kişinin isteğine göre borç bilgisi direk adrese evrak olarak ya da kısa mesaj yoluyla bilgi olarak iletilir. Kişi adresine gelen evraka yani diğer adıyla kredi kartı ekstresinde yaptığı harcamaları daha detaylı görme imkanına sahiptir. Kredi kartı başvurusunda kişi adres olarak iş ya da ev hangi yere evrak yönlendirmesi istemişse bankadan gelen her evrak bu adrese gelir. Ayrıca kredi kartı ekstresi de her ay düzenli olarak kişiye teslim edilir.

Kredi Kartı Ödeme Günleri

Kredi kartı başvurusu sırasında yada belirtilmemişse banka tarafından belirlenen gün dahilinde her ay belli bir tarih kredi kartı ödeme günü olarak bildirilir. Bu tarih her ay aynı gün üzerinden hesaplanır. Ancak belirlenen ödeme gününden önce kişilere tanınan yaklaşık bir hafta ile on günlük bir süre vardır. Bu sürede ilk olarak gerekli bilgiler kişiye aktarılır. Ardından son ödeme günü de bildirilerek kişinin son ödeme gününde ödeme yapması beklenir. Örneğin bir kredi kartının her ayın 10 unda borç bilgisi gelerek, 20 si gibi bir günde son ödemesi olarak belirlenir. Borç bilgisinin geldiği ilk gün ise hesap kesim tarihi olarak adlandırılır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz