Kredi İle Alınan İpotekli Araba Satılabilir mi?

kredi ile alınan ipotekli araba nasıl satılır
kredi ile alınan ipotekli araba nasıl satılır

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Herhangi bir bankadan kredi ile araba, ev almanız halinde ilgili evlere ipotek konulduğundan dolayı yasal olarak borç bitmeden o evlerin satılmasının mümkünatı yoktur. Elbette bankacılıkla ilgili bir çok konuda olduğu gibi bu konuda da yasal olarak bazı istisnai durumlar mevcuttur. İşte bu yazıda bu istisnai durumları gerçekleştirmek üzere kredi ile alınan ipotekli araba nasıl satılabileceği konusu hakkında detaylı bir bilgilendirme yapılacaktır. Bu durum kredi ile araç satın alan kişilerin bazılarının karşılaştığı bir durumdur. İnternet ve çeşitli kanallar aracılığıyla ipotekli aracı satmanın yolları araştırılarak borçlardan kurtulmak hedeflenmektedir.

Göz atabilirsiniz: Araç İpotekli Kredi Veren Bankalar

Kredi ile satın alınan ipotekli araba satışı nasıl yapılır?

Etrafınızdaki kişilere bu konuyu sorduğunuzda genel itibarla kulaktan dolma bilgilerle size dönüş yapılması muhtemeldir. Siz de bu bilgilerin ne derecede doğru ve güvenilir olduğunu bilemezsiniz. İşte bundan dolayı da bu yazı sayesinde en doğru ve güvenilir bilgiye ulaşmış olursunuz.

İnsanlar ceplerinde hayalini kurdukları aracı alabilmek için yeterli para olmaması durumunda bankaların sunmuş olduğu taşıt kredilerine yönelirler. Yüksek meblağlarda olan konut ve taşıt kredileri için verilecek kredi ürünleri genelde ipotekli kredi ürünleridir. Bunun olmasındaki ana amaç bankanın belli bir noktada kendini güvene alma isteğidir. Kimi şartlarda evin, taşıtın ipotek ettirilmesiyle alınan kredilerde ilgili taşıtın veya evin satılması gerekebilir. Bu durum sanki bu durumun içinden çıkılamayacak gibi gözükse de elbette bazı yöntemleri vardır.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  2021 Garanti BBVA Şubeye Gitmeden Kredi Başvurusu

Aracın alıcı ve satıcı olan tarafları kendi aralarında belli şartlarda anlaşma sağlayabilirlerse ipotekli aracın satışı gerçekleşebilir. İşte ipotekli araç satılır mı sorusunun cevabı tam bu noktada “Evet” olarak karşılık bulur.

İpotekli veya Rehinli Arabanın Satılma Yolları

1. Alıcının ipotek miktarını ödemesi:

İpotekli ya da rehinli olan bir araç satın alınacaksa ve bu resmi yollarla yapılacaksa elbette aracın üzerindeki rehinin kalkması gerekir. İşte bu aşamada alıcı olan taraf devreye girer. Alıcı olan taraf araç bedelinin ipotek koyulan miktarını ödeyerek  bu ipoteğin kaldırılmasını sağlayabilir. Elbette burada satıcı olan tarafa güven oldukça önemlidir. İpotek ile ilgili miktarı ödedikten sonra üste kalan miktarı da satıcıya ödeyerek aracı satın almış olur. Bu durum elbette fazlasıyla riskli bir süreçtir. Çok güvendiğiniz kişiler haricinde böyle bir sürece girilmemesi sizin için en doğrusu olacaktır.

Göz atmanızda fayda var: İpotekli Ev Satılabilir mi?

2. Alıcının banka borcunu devralması:

Bu yöntemde satıcı üzerindeki araca ait borcu araç alıcısı olacak olan kişiye devreder. Bu elbette uygun koşullar dahilinde gerçekleştirilebilecek bir yöntemdir. Borç artık aracı alan kişinin olmuş olur. Aracı satan kişi ise arabaya satarak borçtan kurtulur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz