Kredi Çekmeden Araba Alınır mı?

Bankalardan alacağımız kredilerde, miktar ne kadar artar ve vade süreleri de ne kadar uzun tutulursa, vade sonunda ödediğimiz tutar da kredi bedelinin bir o kadar üzerinde olacaktır. Çünkü, bankadan almış olduğumuz krediler bazı maliyetler ve faiz oranları ile bizlere sunulmaktadır. Bundan dolayı da, yalnızca ana parayı ödemekle banka size borç vermeyecektir. Vade oranlarının yüksek tutulduğu krediler, genellikle binlerce lira için yapılan, konut ve taşıt kredisi başvurularında ortaya çıkmaktadır. Yıllarca borç ödemekten korkan kişiler ise, sırf bu nedenden dolayı satın alma işlemlerini ertelemektedirler. Eğer, banka faizlerinden çekindiğiniz için bir araç alamıyorsanız, bunun farklı yolları da bulunmaktadır. Kredi çekmeden araba alıp alamayacağınızı merak ediyorsanız, bahsedeceğimiz iki maddeyi dikkatlice incelemelisiniz.

  • Kredi çekmeden araba almak istiyorsanız, kesinlikle bir birikiminiz olması gerekmektedir. Eğer, böyle bir birikiminiz bulunmuyorsa, işinizin biraz daha zor olduğunu söyleyebiliriz. Fakat, dönem dönem otomotiv sektörünün canlanmasını sağlamak adına bazı kararlar alınmaktadır. Bu kararlar ile de, sıfır araçlar için kredi olmadan peşin fiyatına taksit yapılmaktadır. Sıfır araçlar için geçerli olan bu kampanyadan faydalandığınız zaman, her aylık ödemeniz için senet hazırlanacaktır.
  • Diğer bir yöntem ise, istediği aracı almak için bir miktar birikimi olan ama bu birikimin yeterli olmadığı kişiler için geçerli olmaktadır. Böyle bir durum söz konusuysa, sıfır araçlar için önden peşinat vererek, aracınızı alabilirsiniz. Bu aslında bankalardan değil de araç satışı yapan filoların size sunduğu bir kredi hizmetidir. Ama, bankalara göre çok daha uygun şartlar olduğunu kesinlikle bilmelisiniz.
SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  İcralık Olanlara Kredi Veren Bankalar 2020

Bu iki yöntem, bankalara başvurup bir taşıt kredisi almadan da araç almanın mümkün olduğunu bizlere göstermektedir. Fakat, her iki maddede de taşınması ve yerine getirilmesi gereken şartlar oldukça farklıdır. Bundan dolayı, banka kredilerine başvurmadan araç satın almak isteyenlerin, ciddi bir birikim yapmış olmaları gerekmektedir.

Senetle Araba Nasıl Alınır? Kredi Çekmeden

Günümüzde peşinat ya da kredi çekim zorlukları gibi nedenler yüzünden araç alımları pek çok vatandaş için ekstra zorluk içerir hale gelmiştir. Bundan ötürü artık farklı şekillerde araç alım yöntemleri türemiştir. Senet üzerinden araba alımları ise eski olmasına karşın son aylarda popülaritesini artıran yöntemlerden biri olarak isminden söz ettirmektedir. Peki, senetle araba nasıl alınır? Ya da senetle araç alımları için nerelere gidilmesi gerekmektedir?

Göz atabilirsiniz: Senetle Araba Satan Yerler – Senetle Telefon ve Motor Satan Yerler

Banka kredileri araç almak ve nakit sorunu olan vatandaşlar için ilk akla gelen yöntemlerden biridir. Fakat vatandaşların kredi notlarının ve bankaların faiz oranlarının yüksek olması herkesin bu sistemden istifade etmesini zorlaştırmaktadır. Senet üzerinden araba almak banka kredisi çekemeyenlerin ya da bu yolu tercih etmeyenlerin işlerini büyük oranda kolaylaştırmaktadır. Senetle araç satışı yapan belli başlı galeriler bulunmaktadır. Araçlarını galerilerden satın almak isteyen vatandaşların kısa bir piyasa araştırmasının ardından buldukları galerilerle görüşme sağlamaları istenmektedir.

Çünkü galeriler senetle satış yapmalarına karşın satış şekillerinde değişim görülebilmektedir. Her galerinin maddi gücü aynı değildir. Bazı galeriler müşterilerine senet imzalatarak onların yerine bankalardan kredi çekmektedir. Bu da galerilerin banka kredisini araç alıcılarının ise galeri senetlerini ödemeleri anlamına gelmektedir. Mali açıdan sıkıntısı olmayan galeriler ise araç satışlarını doğrudan senet yaparak kasalarından karşılamaktadır. Bu durumda alıcılar borçlarını doğrudan galerilere yatırmaktadır. Üstelik alımlarda araçların sıfır ya da ikinci el olmasında herhangi bir hizmet değişimi de yapılmamaktadır.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  İş Bankası Şirket Adına Kredi Nasıl Alınır?

Senetle araba almak isteyen kişilerin akıllarını kurcalayan bir diğer konu da peşinattır. Bu alanda her galerinin ya da kurumun peşinat talebi olmadığını belirtmekte fayda vardır. Ancak peşinat ödemeleri her daim alıcıların karına olmaktadır. Çünkü ödenen peşinatlar toplam borçtan anında düşmektedir. Böylelikle senetler daha düşük rakamlardan oluşturulmaktadır. Son olarak senetle araç alımları için internet üzerinden hizmet sunumu yapan firmaların olduğunu da unutmamak gerekir. Böylelikle araç almak isteyenler internet üzerinden istedikleri araçları beğenerek sonrasında firmalara gidebilmektedir. İnternet sistemlerinin faydaları sayesinde araç alımlarında hem daha çok seçenek görülmektedir hem de daha az yorgunluk hissedilmektedir.

İlginizi çekebilir: Peşinatsız Senetle Araba Nasıl Alınır?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz