Kredi Kartı Asgari Ödeme Hesaplama

Kredi Kartı asgari ödeme oranı ne kadar
Kredi Kartı asgari ödeme oranı ne kadar

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Hemen hemen herkesin cebinde en azından bir tane kredi kartı bulunmaktadır. Kredi kartı sahibi olan kişiler kimi zaman borçlarının tümünü ödeyebilmekte, kimi zamanda sadece asgari tutarı ödeyebilmektedir. Kredi kartı asgari tutarını kendiniz de hesaplayıp bunu kontrol etmek isteyebilirsiniz. İşte bu gibi bir durumunda bu hesaplamanın nasıl yapılacağını bilmeniz gerekmektedir.

Kredi kartının asgari tutarını ödemek elbette bir çözüm değildir. Ancak kredi kartının asgari tutarı ödendiğinde banka kredi kartını takibe almayacaktır. Bundan dolayı en kötü ihtimalle borcun asgari tutarını ödemeniz gerekmektedir. Yalnızca asgari tutarı ödeyerek 3-4 ay boyunca kredi kartı borcunu tamamiyle ödemediyseniz bu durumda herhangi bir kredi çekerek krediyle bu borcu kapatmak en mantıklı seçenek olacaktır.

İlginizi çekebilir: Borçtan Dolayı Bloke Olan Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Kredi kartı asgari ödeme tutarı nasıl belirlenir?

Kredi kartı asgari tutarını hesaplamak için belli başlı bilgileri biliyor olmanız gerekmektedir:

  • Hayatınızda ilk defa kredi kartını hangi tarihte aldınız?
  • Kredi kartınızın toplam limiti nedir?
  • Hangi yılın hangi ayına ait kredi kartı ekstresi?

İlk kredi kartınızı 17 Aralık 2010 tarihinden sonra aldıysanız bu durumda kredi kartının limiti önemsizin %40’ıdır. Varsayalım ki 01.10.2015 tarihinde 2500TL’ lik kredi kartını aldınız ve ilk ekstredeki borcunuz 1200TL geldi. Böyle bir durumda ödemeniz gerekecek asgari tutar 480TL’dir.

Göz Atabilirsiniz;

İlk kredi kartının alınmasının üzerinden 1 sene geçtiyse bu durumda asgari ödeme tutarı %27, %32 ve %40 olarak belirlenmektedir. Yani varsayalım ki ekstrede borcunuz 1200TL geldi. Böyle bir durumda ödenmesi gereken asgari tutar 324TL olacaktır. Burada şöyle bir uygulama söz konusudur:

  • 15000TL limite kadar asgari ödeme oranı %27
  • 15-20 Bin Tl arasındaki limitler için asgari ödeme oranı %32
  • 20Bin Tl ve daha üzerindeki tutarlar için ise asgari ödeme oranı %40’tır.

İlginizi çekebilir: Anında Kredi Kartı Veren Bankalar

13.06.2019 tarihinde çıkan habere göre;

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğinde yaptığı değişiklikler, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Değişiklikler kapsamında, kredi kartı sözleşme şartları doğrultusunda ödenmesi gereken asgari tutarın belirlendiği maddelerde düzenlemeye gidildi. Düzenleme ile daha önce limiti 15 bin lira üzerinde bulunan kredi kartlarının yüzde 35 ve 40 olan asgari ödeme oranları yüzde 30’a düşürüldü.

Buna göre, ödenmesi gereken asgari tutar, dönem borcunun yüzde 30’undan ve yeni tahsis edilen kredi kartlarında kullanım başlangıcı tarihinden itibaren bir yıllık sürenin dolmasına kadar dönem borcunun yüzde 40’ından aşağı olamayacak. Öte yandan banka, bu miktardan az olmamak üzere asgari ödeme tutarını belirleyebilecek.

Değişiklik yapılmadan önce, ilgili madde yönetmelikte şu şekilde yer alıyordu:

“Ödenmesi gereken asgari tutar, kredi kartı limiti 15 bin liraya kadar olan kredi kartları hakkında dönem borcunun yüzde 30’undan, kredi kartı limiti 15 bin liradan 20 bin liraya kadar olan kredi kartları hakkında dönem borcunun yüzde 35’inden, kredi kartı limiti 20 bin lira ve üzerinde olan kredi kartları hakkında dönem borcunun yüzde 40’ından ve yeni tahsis edilen kredi kartlarında kullanım başlangıcı tarihinden itibaren bir yıllık sürenin dolmasına kadar dönem borcunun yüzde 40’ından aşağı olamayacak ve banka bu miktardan az olmamak üzere asgari ödeme tutarını belirleyebilecek.”

Göz atabilirsiniz: Kredi Kartı Borcumu Yapılandırdım, Tekrar Kart Alabilir miyim?

Güncelleme: 26.08.2019

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çekecek İçerikler;

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz