Kredi Alamayanlara Kredi Veren Bankalar

Kredi Alamayanlara Kredi Veren Bankalar

Düğün, üniversite eğitimi, yeni bir iş kurma, yatırım veya kullanım amaçlı ev satın alma gibi ihtiyaçlarda nakit paraya gereksinim duyulmaktadır. Fakat herkesin birikmiş bir mevduatı ya da nakde dönüştürebilecekleri yatırım araçları bulunmayabiliyor. Bu gibi durumlarda nakit para temin etmenin en kolay yolu, finans kurum ve kuruluşlarına kredi başvurusunda bulunmaktadır. Bankalar ise kredi çekmek isteyen kişilerde belli şartlar aramakta ve söz konusu şartların sağlanması koşuluyla finansman kullandırmaktadırlar. Peki, sigortalı olmamak, kredi notunun düşük seviyede çıkması, düzensiz ödeme veya aylık gelirin yetersiz olması gibi sebeplerden dolayı ülkemizde kredi alamayanlara kredi veren bankalar var mı? Çıkmayan kredileri çıkartabilen firmalar ya da şahıslar mevcut mu? Bu firmalara ne kadar güvenilir ayrıca son çare olarak senetle kredi alınabilir mi? Acil nakde ihtiyacı olan kişiler için tüm soruları detaylarıyla birlikte yanıtladık…

Göz Atabilirsiniz: Acil Para Lazım Kredi Çekemiyorum

Kredi Alamayanlara Kredi Veren Bankalar

Hiçbir Bankadan Kredi Alamayanların Kredi Alması Mümkün mü?

Çeşitli yöntemlerle, hiçbir bankadan kredi alamayanları kredi alması mümkündür. Çünkü finans kurumları, kâr amacı güderek müşterilerine hizmet ve ürün sunan ticari kuruluşlardır. Doğal olarak finansman başvurusunda bulunan tüketici nasıl ki faiz oranlarının düşük olması ve ödeme koşullarının uygun olması gibi kendi kârına unsurları analiz etmekteyse, finans kurumunun da sorun yaşamayacağı müşterileri seçmesi tercih sebebidir. Buna bağlı olarak kredi inceleme süreci sonrasında başvurunuz reddedilebilir ya da olumlu sonuçlanabilir. Sonuç çıktığında şayet talebiniz onaylanmamış ise ilk yapmanız gereken kredi red nedenini araştırmaktır. Çünkü bu nedene göre çözüm üretebilir ve yeniden müracaatta bulunabilirsiniz…

Kredi Alamayanlar Nasıl Kredi Alabilir?

Kredi alamayanlar, öncelikle kredi red yanıtına göre finansal bir planlama yapmalıdırlar. Bu plan kapsamında bankanın, talep edilen miktarda krediye onay verebilmesi için gerekli olan şartlar sağlanmalıdır. Bunun çeşitli yöntemleri bulunmakta ve belirli bir süre bazı kriterlere dikkat edilerek yeniden başvuru yapılması ile kredi alınabilmektedir.

-Kredi notunuzu yükseltmeye yönelik faaliyetlerde bulunun: Kredi notunuz 1500 ve üzeri olacak seviyeye ulaşıncaya kadar, alışverişlerinizde finansman başvurusunda bulunacağınız bankanın kredi kart ürününü kullanın. Hesap kesim tarihinde ise asgari ödemeyi değil, borç bakiyenizin tamamını ödemeye çalışın.

-Gelirinizi yüksek gösterin: Yeterli geliriniz olmadığı için başvurunuz reddediliyorsa, elektrik, su, doğalgaz gibi sorumluluğunuzda olmayan harcamaları bankaya beyan etmeli ve kira, eş geliri ya da diğer aile bireylerinin maaşları gibi unsurları ek gelir göstermelisiniz.

– Başvuru esnasında, kredili ürün kullanımına dair amacınızı net bir şekilde ifade edin: Örneğin borç birleştirme, borç transferi gerçekleştirme ya da kredi kartı borçlarını kapatma gibi amaçlarınızı bireysel müşteri temsilcisine beyan etmelisiniz. Aksi halde banka, niyetinizi açıkça ifade etmediğiniz için sistemi inceledikten sonra başka kurumlara borcu var dolayısıyla bizden aldığı krediyi de ödeyemez şeklinde bir düşünce ile başvurunuzu reddedecektir.

– Bütün ödemelerinizin düzenli gerçekleştiğinden emin olun: Kullanmadığınız kredili mevduat hesabı ya da kredi katı varsa, geçmiş dönemde bunlara ait borcunuz bulunabilir. Bu nedenle bakiyesi az miktarda da olsa eksiye düşmüş bir mevduat hesabınız veya az miktarda görüp önemsemediğiniz kredi kartı borcunuz sistemde görüntüleneceği için kredi başvurunuz onaylanmaz. Kredi sicil notunuzu direkt etkileyen bu unsurları, Findeks risk raporu alarak kontrol etmelisiniz.

– İpotekli kredi başvurusunda bulunun: Evinizi, arabanızı ya da arsa, tarla gibi taşınmaz bir mülkünüzü ipotek ettirmek için bankaya teklifte bulunun. Ülkemizde faaliyet gösteren hemen hemen her banka ipotekli kredi ürünü ile müşterilerine finansman sağlamaktadır.

– Son olarak sıfıra yaklaşmış bir durumdaysanız başvuruda bulunmayın: Finansal durumunun çok kötüyse, sicili bozuk olanlara kredi veren bankalara başvuru yapıp bol bol red nedeni dinlemenize gerek yoktur. Bunun yerine mevcut borçlarınızın bulunduğu bankalara giderek bir çözüm bulunması konusunda görüşmeniz sizin için daha yararlı olacaktır.

Kredi Alamayanlara Kredi Çıkartılır Şeklindeki Bilgiler Ne Kadar Doğru?

Kişinin, banka müşterisi olarak sicil kayıtlarının bozuk olması işleri zorlaştırmaktadır. Bu nedenle tüketiciler farklı yöntemlerde çare ayarak, finans şirketlerine yönelmektedirler. Ancak bu durumda yasa dışı şirketler ya da şahıslar tarafından dolandırılma, çeşitli yöntemler ile kandırılma gibi olumsuz olayların yaşanabileceği unutulmamalıdır. Çıkmayan kredileri çıkartabilen firma veya şahıs olmayacağı gibi haciz ve açık tabi olan tüketicilere hiçbir şart altında finansman sağlanamayacağı da katidir. Kredi alamayanlara kredi çıkartacağını iddia eden şirketlere ve kişilere kesinlikle itibar etmemeniz, mali açıdan zarara uğramamanız adına önem arz etmektedir.

Okuyabilirsiniz: Kredi Çıkartılır Firmaları

Kredi danışmanlık firmaları adı altında faaliyet gösteren kuruluşlar, olumsuz kaydı bulunan tüketicilere ancak yukarıda sizlere maddelendirmiş olduğumuz unsurları önerebilirler. Herkese kredi ifadeleri ile danışmanlık yapan firmaların çalışma sistemine örnek verecek olursak;

Kişinin kullanmak istediği kredi: 70.000 TL

Aylık geliri: 1.400 TL

“Bu müşteriye danışmanlık yaparak, X Bankasına giderse kredi başvurusunun onaylanma ihtimalinin düşük olduğunu, çünkü bankanın çalışma politikası gereğince; aylık gelirin yüzde 60’ına kadar taksit ödemesine izin verildiğini” belirtiyorlar. Bu nedenle Kredi Alamayanlar Nasıl Kredi Alabilir? Başlığında belirttiğimiz hususları size ücretli şekilde sunarak, herkese kredi çıkartıyoruz şeklinde hizmet pazarlıyorlar. Onaylanmayan kredilere çözüm bulmak için bu tarz firmalara ücret ödemenize gerek yok, web sitemiz yayınlarını takip ederek güncel kredi alma yöntemlerini incelemeniz sizin için yeterli olacaktır.

Senetle Kredi Alınır mı?

Senetle Kredi Alınır mı?

Özellikle satışlarını senet karşılığı gerçekleştiren işletmeler, senetle kredi almak için finansman başvurusunda bulunmaktadırlar. Ülkemizde faaliyet gösteren her banka taşınmaz gayrimenkulü teminat olarak kabul ederken, senedi ise tümü teminat olmak kabul etmiyor. Buna bağlı olarak nakit para akışını sağlamak isteyen işletmeler ya da kişiler senetle kredi veren bankaları araştırmaya başlıyor. Senetle kredi almak istiyorum diyenler nasıl bir yol izlemeli, senedi teminat göstererek nerelerden ve nasıl kredi alabilirler alt başlıklarda yanıtladık…

Dikkatinizi Çekebilir: Senetle Borç Para Lazım Ne Yapmalıyım?

Kredi Alamayanlara Senetle Kredi Veren Bankalar Var mı?

Senet, her finans kurumunda teminat olarak kabul edilmez. Bunun temel sebebi; senedin kolay bir şekilde düzenlenebilmesinden faydalanan kişilerin dolandırıcılık faaliyetlerinde bulunmasıdır. Ortalıkta “hatır senedi” adı altında dolaşan birçok evrak mevcuttur. Bankalarda buna bağlı olarak senedi teminat olarak görmeyebiliyor. Bu nedenle senetle kredi veren bankalara başvuru yaptığınızda, senet borçluları haricinde standart kredi prosedürü de işletilecek ve geçmiş dönem mali verileriniz, mevcut borç durumunuz, kredi notunuz gibi detaylara da bakılacaktır. İnceleme çalışmaları neticesinde senet veya çek teminatlı kredi limitiniz onaylanması yönünde karar çıkartılırsa, belirlenen tutarda kredi çekebilirsiniz.

Finansman işlemlerine ise elinizdeki senedi, kredili ürün karşılığında güvence olarak kabul eden bankaya tahsil ya da teminat vererek başlayacaksınız. Ardından senetteki tutara göre kullanabileceğiniz maksimum kredi limiti hesaplanır. Teminat yapısı senetli kredilerde sorgulandığı için limitler, genel olarak marjlı onaylanır. Bu durumu bir örnekle açıklamak gerekirse: Teminata vermiş olduğunuz senet 10.000 TL ise söz konusu evrak için 8.000 TL kredi kullanabilirsiniz.

Senetle Kredi Veren Firmalar/Şirketler Var mı?

Bankaların onaylamadığı senet kredilerine, sıcak bakan şirketler bulunmaktadır. Fakat senetle kredi veren firmalar konusunda birçok istismar söz konusu olabiliyor. Başvuruda bulunan kişiye, senet karşılığında finansman sağlanabileceği söylenirken kredilerin ne kadar pahalı olduğundan bahsetmiyorlar. Bu tarz kuruluşlar, acil para ihtiyaçlarına yönelik faaliyet sürdürmekte oldukları için kredilerde ciddi vade faizleri ortaya çıkmaktadır. Üstelik yüksek meblağlarda bu faiz daha da yüksek tutulabiliyor. Bu nedenle bankaların teminat olarak almayı reddettiği senet ile satış yapmamanızı ve söz konusu olan şirketlerden uzak durmanızı öneririz.

Bakmanızda Fayda Var: Komisyonla Kredi Çıkartılır Nedir?

Senetle Kredi Veren Kuyumcular Var mı?

Senetle para veren kuruluş ya da şahısları liste halinde sıralayacak olursak; ikrazatçılar, vakıflar, bazı cep telefoncuları, sanal tefeciler, zengin kişiler, faktoringler ve kuyumcular diyebiliriz. Özellikle turistlik yerlerde, senetle kredi veren kuyumcularla sık sık karşılaşılmaktadır. Hatta söz konusu yerlerde kuyumcuların tamamında, borç para verilir ilanlarının bulunduğunu söyleyebiliriz. Her türlü bono, altın, döviz ve senedi bozduran kuyumcular; “bozdurma parası” adı altında işlem yaparken prim alırlar. Acil paraya ihtiyacı olan kişilerin en sık kullandığı yöntem ise kuyumcudan senet imzalayarak, aylık taksitler şeklinde altın alınmasıdır. Bu yöntemle altını alan vatandaş, yine aynı kuyumcuya ya da farklı bir sarrafa altınlarını bozdurarak ihtiyacı olan nakdi elde etmektedir.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz