KOSGEB Market, Bakkal Açmak için Hibe Desteği

KOSGEB market hibe desteği
KOSGEB market hibe desteği

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Market ve bakkal açmak için KOSGEB desteği sayesinde kendi işinizin başında olmayı istemez miydiniz? Market ve bakkal için KOSGEB hibe desteği iş kurmak isteyen fakat yeterli miktarda parası bulunmayan kişilerin imdadına koşuyor. KOSGEB yalnızca market açmak için değil, diğer yiyecek ve içecek sektörlerinde de hizmet veriyor. Market ve bakkal için KOSGEB desteğinden faydalanmak için market iş planınızı hazırlayın. İş planınızın iş fikrinizi hayata geçirebileceğiniz konusunda ikna edici olduğundan emin olun.

Göz atmanızda fayda var: Girişimci Hibe Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB Market, Bakkal Açmak için Hibe Desteği Adım Adım Nasıl Alınır?

Adım adım market ve bakkal açmak için KOSGEB desteği almak için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır:

 • Kursa katılın. Kurs KOSGEB tarafından verilecek olup, tamamen ücretsizdir. Hangi illerde, nerede ve tarihlerde kurs verileceğini öğrenmek isterseniz, KOSGEB resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz
 • İş planı hazırlayın. İş planı hazırlarken başarıyla hayata geçirilmiş diğer iş planlarını örnek alabilirsiniz. Yalnız bu iş projesinin yalnızca size özel olduğundan emin olun. Kopya iş planları elbette reddedilecektir.
 • Projenizde değiştirilmesi ya da düzeltilmesi gereken yerler varsa, buraları düzeltin. Yeniden KOSGEB’e iş planınızı sunun.
 • Bu aşamada en çok dikkat edilmesi gereken şey, iş yerinin ön onay alınmadan açılmamasıdır.
 • Bayilik veren firmalar ile grüşmeler yapmaya başlayın. Görüşmelerinizde piyasanın durumu hakkında bilgi edinin.
 • KOSGEB’in market açma kredisini onaylaması halinde, iş yerinizi açmak için harekete geçin.
 • Dükkanınızı kiralayın.
 • Toptancılar ile anlaşın. Hangi tedarikçiler ile çalışacağınıza karar verin.
 • İş yerinizi artık açabilir, 30 bin TL KOSGEB iş yeri açma kredisinden faydalanın.

Göz Atabilirsiniz;

KOSGEB Market, Bakkal Açmak için Hibe Desteğinde Market Projesi Hazırlama

Market ve bakkal açmak için KOSGEB desteği alırken market projesi hazırlama zorunludur. Market açmak isteyenlerin projelerini hazırlamaları için ilk önce KOSGEB veri tabanına kayıtlanmaları gerekmektedir. Daha sonra örnek projeler üzerinden düzenlemeler yapılarak plan hazırlanabilir. Aşağıdaki ipuçları market projenizi ayarlarken size yol gösterici olacaktır:

 • İşletmeniz için iş fikrini hazırlarken ilk kısma ana fikrin ne olduğunu yazın.
 • Hedeflerinizin neler olduğundan bahsedin. Bu hedefler kısa, orta ve uzun vadeli olmalıdır. Hedeflerinizde mantığa uygun olmalısınız.
 • Girişimci ile ilgili açıklama yapabilirsiniz. Şahıs şirketi olarak başvuru yapıyorsanız şirketin vizyon ve misyon özelliklerinden faydalanabilirsiniz.
 • İş yerinin açılması hedeflenen bölge hakkında bilgi verin. KOSGEB’in en çok önem gösterdiği noktalardan bir tanesi iş yerinin Pazar bölümüdür. Pazar kısmında iş yeri için potansiyel belirlenmiş olur.
 • Organizasyon ile ilgili ast ve üst ilişkilerini belirten ilişkiler yazılır.
 • Yıllı kar marjını tahminen yazın. Dilerseniz genel kar oranını da yazabilirsiniz.
 • KOSGEB’den hangi desteği talep etmek istediğinizi belirtin.

Göz atabilirsiniz: Hibe Kredileri İçin Nereye ve Nasıl Başvurulur?

KOSGEB için İş Planı Nasıl Hazırlanır?

KOSGEB’e iş planı hazırlamak girişimcilerin bazıları için zorlu bir görev olabilir. İş planı hazırlamak dikkat ve özen ister. İş planının uygun bulunmaması halinde, KOSGEB yaptığınız başvuruyu reddedebilir. İş planı hem iş konusunda sizin kafanızın rahat olması hem de size kredi vermek isteyen kişilerin size kredi verebilmeleri için önemlidir. Hiç kimse başarılı olmayacağını düşündüğü bir iş için destek olmak istemez. İş planı hazırlarken diğer iş planlarından ilham alabilirsiniz. Fakat bu ilhamın kopyaya varmamasına dikkat edin. Aksi halde yaptığınız başvurunuz yanacaktır. Hesaplamalara, planlara, hedeflere ve vizyon, misyon gibi değerlere iş planında yer verin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz