KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği
KOSGEB Kadın Girişimci Desteği

KOSGEB kadın girişimci desteğini alma yolu destek programına dahil olunmasıdır. KOSGEB kadınların da üretime dahil olabilmeleri ve ekonomiye kazandırılabilmeleri için bazı pozitif ayrıcalıklar sunuyor. Bu ayrıcalıklardan bir tanesi de destek programlarıdır. KOSGEB girişimcilik yapmak isteyen kadınlar için destek veriyor. KOSGEB kadın girişimcisi desteğinden de yararlanabilmek için bazı şartların sağlanmış olması gerekiyor. Bu şartları sağlayan kişiler de başvuru işlemlerini gerçekleştirebilir ve KOSGEB desteğini alabilir.

KOSGEB Kadın Girişimcilere Ne Kadar Destek Veriyor?

KOSGEB’in kadın girişimcilere verdiği desteğin miktarı toplam 150 bin TL’yi bulabiliyor. KOSGEB girişimcilik yapacak olan kadınlar için hem hibe hem de kredi imkanı tanıyor. Hibelerin geri ödemesi bulunmuyor. Ancak KOSGEB’den alınan kredinin ödemesi gerekiyor. KOSGEB hibe olarak kadınlara 50 bin TL sağlıyor. Kredide ise verilen desteğin miktarı 100 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. Geri ödemesiz olan hibe işletmenin kuruluşu, makine, teçhizat, ofis donanım alımlarında ve işletme giderleri için kullanılabiliyor.

Göz atabilirsiniz: KOSGEB Yeni Girişimci Desteği Nedir, Nasıl Alınır?

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Alma Şartları Nelerdir?

KOSGEB kadın girişimci desteği başvuru koşulları arasında 18 yaşından büyük olunması bulunuyor. 18 yaşından büyük tüm kadınlar KOSGEB desteğine başvurabiliyor. Bunun yanı sıra aranan bir diğer koşul ise uygulamalı girişimcilik eğitimine katılma zorunluluğudur. KOSGEB tarafından düzenlenen bu eğitim 32 saat sürmektedir. Tamamen ücretsiz olan uygulamalı girişimcilik eğitimine katılan ve bu eğitimi başarıyla tamamlayan kadınların KOSGEB desteğine başvurabilmesi mümkün oluyor. Bu eğitme gidebilmek için de e devlet üzerinden başvuru yapılması gerekiyor. E devlet sisteminde Uygulaması Girişimcilik Eğitimi Katılımcı Başvurusu ekranı bulunuyor. KOSGEB kadın girişimci desteğini almak için eğitime katılması gereken kişilerin bu başvuru ekranında yer alan bilgileri doldurması ve başvuru işlemini tamamlaması gerekiyor.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  2020 Yeni Kimlik Randevusu Nasıl Alınır?

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Başvuru Evrakları Nelerdir?

KOSGEB kadın girişimci desteği için gerekli olan belgelerden bir tanesi nüfus cüzdanıdır. Nüfus cüzdanı olmadan KOSGEB desteklerine başvurabilmek mümkün değildir. Bunun yanı sıra KOSGEB kadın girişimci desteğine başvurabilmek için şu belgeler talep ediliyor:

 • Başvuru formu,
 • Uygulamalı girişimcilik eğitimi sertifikası,
 • Kredi için gelir belgesi.

Kadın Girişimcilere Destek Veren Diğer Kurumlar Hangileridir?

Kadın girişimcilere destek veren kurumların başında KOSGEB geliyor. KOSGEB kadınların daha aktif olabilmeleri için pozitif ayrımcılık yapıyor ve girişimcilik yapmak isteyen kadınlara destek sunuyor. Ancak kadınlara ayrıcalık tanıyan tek kurum KOSGEB değildir. Kadınların yapacakları iş için destek alabilecekleri KOSGEB dışında farklı kurumlar da mevcuttur. Bu kurumlardan da herhangi birisine başvuran kişiler iş fikirleri için destek alabilirler. Kadınlar için destek sağlayan bu kurumlardan bazıları ise şu şekildedir:

 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı,
 • Kadın Girişimciler Kurulu,
 • KAGİDER Kadın Girişimciler Derneği,
 • Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı.

Hangi Bankalar Kadın Girişimcilere Kredi Veriyor?

Kadın girişimcilere kredi veren bankalardan bir tanesi Halkbank’tır. Halkbank aynı zamanda 0 faizli kredi sağlayabilen de tek bankadır. Halkbank KOSGEB işbirliği ile kaybolmaya yüz tutan meslek gruplarından birisinde faaliyet gösterenlere 0 faizli kredi veriyor. Bu krediden kadınlar da faydalanabiliyor. Ayrıca Halkbank ustalık belgesi olan ya da genç girişimci olan kadınlar için de yine faizsiz kredi veriyor. KOSGEB kadın girişimci desteğinin yanı sıra girişimcilik yapan kadınlar için kredi sağlayan bankalardan bir diğeri ise İş Bankası’dır. İş Bankası da kadın girişimciler için avantajlı fırsatlar sunmaktadır. Bu bankaların dışında kadın girişimcilerin başvurabilecekleri diğer bankalar arasında şunlar mevcuttur:

 • Yapı Kredi Bankası,
 • Denizbank,
 • Ziraat Bankası,
 • Garanti BBVA,
 • TEB
SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  HSBC Advantage Kredi Kartı Başvurusu

Girişimci Hibe Desteği Nasıl Alınır? bu yazımızda bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz