KOSGEB Üniversite Mezunu Desteği

KOSGEB Üniversite Mezun Desteği Başvurusu
KOSGEB Destek Nasıl Alınır?

KOSGEB üniversite mezunlarına 2019 yılında destek vermeye devam etmektedir. Her zaman girişimcinin ve işletmecinin yanında olan KOSGEB, yeni mezun olmuş öğrencilerin fikirleriyle ilgileniyor ve onlara projeleri için destek sağlıyor. KOSGEB üniversite mezunu kişilere, değişik sektörler için hibe desteği sunmaktadır.

Ayrıca sitemizden KOSGEB’e Nasıl Kayıt Olunur? bakabilirsiniz.

 KOSGEB’den Üniversite Mezunlarına Destek Fırsatı

KOSGEB üniversite mezunları için destek programı ayrıca yeni mezun olmuş kişilerin maaşlarının devlet tarafından ödenmesi anlamına da gelmektedir. Nitelikli eleman olarak adlandırılan bu üniversite mezunu bireylerin, hem iş hayatlarına atılmalarına destek olunur hem de işletmeler adına maaş vererek onların da iş gücü arttırılır. Bu çift taraflı bir fayda sağlamaktadır. Gençler mezun olduktan sonra maaşlarını alabilecekleri garanti olan yerlerde çalışmaya başlamış olurlar. İş yerleri de hem iş gücünü arttırmış olur hem de maaşlarını ödeyemeyeceği için eleman alımı yapmayan şirketler için de büyük rahatlık olmuş olacaktır.

Ayrıca ticaret hayatına atılmak isteyen ve girişimci olmak isteyen üniversite mezunları için de büyük bir fırsat olacaktır. Artık kendi işinizin sahibi olmak istiyorsanız ama sermaye eksikliği yaşıyorsanız projenizle birlikte KOSGEB’e başvuru yapabilirsiniz.

KOSGEB Üniversite Mezunu Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB üniversiteden mezun olan yeni girişimci sayısını arttırmaya ve yerli üretime destek olmaya çabalıyor. Eğer siz de girişimci olmak istiyorsanız bazı koşullara uygunluk göstermeniz gerekecektir. Sahip olmanız gereken koşullar şunlardır:

  • Tabii ki ilk şart en az 4 yıllık lisans eğitimi almış olmanız ve mezun olmanızdır. 2 yıllık ön lisans programları kabul edilmemektedir.
  • 4 yıllık Yüksekokul okuduysanız da bu programa başvuru yapabilirsiniz.
  • İş hayatına daha önce atılmamış ve bir şirket sahibi olmamanız gerekmektedir. Bu program yeni girişimciler için geçerlidir.
  • Eğer bir yerde çalışıyorsanız ve maaşınızı KOSGEB ödeyecekse çalıştığınız şirkette asgari olarak 30 gün çalışmış olmanız gerekmektedir.

Göz atabilirsiniz: KOSGEB Kredisi Veren Bankalar

KOSGEB Üniversite Mezunu Desteği Almak İçin Şartlar Nelerdir?

KOSGEB üniversite mezunu şartları ve koşullarına uyum sağladığınız sürece bu desteği almaya hak kazanırsınız. Bu şartların en az birini yerine getirmezseniz başvurularınız değerlendirmeye alınmayacaktır.

  • En büyük şart yukarıda da bahsettiğimiz gibi 4 yıllık bir fakülte ya da yüksekokuldan mezun olmanız ve elinizde diplomanız olmasıdır.
  • KOSGEB üniversite mezunu desteği için web sitesinde bir başvuru formu bulunmaktadır. Bu formda sizden istenilen bütün bilgileri tam ve doğru olarak girmeniz gerekmektedir.
  • Başvuracak kişinin mutlaka elinde diploması ve diplomasının fotokopisi bulunması gerekir.
  • 30 gün boyunca bir yerde işçi olarak çalışmış bir kimsenin bunu kanıtlayacak giriş belgesi istenmektedir.
  • Bu belgeler ile KOSGEB’e bizzat üniversite mezunu kişinin kendisinin başvuru yapması gerekir.
  • Firmalar en fazla 2 kişi için başvuru yapabilir.

Buradan KOSGEB Yeni Girişimci Desteği Nedir, Nasıl Alınır? öğrenebilirsiniz.

Göz Atabilirsiniz;

KOSGEB Üniversite Mezunu Maaş Desteği Nedir?

KOSGEB üniversite mezunu maaş desteği şirketlerin nitelikli eleman çalıştırması için verilen desteklerdir. Hem mezunların işsiz kalmasını hem şirketlerin nitelikli elemana sahip olmasını hedefler. Özellikle pazarlama, dış ticaret gibi imalat ve üretim firmalarının nitelikli elemana ihtiyacı vardır. Bu elemanların da üniversite mezunu olması büyük önem taşır. Şirketler daha az masraf ile istihdam yaparak üretim güçlerini de arttırmış olurlar. KOSGEB’in üniversite mezunları için maaş desteğinden yararlanabilmek için yükseköğrenim mezunu kişileri ve tam zamanlı çalışabilecek kişileri seçmeleri gerekir. Bu kişiler için KOSGEB şirketlere 50.000 TL’ye kadar destek yapabilmektedir.

KOSGEV Üniversite Mezunları İçin Maaş Desteği Şartları Nelerdir?

KOSGEB’in üniversite mezunları için maaş desteği programının bazı şart ve koşulları bulunmaktadır. Bunlar:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz