Kredi Almak Caiz mi

Kredi almak(çekmek) caiz mi sorusu sürekli insanların kafasını meşgul eden bir sorudur. Müslüman olan kişiler araba, ev almak ya da diğer ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli paraya sahip değilse insanların çoğu gibi bankalara başvurabilir. İşte tam da bu aşamada konut(ev) kredisi, araba kredisi ya da herhangi başka bir kredi kredi almanın caiz olup olmadığı sorusuna bir yanıt bulunması gerekmektedir.

Kredi Çekmek Caiz mi?

Genel kanıya bakıldığında ev kişilerin yaşamı için zaruri olduğundan dolayı evi olmayan bir kişinin ev almak için kredi alması din açısından bakıldığında caizdir. Bununla birlikte mecburi olmayan ticaret yapmak için, araba almak için vb. durumlarda kredi çekmenin caiz olmadığı düşüncesi hakimdir. Dosya masrafı verilerek faizsiz kredi alma şansı bulunuyorsa bu durumda da kredi almak yine caizdir. Kredi almanın hangi şartlar altında caiz olduğunu öğrendikten sonra merak edilen bir diğer konu da krediye benzer olan bir başka ürün olan kredi kartıdır. Bu kapsamda en çok merak edilen konulardan bir diğeri de kredi kartı ile herhangi bir şey almanın caiz olup olmadığı konusudur.

BUNA BAKTINIZ MI?  İpotek Fekki Nedir?

Kredi Kartı ile Alış Veriş Yapmak Caiz mi?

Kredi kartı ile herhangi bir ürünü taksitli bir şekilde ödeyerek peşin fiyatından daha pahalıya almak caizdir. Çünkü bilindiği üzere para zaman içerisinde değer kaybedecek ve size kredi kartını sağlayan banka kayba uğramamak için sizden bu aradaki masrafı tahsil edecektir. Ancak bu şekilde kullanımın caiz olması için zaruret oluşması gerekmektedir. Zira kredi almakta olduğu gibi zaruret haricinde nakit çekim yaparak faiz ödemek caiz değildir. Diyelim ki yine zaruret yok ve kredi kartı borcunu zamanında ödemediniz. Bundan dolayı da borca faiz işleyecek ve daha fazla olarak borcu ödemeniz gerekecektir. Böyle bir durumda da faiz ödemek caiz olmayacaktır. Buna benzer bir şekilde su, telefon, doğalgaz, elektrik vb. faturanızı zaruret haricinde zamanında ödemeyip ceza ödemek durumunda kalırsanız bu durum da caiz olmayacaktır.

BUNA BAKTINIZ MI?  Finansbank Meyve/Bağ kredisi

Buradan genel olarak şu sonuç çıkarılabilir: Eğer herhangi bir zaruret durumu söz konusuysa bu durumda kredi çekebilirsiniz. bunda caiz olup olmaması açısından herhangi bir sorun bulunmamaktadır. Bununla birlikte aynı durum kredi kartı kullanımı için de geçerlidir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir