Kredi Başvurusu Red Nedeni 11 Ne Demek?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Borç olarak alınan mal veya paraya  kredi denir. Alınan kredinin belirli ödeme zaman aralığına ise vade denir. Bankadan çekeceğiniz herhangi bir kredi sonunda belirli bir vade sürecinde ödemeyi yapmak zorunda kalırsınız. Kredi çekme aşamasında kredi ve ödeme çeşidi çok olmasına karşın, kredi talebine yönelik iki çeşit yanıt vardır. Bunlardan birisi kredinizin kabul edilmesidir ki, genel olarak banka görevlisi tarafından aranıp bilgilendirilirsiniz. Bu yanıtlardan ikincisi ise kredi başvurunuzun reddedilmesidir ki diğer ismiyle Kredi başvurusu Red Nedeni 11’dir. Bu yazımız da ise sizlere Kredi Red Nedeni 11’in ne anlama geldiğini açıklayacağız.

Kredi red nedeni 11’in anlamı

Kredi Red Nedeni 11; genel anlamda bankanın kredi başvurunuzu reddetmesi anlamına gelmektedir. Bu aşamada banka sizi 11 numaralı sisteme dahil eder. Bu sistemin göstergesi ise, tercih etmiş olduğunuz kredi miktarının veya ödemeyi kabul etmiş olduğunuz vade süresinin banka tarafından risk olarak nitelendirilmesidir. Vade süresinin banka tarafından risk olarak nitelendirilmesi; aylık dönemler dahilinde ödeyeceğiniz tutarın, başvuru esnasında göstermiş olduğunuz aylık gelirinize yakın veya aylık gelirinizden daha fazla olması durumudur.  Bu aşamada kredi başvurunuzun onay alması için yapabileceğiniz işlem, tercih etmiş olduğunuz miktarı veya ödemeyi kabul etmiş olduğunuz vade süresini değiştirerek yeniden kredi için başvurmak olmalıdır.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  En Uygun Krediler ve Devlet Destekleri Nasıl Alınır? Nereden Alınır? Şartları Nelerdir?

Kredi Başvurusu Neden Reddedilir?

Kredi başvurusu reddedilmesi farklı nedenler yüzünden gerçekleşebilmektedir. Bu alanda en çok rastlanan sebeplerden biri kredi notunun düşük olmasından kaynaklanmaktadır. Bankalar, kendilerine gelen kredi taleplerinde kişileri mercek altına almaktadır. Yapılan incelemelerde bireylerin daha önce kredi alıp almadıklarına, alınmış olan kredilerin ne şekilde ödendiğine bakılmaktadır. Bunların yanı sıra aylık kazançlardan varsa mal varlıklarına kadar detaylı bir inceleme süreci geçirilmektedir. Böylece, bankalar kişilere özel kredi notları çıkarmaktadır. Kredi notunun yüksek olması halinde kısa sürede talep edilen kredilere onay verilmektedir. Ancak kredi notu düşük olan ya da hiç olmayan kişilerin talepleri genellikle reddedilmektedir. Çünkü kredi notları kişilerin güvenirlik derecelerine işaret etmektedir.

Göz atabilirsiniz: Kredi Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar

Bankalarda kredi başvuru reddi nedenleri arasında kişilerin karşılıksız çek vermesi de gösterilebilmektedir. Karşılıksız çekler ya da e-hacizler bankaların vergi daireleri ile ortak çalışma yürütmesi sayesinde kısa süre içerisinde ortaya çıkmaktadır. Kredilerin reddedilmesi halinde günümüzde kısa mesaj yöntemi ile kişilerin haberdar olması sağlanmaktadır. Bazı durumlarda kredi notları yüksek olan kişilerin talepleri de geri çevrilebilmektedir. Bilindiği üzere ekonomi bir hayli değişkendir. Kredi notu yüksek olan bireylerin yüklü kredi talepleri her zaman verilmeye uygun bulunmayabilmektedir. Piyasada kur dalgalanmaları, bankaların aleyhine sonuç verebileceğinden de talepler geri çevrilebilmektedir. Böyle anlarda piyasanın sakinleşmesinin beklenmesinin ardından yeni bir kredi talebinin oluşturulmasında herhangi bir sakıncanın bulunmadığı bilinmelidir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Kredi Çekip Altın Almak Mantıklı mı?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz