Kredi alabilmek için Findeks notu kaç olmalı

Siz de günün birinde eğitim, tatil vb. masraflarınızı karşılamak için bireysel ihtiyaç kredisi, araba almak için taşıt kredisi ya da ev almak için konut kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz. Elbette hangi sebeple kredi başvurusunda bulunursanız bulunun kredi başvurusunun olumlu sonuçlanması için bazı şartları yerine getirmeniz bankalar tarafından beklenmektedir. Kredi başvurunuzun olumlu sonuçlanması için sadece yüksek bir gelire sahip olmanız malesef yeterli değildir. Bu süreçte birden fazla kriter bulunmaktadır. Bu kriterlerden biri de Findeks kredi notudur. Findeks notu olarak da adlandırılan bu notun iyi bir seviyede olması size birçok kapıyı açabilir.

Kredi kayıt bürosu bir şekilde bankayla alakası olmuş olan insanların kredi notunun tutulduğu bir ortamdır. Hemen hemen herkes iyi veya kötü bir kredi notuna sahiptir. Bankaların da kredi verme aşamasında öncelikli olarak aradığı kriterlerden biri Findeks notunun yeterli düzeyde olmasıdır. Ancak Findeks notunun kredi alabilmek için tek yeterli şey olmadığını da göz önünde bulundurmakta fayda var.

Findeks notunun belirlenmesi

Kredi kayıt bürosu kişilerin Findeks notunu belirlerken birçok faktörü göz önüne alır. Bu süreçte pastanın yüzde 30 gibi bir dilimini kişilerin kredi ve kredi kartı borçlarını ödeyip ödeyemediği belirler. Kişi borçlarını düzenli ödeyemediğinde kredi notu bundan olumsuz etkilenerek düşerken, kişi borçlarını düzenli ödediğinde Findeks notu bundan olumlu etkilenerek yükselir. Kredi almak istiyorum Findeks notum kaç olmalı diye soranlara direk şu not olmalı gibi bir yaklaşımla cevap vermek mümkün değildir. Kredi notu yüzünden kredi alamamakla karşılaşmak istemeyen kişiler hali hazırda olan borçlarını sonlandırmalı ve bankalar ile ilişkisini kesmemelidir. Çünkü ilişiği kesmek kredi notunun olduğu yerde seyretmesiyle sonuçlanacaktır.

Bütün bunların yanında Findeks notu 1300’den yüksekse kredi alma sürecinde Findeks notu engeline takılmanız pek söz konusu olmayacaktır.

Bilindiği üzere Findeks notu 0 ile 1900 arasında kişiye özel olan bir nottur. Bu aşamadan 0 ile 700 arasında bir Findeks notuna sahip olan kişilerin Findeks notunun çok kötü olduğu dile getirilebilir. Yani bu kişiler büyük ihtimalle kredi alma aşamasında Findeks notunun düşük olmasına engeline takılacaktır. Siz de bireysel olarak kredi başvurusundan önce Findeks notunun kaç olduğunu öğrenebilirsiniz. 900’den 1500’e kadar olan Findeks notu orta seviye riskli olarak nitelendirilir. 1500 ile 1700 arasındaki bir Findeks notu da iyi seviyede bir not olarak düşünülebilir. Zaten 1700’den 1900’e kadar olan Findeks notu da en iyi seviye not olarak belirtilmiştir. 1700’den yüksek bir nota sahip olan kişilerin kredi alma aşamasında Findeks notu engeline takılması gibi bir durum söz konusu değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir