Kredi Hesaplama Aracı | Güncel ve Uygun Faiz Oranları

  • İhtiyaç Kredisi
  • Konut Kredisi
  • Taşıt Kredisi
  • Kobi Kredisi
POPÜLER HESAPLAMALAR

1- Taşıt Kredisi Hesaplama

Taşıt kredisi almak isteyenlerin en çok merak ettiği konu taşıt kredisi başvurusu için gereken şartların ne olduğudur. Bu konu ile ilgili makalemizin devamın da Taşıt kredisi ile ilgili tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Taşıt Kredisi Almak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Taşıt kredisi alabilmeniz için öncelikle 18 yaşından büyük olmamız gerekiyor. Bunun yanı sıra diğer tüketici kredilerin de olduğu gibi belgelenebilir geliriniz ve SGK kaydınız olması gerekir. Taşıt kredilerin de kullanmadan önce sigorta girişinizin o iş yerinde 3 aydır devam ediyor olması gerekiyor ve en önemli nokta da kredi notunuzun taşıt kredisi alabilmek için yeterli olması gerekir.

2.El Taşıt Kredisi Almak için Gereken Şartlar Nelerdir?

2.el taşıt kredisi kullanacak olanların kredilendirme oranları, almak istedikleri aracın kasko değerleri üzerinden belirleniyor. İkinci el taşıt kredilerinde en önemli ve dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi aracın yaş sınırı. Bu yaş sınırı bankadan bankaya değişmekle beraber genellikle 8 yaşına kadar olan araçlarda kredilendirme daha kolay yapılabiliyor. Taşıt kredilerinde kredilendirme oranından bahsettik.

Taşıt Kredileri Kredilendirme Oranı Nedir? Sıfır Araç ile İkinci El Araç Arasında Ne Gibi Farklar Vardır?

Taşıt kredilerin de kredilendirme oranı arabanın sıfır araçlar da satış bedeli üzerinden yapılıyor. İkinci el taşıtlarda ise arabanın kasko değeri üzerinden yapılır. 50.000 TL’ye kadar olan araçlarda %70 oranında Kredi kullanılabilecekken, 50.000 TL üzerindeki araçlarda 50.000 liraya kadar olan kısmı için %70 daha yüksek tutar lardaki rakamlar içinde %50 oranında kredi kullanılabilir.

Taşıt Kredisi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Taşıt kredisi borcu ödenmezse, banka kredi alırken aracınıza ipotek koyduğu için aracınızı haciz etme hakkına sahip olacaktır. Ödenmediğinde de aracın haciz işlemi gerçekleşir.

2- Konut Kredisi Hesaplama

Konut Kredisi Kullanırken Hangi Noktalara Dikkat Etmeliyiz?

Ev sahibi olmak için başvurulan en yaygın yöntem konut kredisi, konut kredisi seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiğini hangi adımların atılması gerektiği ile ilgili birkaç soru da bu cevapları arayacağız.

Konut Kredisi Başvurusu Yaparken Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Konut kredisi ipotekli bir ürün olduğu için İlk önce alacağımız eve karar vermiş olmamız gerekiyor. Sonrasında da bütçenize en uygun olan kredi ürününü veren bankayı belirlemiş olmanız gerekir.

En Uygun Konut Kredisi Nasıl Bulunur?

Konut kredisi kullanırken dikkat etmeniz gereken birçok nokta var. Faiz oranı aylık taksitleriniz de toplam geri ödemelerinizi etkiliyor. Bunun yanın da dosya masrafı var. Aslında bu doğrultuda baktığımızda bir diğer önemli nokta da yıllık maliyet oranı diyebiliriz. Neden yıllık maliyet oranına dikkat etmek gerekiyor? Çünkü yıllık maliyet oranı, faiz oranı, dosya masrafı, komisyon gibi krediniz içindeki toplam masrafların oranını temsil ediyor, bu yüzden sizin için çok önemli. Bütün bankalara tek, tek gitmemiz ya da aramamız mümkün olmadığı için bu konuda internet üzerinden bu hizmeti veren firmalardan destek alınabilir.

Konut Kredisi Başvurusu Sonrasında Süreç Nasıl İşliyor?

Kredi ön onayı alındıktan sonra bankanın istediği belgelerle birlikte şubeye gidilmesi gerekiyor. Bankanın belirlediği tarafsız bir Eksper gelip evin değerini ölçecek, ekspertiz raporundan sonra konut değerinin %80’ne kadar kredi kullanabilirsiniz, buna bağlı olarak yüzde yirmi gibi bir peşinatınızın olması gerekiyor. Bundan sonraki süreç tapu dairesinde devam etmektedir.

Hangi Evlere Konut Kredisi Veriliyor?

Ev almanın en kolay yolu konut kredisi ama her evi konut kredisi ile almanız mümkün değil, peki hangi evlere konut kredisi veriliyor.

Her Eve Konut Kredisi Verilir mi?

Hayır her eve konut kredisi verilmez. Öncelikle konutun kredi için uygun olması gerekir.

Hangi Evler Konut Kredisine Uygun Olabilir?

Öncelikle evin kat irtifakı ya da kat mülkiyeti tapusu olması gerekiyor. Binanın %80’i tamamlanmış olması gerekiyor ayrıca tapuda yer alan bilgilerin de doğruluğu oldukça önemli. Bu bilgileri evin bağlı olduğu belediyelerden veya tapu kadastro müdürlüğünden öğrenebilirsiniz. Bunların dışında banka almak istediğiniz evin üzerinde ipotek olup olmadığına da bakıyor. Üzerinde ipotek olan ev için konut kredisi kullanamazsınız.

Projeden Konut Kredisi ile Ev Almak Mümkün mü? 

Mümkündür fakat projenin banka ile anlaşmalı olması gerekiyor, eğer anlaşma yok ise sadece proje halindeki bir ev için konut kredisi kullanamazsınız.

3- Kobi Kredisi Hesaplama

Kobi kredisi, işlerini büyütmek isteyen küçük işletmeler için verilen bir tür destek kredisidir. Kredi bakımından üreticiye ve tüketiciye verilen krediler farklılık göstermektedir. Bu bakımdan her kişinin ihtiyacına yönelik olarak bulunabilecek kredi destekleri mevcuttur. Kobi kelimesi, küçük ve orta ölçekte iş yapmakta olan işletmeler için kullanılmakta olan bir tabirdir. Kobi kredisi de tam bu noktada ortaya çıkarak, küçük işletmelere destek amacı ile verilmeyi amaçlamaktadır. İşletmelerin kobi kredisi nasıl alınır konusunda eksikleri var ise, bilmeleri gereken tek şey yıllık kar gelirlerinin 40 milyon TL değerini geçmemesi şartı olacaktır. Belirli şartlar dahilinde işletmeler kobi kredisi alabileceklerdir. Kobi kredisi nasıl alınır sorusuna yönelik olarak ikici şart ise, işletmelerin 250 bin işçiden fazla çalışanı olmaması şartıdır. Bu şartlar dahilinde kobi işletmeleri kredi başvurusunda bulunabileceklerdir.

Kobi Kredisi Hesaplama

Kobi kredisi almak isteyen işletmelerin mutlaka kredi notları göz önünde bulundurulmaktadır. Kobi kredisi alabilmek için işletmelerin mikro, orta ya da küçük işletme standartlarına uymaları da gerekmektedir. Kobi kredisi almak isteyen işletmelerin kobi kredi hesaplama aşamasını yapması gerekecektir. Kobi kredisi hesaplama işlemi hem banka şubelerinden hem de internet üzerinden yapılabilmektedir. Günümüzde artık hemen hemen her banka üreticilerine yönelik kobi kredisi vermektedir. Bu sayede tüm küçük işletmeler kobi kredi başvurusunda bulunarak kredi desteği alabileceklerdir. Kobi kredisi hesaplama işlemi ardından tüm işletmeler bir sonraki aşamaya geçebileceklerdir.

Kobi Kredisi Yapılandırma

Kobi kredisi yapılandırma işlemi, özellikle de daha önce kobi kredi desteği almış olan kişiler için bir sorun teşkil etmektedir. Daha önce işletmeler tarafından alınmış kobi kredileri ödenmediği taktirde son çare olarak kobi kredisi yapılandırma işlemi yapılmaktadır. Yeni yeni hayatımızı girmiş olan kobi kredisi yapılandırma kolaylığı, ne yazık ki her işletmenin faydalanabileceği bir kolaylık olmamaktadır. Kobi kredisi yapılandırma işleminden yalnızca kredi notları iyi durumda olan kişiler yararlanabilmektedir. Bu sayede kobi kredisi borçlarının 2 yıl kadar ertelenebileceği konuşulanlar arasında yer almaktadır. Kobi kredisi yapılandırma kolaylığından faydalanabilmek için kişilere bir takım şartlar da sunulabilecektir.

4- İhtiyaç Kredisi Hesaplama

Kredi almak isteyenlerin aklına takılan pek çok soru var. Ne kadar kredi alabilirim? İhtiyaç kredisi şartları nelerdir? Doğru krediyi nasıl seçebilirim? Bu soruların başında geliyor.

Kredi Almak İçin Gereken Temel Şartlar Nelerdir?

En önemli şart 18 yaşından büyük olmanız gerekmektedir. Belgelenebilir bir geliniz ve sigortanız olması gerekiyor. Bu şartların üçü de tamamlandığında kredi notunuza bakılır. Kredi notunuz kredi almaya uygunsa krediyi kullanabilirsiniz.

Kredi Almak İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Öncelikle kimliğinizin yanınızda bulunması gerekir adres için üzerinize kayıtlı bir fatura veya ikametgah adresi ve belgelenebilir bir gelirinizin olması önemlidir, fakat istenilen belgeler kredi türlerine göre farklılık da gösterebilir. Örnek olarak taşıt kredisi çekmek istediğiniz de banka sizden proforma fatura isterken, konut kredisinde tapu örneği isteyebilir. Bu belgelerin hangileri olduğunu kredi bazlı olarak şube de öğrenebilirsiniz. Bilindiği üzere herkes istediği miktar da kredi çekemiyor.

Kredi Çekilecek Tutar Nasıl Belirlenmeli?

Çekilecek kredi tutarı aylık gelirinize göre belirlenmelidir. Aylık gelirinin %50 sinden fazla kredi çekemezsiniz. Ayrıca bir de kredibiliteniz de önemli ne kadar kredi çekebileceğiniz  buna göre belirlenmektedir. Bunların dışında konut kredisi alıyorsanız evin %20 sini peşinat olarak vermeniz gerekir yüzde seksenini kredi olarak çekebilirsiniz.  Taşıt kredisinde de benzer kurallar var , kedi çektiğinizde ödeme gücünüzü de dikkate almanız gerekli eğer ödeme de problem yaşarsanız ve kara listeye girersiniz ilerleyen günlerde ihtiyacınız olduğunda tekrardan kredi çekmeye bilirsiniz. Pek çok bankanın sunduğu pek çok farklı kredi ürünü var, bu kredi ürünü çeşitliliği arasında tüketiciler doğru kredi nasıl bulabilirler.

Doğru krediyi seçmek için sitemizin okuyucularımıza tavsiyemiz bizim gibi karşılaştırma sitelerini kullanmalarıdır. Karşılaştırma siteleri tek ekranda birçok bankanın kredi teklifleri gösterebiliyorlar, güncel faiz oranlarını da bu teklifleri inceleyerek hızlı ve kolay bir şekilde karşılaştırmalarını yapabilirler. Buradan seçimlerini yaparken toplam ödemelerine dikkat etmelerini öneririz, dosya masrafları incelenmesi gereken bir konu özellikle konut kredisi gibi yüksek tutarlı kredi dosya masrafları önem arz ediyor ve faiz oranı, faiz oranı da değişkenlik gösteriyor müşteri seçimini yaparken faiz oranları dikkat etmesini öneririz.

İnternetten Güvenli Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Araba satın almak için taşıt kredisi kullanmayı düşünüyorsanız internetten kolayca kredi araştırması yapabilirsiniz. İnternet üzerinden bankaların sayfalarını tek, tek ziyaret ederek hesaplaması yapabileceğiniz gibi, kredi karşılaştırmasına hizmet veren sitelerden de faydalanabilirsiniz.  Kredi karşılaştırma sitelerini kullanmak kredi ürünlerini toplu bir şekilde görmenizi sağlar ancak, kişisel verilerinizin korunması adına bu tip sitelerden araştırma yaparken dikkat etmemiz gereken bazı noktalar vardır. Kredi araştırma yaparken bilgilerinizin güncel olması daha sağlıklı seçim yapmanızı sağlayacaktır. Bu nedenle araştırma yapacağınız sitenin “BDDK” denetimin de olup olmadığına dikkat ediniz. Taşıt kredisi başvurunuzu internetten yapacaksınız kişisel bilgilerinizin güvenliği açısından başvuru yapacağız sitenin SSL sertifikası olup olmadığına bakın.