Kredi Çekmek İçin Sigorta Şart mı?

Kredi çekmek için sigorta şart mı
Kredi çekmek için sigorta şart mı

Herhangi bir bankaya kredi çekmek üzere gittiğinizde banka sizden belli başlı şartları sağlamanızı ve istediği belgeleri getirmenizi isteyecektir. Bankanın istediği şart ve belgeler krediden krediye, bankadan bankaya farklılık gösterebilir. Örneği konut kredisi alacaksanız bunun için istenen belgelerle, araç kredisi alacağınız zaman istenecek belgeler arasında farklılık olur. Yine benzer şekilde sürekli işlem yaptığınız bankadan kredi kullanmak ile hiç işlem yapmadığınız bankadan kredi kullanmak arasında fark olur.

Göz atabilirsiniz: Sigortasız Kredi Veren Bankalar 2019

Kredi çekmek için SGK, SSK şart mı?

Bankalara kredi başvurusunda bulunup gerekli belgeleri tamamlamanız halinde banka tarafından durumunu incelenir. İnceme sonucunda kredi almak için uygun bulunursanız bankadan kredi çekmek için hazırsınız demektir. Bankanın yapmış olduğu araştırmalardan biri de kişilerin sigortalı olarak çalışıp çalışmadığıdır. Son 6 ay içerisinde minimum 1 kere sigorta girişiniz bulunuyor ve sigortalı olarak çalışmaya devam ediyorsanız bu durumda bu adımdaki gerekliliği yerine getirmiş olursunuz. Eğer herhangi bir sigorta girişiniz yoksa bu durumda bankanın da yanıtı muhtemelen olumsuz olacaktır. Kredi başvurusunda genelde gelir belgesi istendiğinden dolayı, sigorta girişi olduğu bu şekilde ispatlanmış olur.

Sigorta girişiniz yok ve kredi kullanmayı düşünüyorsanız bu durumda bir gelirinizin olduğunu ispatlamanız gerekecektir. Ev sahibi olup buradan gelen kiralarla geçiminizi sağlıyorsanız bu durumu ispatlamanız gerekecektir. Bu şekilde bir gelirinizin olması durumunda kredi almanız kolay bir hale gelecektir. Kredi çekmek için herhangi bir bankaya gidip bu şekilde bir mal varlığı beyanında bulunmanız halinde SGK ya da SSK şartı aranmaz. Bu şartı sağlıyorsunuz diye her bankadan da kredi alamayabilirsiniz. Banka size güvenmeyebilir ve bu durumda da tarafınızdan kefil talep edebilir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Peşinatsız Senetle Araba Nasıl Alınır?

İlginizi çekebilir: Sigortasız Kredi Çekmek Olabilir mi ?

Bankanın tarafınızdan kefil istemesi halinde size kefil olabilecek bir kişiyi bulmanız gerekecektir. Size kefil olan kişiyi bulmanız durumunda kredi alabileceksiniz. Kredi başvurularında bankaların en önem verdiği konulardan biri de Kredi Kayıt Bürosu (KKB) puanıdır. Bu kredi notu olarak da adlandırılmaktadır. Kredi notu veya kredi puanı bankalarla olan alışverişleriniz sonucunda ortaya çıkar. En temel haliyle almış olduğunuz kredi ve kredi kartlarının ödemelerini günü gününe yaparsanız bu durumda KKB puanınız yükselecek, yapmazsanız da düşecektir. Banklar genel tutumu olarak KKB puanı düşük olan kişilere kredi kullandırmamayı tercih etmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz