KOSGEB Makine Teçhizat Desteği Nedir?

KOSGEB Makine Desteği Başvuru
KOSGEB Makine Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB’in makine teçhizat desteği, üretimde kendini yenilemek ve geliştirmeyi hedefleyen sanayi sektöründeki firmalara sağladığı bir destektir. 2010 yılından bu yana iş kurmak isteyen kişilere büyük destekler sağlayan KOSGEB, 2019 yılında da KOSGEB makine ve teçhizat desteği ile bu firmaların büyümesine, üretmesine yardım ediyor.

KOSGEB’den Makine Teçhizat Alanında Girişimci Desteği

KOSGEB makine teçhizat destek programını 1 Haziran 2018 tarihinde resmi olarak duyurmuştur. Bu desteğin en büyük amacı fabrikaların ve firmaların yurt dışından ithal etmeyi bırakmasıdır. Bu destek sayesinde fabrikalarda milli ve yerli üretim yapılması planlanmaktadır. Milli üretimin gerçekleşmesi için de bu kurum tarafından 5 Milyon Liraya kadar varan makine teçhizat alanında destek sağlanmaktadır. Bu kredinin en güzel tarafı ise şirketlere faizsiz ya da diğer adıyla %0 faizle sağlanmasıdır. Tek bir işletmeye en fazla verilecek kredi tutarı ise 300.000 TL olarak belirlenmiştir. Krediyi almaya hak kazanan şirketler işlerini yoluna koymak ve ödemelerini düzenleyebilmek adına ilk 6 ay hiçbir şekilde KOSGEB’e bir ödeme yapmayacaklardır. 6 aydan sonra düzene girmiş bu şirketler 36 ay vade ile 3er aylık taksitlerle ödemelerini yapmaya başlarlar.

Sitemizden İŞGEM Desteği Nasıl Alınır? tutarına bakabilirsiniz.

KOSGEB Makine Teçhizat Desteği Almak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Makine teçhizat desteği KOSGEB şartlarına ve koşullarına uyduğunuz takdirde bu kredilerden yararlanabilirsiniz. Bu şartlardan bazıları şunlardır:

 • KOSGEB makine teçhizat desteği alabilmek için işletmelerin mutlaka imalat sektöründe olmaları ve yerli üretim yapmaları gerekmektedir.
 • İşletmenizin KOSGEB veri tabanında bir kaydı olması gerekir. Eğer hala bir kaydınız yoksa resmi internet sitesi olan destek.kosgeb.gov.tr sitesinden hemen kayıt yapabilirsiniz.
 • Firmanızın daha önceden KOSGEB desteklerinden yasak almamış olması gerekir.
 • 2016 yılında yapılan Makine Teçhizat Faiz Destek Programına katılmış olan şirketler KOSGEB’in bu kredisinden yararlanamaz.
 • KOSGEB’den alacağınız bu destek ile işletmenize tamamen yerli ürünler almanız gerekir. Yerli ürün kullanımı çok önemli bir kıstastır.

göz atabilirsiniz;

KOSGEB Hangi Makine ve Teçhizatlar İçin Destek Sağlar?

KOSGEB’in makine ve teçhizat desteği vermek için belli şartları vardır. Verilen yeterliliklere uyulmadığı sürece kredi desteği sağlanmamaktadır. KOSGEB’in işletmelerden istediği bazı şeyler şunlardır:

 • Eski ve ikinci el olan üretim makinelerinin satın alınmasına kesinlikle izin verilmemektedir. Bu kredi desteği ile alınacak makineler yeni ve faturalandırılmış olmalıdır.
 • Alınacak bu yeni ürün ve makineler kumanda ve güç devreleri ile birlikte grup halinde çalışmalıdır.
 • Yine alınacak olan makinelerin ambalajlama, malzeme işleme ve/veya taşıma gibi işleri görmesi gerekmektedir.
 • Makineler kontrol edilebilir olmalı ve bütün halinde çalışabilmelidir.

İlginizi çekebilir: KOSGEB Destek Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB Makine ve Teçhizat Desteğine Başvuru Süreci

KOSGEB makine teçhizat desteği başvurusu yapmak istiyorsanız aşağıda verilen adımları izlemeniz gerekmektedir.

 • Daha önceden de belirttiğimiz gibi KOSGEB veri tabanında bir hesabınız olmalıdır.
 • KOSGEB’in resmî web sayfasına gitmeli ve sağ üstte bulunan bölümden KOBİ/Girişimci Girişi yapmalısınız. Daha sonra e-Hizmetler bölümüne yönlendirilirsiniz.
 • E-Hizmetler bölümündeki tüm hizmetler arasından KOBİ yani Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelere Kredi ve Faiz Desteği Başvuruları bölümünü görürsünüz.
 • Burada size uygun olan bölümü yani Makine Teçhizat Desteği bölümünü bulursunuz.
 • Daha sonra da e-devlet sayfasına yönlendirilir ve karşınızda duran kredi destek formunu doldurursunuz. Bu aşamada başvurunuzu gerçekleştirmiş olursunuz.

Ayrıca sistemimizden KOSGEB Ne Kadar Kredi Veriyor? alma koşullarına bakabilirsiniz.

KOSGEB Makineler Teçhizat Başvurusunun Kabul Edilmesi

KOSGEB makine ve teçhizat desteği başvuru süreciniz onaylandıktan sonra sizden bazı evraklar istenecektir. KOSGEB makine teçhizat desteği için teslim etmeniz gereken belgeler ve evraklar şunlardır:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz