Kredi Kartı Aidatı Nasıl Geri Alınır?

Kredi kartları birçok kişi için artık hayatın vazgeçilmezleri arasındadır. İnsanlar ihtiyaçlarını kredi kartına taksitlendirerek almakta, sonrasında da zamanı geldiğinde taksitleri ödemektedir. Hal böyle olunca kredi kartına sahip olan insan sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Kredi kartı doğru şekilde kullanıldığında insanlara birçok açıdan fayda sağlarken, yanlış kullanıldığında da bir baş belası olabilmektedir. Bununla birlikte kredi kartı kullanan kişilerin kredi kartı aidatlarını ödeyecekleri de unutulmamalıdır. Nasıl ki kredi dosya masrafları itiraz edildiği durumda geri alınabiliyorsa aynı şekilde kredi kartı aidatları da geri alınabilmektedir. Elbette bu iadeyi alabilmek için belli prosedürleri izlemeniz gerekmektedir. Prosedürleri doğru şekilde yerine getirerek siz de kredi kartı aidatı iadesi alabilirsiniz. Bunun için aşağıda anlatılanları uygulamanız yeterlidir.

Kredi Kartı Aidatını Geri Alma

Bankanın müşteri hizmetlerini aramak bu anlamda atılabilecek ilk adımdır. Her bankanın resmi web sitesi üzerinden müşteri hizmetleri numarasına erişebilirsiniz. Bankaların bir kısmı müşteri hizmetlerini arayıp durumu anlattığınız takdirde kredi kartı aidatını geri verebilmektedir. Bu geri verme işlemi genelde puan yükleme olarak yapılmaktadır. Özellikle kartınızı kapatmak istediğinizi belirttiğinizde kapatmamanız için size kredi kartı aidatını geri ödeme seçeneği teklif edilebilir. Bununla birlikte sizin her ay belli bir harcama yapmanızı ya da otomatik ödeme talimatı vermenizi talep edebilirler. Siz de böyle bir durumda bankanın önerilerine uyarsanız tarafınızdan kredi kartı aidatı kesilmez. Banka müşteri hizmetlerini arayarak kredi kartı aidatının iadesini isteyecekseniz kredi kartı borcunuzun bulunmadığı bir dönemde aramanızda fayda vardır. Eğer kredi kartı borcunuz varsa banka da size bunu gerekçe göstererek ya da ima ederek kart aidatını iade etmeyebilir.

Kredi kartı aidatını almak için ikinci alternatif ise bankaya dilekçe yazılmasıdır. Bu dilekçenin yazılıp kredi kartı aidatına itiraz edilmesi halinde hala aidatlar ödenmiyorsa bu durumda başvuracağınız merci Tüketici Hakem Heyeti’dir. Bu heyete giderek 10 yıllık ekstre bilginiz ve banka sözleşmesini götürmeniz yeterlidir. Tüketici Hakem Heyeti durumunuzu inceleyecek ve yasal işlemleri başlatacaktır.

Kredi kartı aidatı geri alma dilekçesi: Bu dilekçe yazılırken Kart aidatının sizin hakkınız olduğu verilmediği takdirde yasal yollara başvurularak hakkınızı arayacağınızı belirtmelisiniz. Bu şekilde bir dilekçe sizin işinizi görecektir.

Sözleşmede kart aidatı ödenmeyecek maddesinin bulunması: Kredi kartını alırken size bir sözleşme sunulur. Sunulan bu sözleşmede de şartlar yer alır. Eğer bu sözleşmede kredi kartı aidatlarının iade edilmeyeceği gibi bir madde yer alıyorsa ve siz buna imza attıysanız bu durumda kredi kartı aidatını geri alma şansınız bulunmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir