Kredi Aylık Maliyet Oranı Nedir? Nasıl Hesaplanır?

kredi-aylik-maliyet-orani-nedir-ve-nasil-hesaplanir
kredi-aylik-maliyet-orani-nedir-ve-nasil-hesaplanir

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Herhangi bir bankadan kredi almak istediğinizde ya da internet üzerinden hizmet veren kredi karşılaştırma sitelerini incelediğinizde kredi aylık maliyet oranı görürsünüz. İnsanlar genelde faiz oranını ve kredinin masraflarını inceler. Peki kredi alırken incelenecek olan kriterler sadece bunlar mıdır? Toplum içindeki kanıya göre en uygun kredi en düşük faizli kredidir. Peki bu ne kadar doğrudur?

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: Yıllık Efektif Faiz Oranı Nedir? Nasıl Hesap Edebilir?

Her durumda sizin için en uygun kredi en düşük faize sahip kredi olmayabilir. Bunun temel sebebi bankaların faiz oranı haricinde tüketiciye yansıttıkları masrafları olmasıdır. Bankalar kredi faiz oranı haricinde müşterilerine ipotek ücreti, dosya masrafı, kredi komisyonu, ekspertiz ücreti gibi ücretler yansıtmaktadır. Bu ücretler kimi bankalarda farklı adlandırılmakta ve tüketiciye farklı oranda yansıtılmaktadır.

Faiz oranından kredi aylık maliyet oranları hesaplaması yapılırken bankanın tarafınızdan talep edeceği tüm masraflar dahil edilir ve ona göre bir değer bulunur.

Aylık Maliyet Oranı Ne Demektir?

Kredilerde bulunan bütün kredi komisyonu, ekspertiz ücreti vb. bütün masrafların hesaba katılarak yapılan hesaplamayla kredinin kredi çekecek kişiye aylık bazında maliyetinin ifade edilmesine aylık maliyet oranı denir. Karşılaştırma yaptığınız kredilerin aylık maliyet oranlarını baz alarak hangisinin sizin için tam anlamıyla avantajlı olduğunu anlayabilirsiniz. Buradaki en kritik nokta ise olası tüm masrafların aylık maliyet oranı hesaplamasından göz önüne alınması ve hesaplamaya dahil edilmesidir.

Buradan kredi başvurusu sayfamıza ulaşabilirsiniz.

Buradan da kredi hesaplama sayfamıza giderek en uygun krediyi bulabilirsiniz.

Kredi Aylık Maliyet Oranı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Çekmek istediğiniz kredi ile ilgili aylık maliyet oranını hesaplamak için kredinin vadesi, aylık taksit tutarı ve tüm masrafların bilinmesi gerekmektedir. Bir örnek üzerinden inceleyecek olursak:

  • Diyelim ki 100.000TL tutarında kredi kullanmak istiyorsunuz.
  • Bu kredi karşılığında X bankası aylık %0.99 faiz oranıyla en uygun aylık faiz oranını sunuyor ve bunun yanında da 5.000TL ek masraflar için sizden para talep ediyor.
  • Bir başka banka olan Y bankası da aylık %1.02 aylık faiz oranı ile size kredi kullandıracak ve 2.000TL’de masraf adı altında sizden para talep edecek. Şimdi bu iki bankanın sunduğu kredinin aylık faiz oranlarını hesaplayacak olursak:
    • X bankasının sunmuş olduğu krediye masraflar eklenirse 100binTL + 5binTL = 105binTL
    • Y bankasının sunmuş olduğu krediye masraflar eklenirse 100binTL + 2binTL = 102binTL olmuş olur.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bileşik Faiz Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Faiz oranı, kredi masrafı ve vade göz önüne alınarak hesaplama yapıldığında başta faiz oranıyla cazip görünün X bankasının aylık maliyet oranı %1.09 olarak bulunmuş ve Y bankasının aylık maliyet oranı %1.06 olarak bulunmuştur. Yani aylık maliyet oranları incelendiğinde Y bankasının faiz oranı yüksek de olsa aylık maliyet oranı düşük olduğundan dolayı daha cazip ve uygun bir kredidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz