KOSGEB Hayvancılık Destekleri

KOSGEB Hayvancılık Desteği Nasıl Alınır?
KOSGEB Hayvancılık Desteği Hangi Hayvanlara Veriliyor?

KOSGEB Hayvancılık ile uğraşanlara kredi ve hibe desteği sunan bir kuruluştur. Devlet hayvancıların ve tarımla uğraşanların hayatlarını kolaylaştırma ve yine hayvancılık ile uğraşacak girişimcilere istihdam sağlamak amacıyla her geçen yıl arttırarak kredi ve hibe desteği sunar. KOSGEB hayvancılık desteği, sermayesi olmayan ya da yeterli olmayan hayvancıların yararlanabileceği bir destek programıdır.

KOSGEB Tavuk Çiftliği Destekleri görmek için tıklayınız.

KOSGEB’den Hayvancılık Yapan Kişilere Özel Destek Programı

KOSGEB hayvancılık desteği denildiğinde akla ilk küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık gelmektedir. Oysa bunların yanı sıra KOSGEB tarafından arıcılık, balıkçılık, tavukçuluk ve aklınıza gelen, çalışabileceğiniz her türlü hayvancılık için kredi ve hibe desteği sunulmaktadır. Bu destekler iki çeşitte hayvancılara ulaşır. Birincisi 50.000 TL’ye kadar verilen geri ödemesiz hibe destekleridir. İkinci seçenek daha büyük işletmeler ve daha fazla ihtiyaçlar için faizsiz geri ödeyebileceğiniz kredi destekleridir. Bu da 100.000 TL’den 300.000 TL’ye kadar ihtiyaca göre değişen kredilerdir. Ayrıca hayvancılıkta diğer kredilerden farklı olarak hayvan başı hesaplama da yapılmaktadır.

KOSGEB’in Destek Olduğu Hayvancılık Çeşitleri Nelerdir?

KOSGEB küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık desteklerinin yanı sıra sermaye ihtiyacı duyduğunuz ve girişim sağlayabileceğiniz diğer hayvancılık alanlarına da kredi ve hibe hizmeti sağlamaktadır. Başlıca destek verilen hayvancılık türleri ve projeleri şunlardır:

 • Küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar için ağıl ve ahır projeleri
 • Süt Soğutma Tesisi için gereken ekipmanlar
 • Kültür Balıkçılığı ve gerekli sabit yatırım destekleri
 • Yem Karma ve Ezme Makinesi destekleri
 • Buzağı için yemlik ve kulübe destekleri
 • Hayvan Fırçaları
 • Havalandırma destekleri
 • Padok Demir Setleri
 • Hayvanlar için yatak destekleri
 • Kaba Yem Depoları destekleri
 • Tavuk yetiştiriciliği için sabit yatırımlar
 • Süt ve Süt Ürünlerini işlemek için gereken destekler
 • Arıcılık için gereken destekler
 • İpekböceği yetiştiriciliği için gereken destekler
 • Et ve et ürünlerinin işlenmesi için gereken destekler

İlginizi çekebilir: KOSGEB Sıfır Faizli Kredi Şartları

KOSGEB’den Buzağı Desteği

KOSGEB hayvancılığa verilen destekler arasında en fazla rağbet gören buzağı destekleridir. KOSGEB hayvancılık alanında birçok alanda destek verse de Türkiye’de en çok buzağı alanında ilgi görmektedir. Bu destek 81 ilin hepsinde geçerli olan bir destektir. Normal buzağılar için tek bir hayvan başına 350 TL, kayıtlı soy kütüğü bulunan buzağılar için ise 500 TL destek verilir. Ayrıca döl kontrolü olan buzağılara da ekstra 50 TL verilmektedir. Tabii bu desteklerden yararlanabilmek için belli şartlar bulunmaktadır. Buzağıların doğum günü ve cinsiyeti bu şartlardan bazılarıdır. Destek almak istediğiniz döneme göre hayvancılık şartları resmi KOSGEB sitesinde sizlerle paylaşılmaktadır. Ayrıca buzağıların doğmuş olduğu yani destek alınacak işletmelerde minimum 120 gün durmuş olmaları gerekmektedir.

Göz Atabilirsiniz;

KOSGEB’den Koyun ve Keçi Desteği

KOSGEB hayvancılık ile ilgili destekleri koyun ve keçiler için de vermektedir. Koyun ve keçilerde de buzağılar gibi hayvan başı para verilir. Bu destekte hayvan başı 25 TL verilmektedir. Eğer koyun ve keçi için başvuru yapmak istiyorsanız üyesi olduğunuz şehrin Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği’ne başvuru yapmanız gerekir. Ayrıca inek, manda ve keçi gibi hayvanlar için süt primi desteği de bulunmaktadır.

Ayrıca KOSGEB Kadın Girişimci Desteği için bu yazımıza bakabilirsiniz.

KOSGEB Arıcılık Destek Programları

KOSGEB arıcılık destek programı ile birlikte çok önemli olan arı yetiştiriciliği için de destek sağlamaktadır. Eğer arıcılık ile uğraşıyorsanız KOSGEB’den kocan başına 10 TL destek alabilirsiniz. Ayrıca ana arı adet fiyatı 15 TL ve damızlık ana arı adet fiyatı ise 40 TL gibi bir rakamdır. Arıcılık desteği alabilmek için en büyük şart en azından 3 senedir bu işi yapıyor olmaktır.

KOSGEB hayvancılık destekleri ayrıca aşılar konusunda da yapılmaktadır. Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların aşılanması ve küpelenmesi için destek vermektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz