KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Nedir?

KOSGEB Uygulamalı Grişimcilik
KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Nedir?

KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimi; 32 saat süren bir eğitimdir. Girişimcilerin KOSGEB’ten destek alarak bir girişimcilik faaliyeti yapabilmeleri için; almaları gereken eğitimdir. KOSGEB destek kredilerine başvururken; KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimini başarı ile tamamladığına dair belge gereklidir. Kişilerin süreci daha iyi tanıyabilmeleri ve KOSGEB’e sunmaları gereken iş planını nasıl hazırlamaları gerektiğini öğrenebilmeleri açısından gerekli olan bir eğitimdir. Kişiler bu eğitimi aldıkları alanda bir işletme kurmalılardır ve sonrasında bu işletmenin masraflarını faturalandırarak; KOSGEB’e destek kredisi başvurusunda bulunmalılardır. 50.000 TL’ye kadar hibe kredi olmak üzere, KOSGEB 150.000 TL2ye kadar sıfır faizli kredi verebilmektedir.

Ayrıca KOSGEB Kredisi Veren Bankalar buradan bakabilirsiniz.

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Nedir?

KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimi; KOSGEB’in girişimcilere sunduğu, girişimcilik ile alakalı bilinmesi gereken noktaların aktarıldığı eğitimin adıdır. Zorunlu tutulan bir eğitimdir. Girişimci adaylarının bu eğitimi başarı ile tamamlamaları gereklidir.

KOSGEB Girişimcilik Eğitiminin Süreci Nasıldır?

KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitiminin sürecinde anlatılanlar şunlardır:

 • Öncelikle kişinin girişimcilik özellikleri üzerinde bir tespit yapabilme ve bunları geliştirebilme amacı ile çeşitli yaratıcılık egzersizleri yapılmaktadır.
 • Kişinin iş planını nasıl hazırlayabileceği ile ilgili ayrıntılı bir şekilde bilgilenmesi sağlanmaktadır.
 • Kişinin kendisine anlatılan iş planını daha rahat uygulayabilmesi amacı ile atölye çalışmaları yapılmaktadır.
 • Kişinin iş planını nasıl yazması gerektiği ve iş planının sunumunu yaparken nelere dikkat etmesi gerektiği konusunda bilgilenmesi sağlanmaktadır.

KOSGEB’in Girişimcilik Eğitimi Vermesinin Amacı Nedir?

KOSGEB’in girişimcilik eğitimi vermesinin amaçları şunlardır:

 • KOSGEB yeni girişimcilere, bir işletmenin ne şekilde işletilebileceğini öğretebilmek amacı ile girişimcilik eğitimi vermektedir.
 • KOSGEB, yeni girişimcilerin proje yapabilme kapasitelerini arttırabilme bu kişilerin iş planı hazırlayabilmelerini sağlamak amacı ile kendilerine girişimcilik eğitimi vermektedir.
 • KOSGEB, yeni girişimcilerin proje kültürünün ve bilincinin oluşabilmesi adına girişimci eğitimini vermektedir.
 • KOSGEB, yeni girişimcilerin işletmelerine ait ortaya çıkabilecek sorunları tanımlaması ve bu sorunlar hakkında proje üretebilmesi için girişimcilik eğitimi vermektedir.

Sitemizden KOSGEB Yeni Girişimci Desteği Nedir, Nasıl Alınır? yazısını okuyabilirsiniz.

Göz Atabilirsiniz;

KOSGEB Girişimcilik Eğitimi Duyurularına Nasıl Bakılır?

KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimi duyurularına bakabilmek için izlenmesi gereken adımlar şunlardır:

 • Öncelikle KOSGEB uygulamalı girişimciliğin eğitiminin duyurularına bakabilmek için kişilerin KOSGEB’in remi web sitesi olan https://www.kosgeb.gov.tr adresine girmeleri gereklidir.
 • Ardından kişiler duyurular sekmesine giriş yapmalılardır.
 • Duyurular sekmesinde, duyurular türlerine göre kategorilendirilmiştir ve kişilerin bu kategoriler içerisinden uygulamalı girişimcilik eğitim duyurularını seçmesi gereklidir.
 • Açılan sayfada kişinin karşısına, bütün illerdeki girişimcilik eğitimi kurslarının başvuru tarih aralıkları ve yer isimleri gelmektedir. Kişi kendisine uygun olan yerdeki ve tarih aralığındaki eğitim duyurusunun üzerine tıkladığında; ilgili eğitimi verecek olan kişinin adına kadar detaylı bilgi edinebilmektedir.

KOSGEB Girişimcilik Eğitimi Başvuruları Nasıl Yapılır?

KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimi başvurularını yapabilmek için izlenmesi gereken adımlar şunlardır:

 • Kişilerin öncelikle https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapması gereklidir.
 • Ardından kişiler sağ üst köşede bulunan giriş yap butonuna tıklamalıdır ve e-devlet şifresi ile T.C. kimlik numaraları ile sisteme giriş yapmalılardır. Kişilerin eğer e-devlet şifreleri yok ise; ücreti karşılığında PTT merkezlerinden e-devlet şifresi alabilmeleri mümkündür.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra e-hizmetler seçeneğinin seçilmesi gereklidir ve e-hizmetler içerisinden KOSGEB’in olduğu yere sayfayı getirmek gereklidir.
 • İlgili yerde KOSGEB ile ilgili e-devlet üzerinden yapılabilecek olan işlemler listelenmektedir ve kişinin buradan Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Katılımcı Başvurusu seçeneğini seçmesi gereklidir.
 • Kişinin karşısına bir başvuru formu çıkmaktadır ve bu formu doldurduktan sonra eğitime başvuru işlemi tamamlanmaktadır.

Göz atmanızda fayda var: KOSGEB Ne Kadar Kredi Veriyor?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz