Kredi Alma Yaşı Kaçtır?

Kredi alma yaşı kaç?
Kredi alma yaşı kaç?

Kredi alımında yaş sınırı konulmuştur. Kredi alma yaşı kaç? Konulan bu yaş sınırı ise 18’ den başlamaktadır. Genelde genç yaş sınırlarına bankalar yüksek miktarlarda kredi vermezler, çünkü bankalar bunu olumlu bulmuyorlar. Bu nedenle bankadan bankaya değişiklik gösterebilen bir yaş sınırı olduğu bilinir. Kredi de yaş sınırı bankalar adına oldukça önemlidir. Alt yaş sınırı 18 yaştan başlarken bazı bankalarda üst yaş sınırı da olabiliyor. 65-60 yaş üssü sınırı koyan bankalar varken, 65-75 yaşları arası için de özel kredi destekli imkanlar sunulabiliyor.

Bankalar, kredi kullanabilmek için en uygun kurumlardır. Tamamen yasal olup, BDDK tarafından denetim altında tutulan finans kuruluşlarıdır. Türkiye’de hizmet veren birçok banka bulunmaktadır. Bunların kimisi devlet bankası, kimisi özel sermaye bankaları, kimisi ise katılım bankasıdır. Gerek para transferlerinde, gerek ödeme işlemlerimizde birçok alanda bankalara ihtiyaç duyabiliyoruz. Bankaların sunduğu en önemli ürünlerden birisi de krediler olarak gösterilmektedir. Krediler, bankalardan alınan borç para olarak kabul edilmektedir. Belirli faiz oranları karşılığında, tercih ettiğiniz vade seçenekleri ile ödeme imkanınız bulunmaktadır.

Göz atmanızda fayda var: 18 Yaş Altı Kredi Veren Bankalar

Kredi Alma Yaş Sınırı Kaçtır?

Belirttiğimiz yaş sınırlarının daha da üstü olamıyor. Bankalar bu yaş üslerini riskli olarak düşündükleri için kredi konusunda başvurulara olumsuz bakıyorlar ve o şekilde değerlendiriyorlar. Gençler de yaşlılar da kredi çekebiliyor ancak belirli yaş sınırlarına uygunluk sağlıyorlarsa işlem başlatılabiliyor. Çok ileri yaş ya da çok küçük yaşlara sahip insanlar bu durumdan faydalanamıyor. Kredinin kendi üzerine olması şart mıdır? Diyorsanız, değildir ancak kredi çekme yetkisini üzerine alan kimse söylenilen şartlarda olması gerekmektedir. Şartlara sahip insanlar ile kredi başvurunuza başlayabilirsiniz.

Göz atabilirsiniz: Anında Kredi Veren Bankalar

Her bankanın uygulamış olduğu politika farklıdır. Bu sebepten dolayı yaş sınırlaması da her bankada farklılık göstermektedir. Kredi yaş sınırı, yaşlı olan bireylerin talep ettikleri konut kredisi miktarında olumsuz yanıt alabilirler. Bankalara kredi başvurusu yaptığınız zaman onlar için en önemli olan nokta risk analizinin yapılmasıdır. Kredi risk analizlerinde ise göz önünde bulundurulan en temel husus kredi başvurusu yapan kişinin yaşıdır. Yaş olarak küçük olan kişilerin kredi başvurularında risk oranları da yüksek olur.

Kredi yaş sınırında üst sınır olduğu gibi alt sınırda bulunmaktadır. Çoğu banka 18 yaşından küçük olan bireylere kredi vermemektedir. Kişi ne iş ile uğraşırsa uğraşsın kredi sahibi olamaz. Ayrıca aşırı yaşlı olan kişilerin de kredi kullanmaları bankalar tarafından riskli olarak görülmektedir. Bankaların büyük bir çoğunluğu 60 ile 65 yaşa kadar kredi başvurularını olumlu olarak değerlendirmektedir. Fakat 65 yaşını geçmiş olan kişilerin kredi başvuruları riskli olarak ele alınmaktadır. Bu durumun meydana gelmesinin sebebi ise 65 yaş üzeri kişilerde ölüm oranlarının artmasıdır. Kolay kredi almak gün geçtikçe zorlaşmaktadır.

Göz atmanızda fayda var: 18 Yaş Altı Kredi Kartı Veren Bankalar

65 yaş üzerinde olan ve emekli olan kişilere de kredi sunmakta olan bankalar bulunmaktadır. Bu bankalar arasında Akbank, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası, Denizbank ve İş Bankası gibi bankalar bulunmaktadır. 65 yaş üzerinde emekli olan kişilere kolay bir şekilde kredi vermekte olan bu bankalara başvurarak kredi başvurunuzu yapabilirsiniz. Kredi başvurularınızı yapabilmek için tercih ettiğiniz bankanın size en yakın şubesine gitmeniz yeterli olacaktır. Kosgeb kredileri ise gün geçtikçe artıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz