KOSGEB Girişimcilik Kursu Ne İşe Yarar?

KOSGEB Girişimcilik Kursu Başvuru
KOSGEB Girişimcilik Kursu Şartları

KOSGEB girişimcilik kursu, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın (KOSGEB)’ girişimcilere hibe ya da kredi vermeden önce verdiği kurstur. Bu kursa Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi adı da verilmektedir. Eğer devletten işletmeniz ve projeniz için destek almak istiyorsanız KOSGEB Girişimcilik Kursu ve eğitimini almanız gerekir.

Ayrıca KOSGEB Genç Girişimci Desteği hakkında bilgiler için buraya girebilirsiniz.

KOSGEB Girişimcilik Kursu Nedir?

KOSGEB girişimcilik eğitimi, KOSGEB veri tabanına kayıtlı ve kredi ya da hibe hizmeti almak isteyen kişilere, girişimcilere uygulanan zorunlu bir eğitim programıdır. Bu eğitim programının amacı kendi işlerini kurmak ya da işletmelerini geliştirmek isteyen kişilere yardımcı olmak, yeni fikirler sağlamak ve aslında girişimcilikle ayakta durmayı öğretmektir. Girişimcilik Eğitim Programı, girişimcilere en temel seviyede girişimci olma eğitimi verir. Tüm bu eğitimler KOSGEB ve İŞKUR arasında var olan ‘Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi İş Birliği Protokolü’ esaslarına göre verilmektedir. Bu eğitim programı zorunludur ve eğitim programının sonunda kişilere ‘Girişimcilik Eğitimi Katılım Belgesi’ verilmektedir. Bu belge olmadan KOSGEB’den herhangi bir destek alabilmeniz mümkün değildir.

KOSGEB’in Girişimcilik Kursu Ne Kadar Sürmektedir?

KOSGEB’in girişimcilik eğitim programı, temel seviye Girişimcilik Eğitimi, Sınıf İçi Eğitim ve Atölye Çalışmaları ile sağlanmaktadır. Tüm bu eğitimler ve çalışmalar toplamda yaklaşık 70 saat sürmektedir.

Göz Atabilirsiniz;

KOSGEB Girişimcilik Kursu’ndan Kimler Yararlanabilir?

KOSGEB girişimcilik programı kapsamında eğitim görmek ve belge almak isteyen kişiler için bazı yeterlilik şartları bulunmaktadır. Bunlar:

 • KOSGEB Girişimcilik Kursu için mutlaka 18 yaşından büyük olmanız gerekmektedir.
 • Bu kurslardan yararlanabilmek için KOSGEB’in veri tabanında size ve işletmenize ait bir kayıt olması gerekir.
 • Bu eğitim programından yalnızca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yararlanabilmektedir.
 • Girişimcilik Eğitim Programında başvurduğunuz modülden daha önce eğitim almamış olmanız gerekir.
 • İş ve Meslek Danışmalığı hizmetlerinden faydalanmış olmalısınız.

Bu Girişimcilik Eğitim Programından yalnızca iş kurmak isteyenler ya da kredi hedefi olanlar yararlanmak zorunda değildir. Eğer işletmenizi geliştirmek ve kendinizi geliştirmek isterseniz de bu kurslardan yararlanabilirsiniz.

Ayrıca KOSGEB Destek Kredisi Nasıl Alınır? detayları için tıklayınız.

KOSGEB’in Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Nasıl Bir Yol İzler?

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi yaklaşık 1, 1,5 ay süren ve toplamda 70 saatlik bir eğitim programıdır. Bu program sayesinde hem girişimciliğin esaslarını öğrenir hem de Girişimcilik Sertifikası sahibi olursunuz. Bu eğitim programı 4 farklı modülden oluşmaktadır. Bu modüller:

 • Modül: Eğitim görecek kişinin girişimcilik özelliklerinin test edilmesi, iş ile ilgili fikir geliştirme ve yaratıcılık ile ilgili egzersizler
 • Modül: İş Planının tanıtılması ve öğelerinin anlaşılması
 • Modül: İş planı ile ilgili tüm içeriğin iyice pekişmesi ve ardından uygulamalı atölye çalışmalarına başlanması
 • Modül: İş planının nasıl yazılacağı ve sunulacağının öğrenilmesi

Tüm bu eğitimlere katılım zorunludur ve en az %80inine katılmayan kişilere sertifika verilmemektedir. Bu eğitimleri tamamlayan bir kişi kendi kurduğu projenin, işletmesi ile ilgili şeylerin iş planını iyice yapabilecek düzeye gelmektedir. Hazırladığı iş planı KOSGEB’e sunacağı plandır ve iyi bir plan sunmak destek almanızı kolaylaştıracaktır.

KOSGEB Girişimcilik Kursu Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB girişimcilik eğitimi ve kursu başvurusu 2 farklı kurs türü için yapılmaktadır. Bunlar:

 • si Klasik ve geleneksek yöntem olan bir sınıf içerisinde öğretmen ve diğer girişimci öğrenciler ile beraber alınan dersler
 • si ise teknolojinin gelişmesi ile beraber yayılan online yani internet üzerinden alabileceğiniz derslerdir.

Göz atabilirsiniz: KOSGEB Yeni Girişimci Desteği Nedir, Nasıl Alınır?

Bu iki KOSGEB Girişimcilik Kursu eğitimi için de başvurularınızı E-Devlet üzerinden yapma şansınız vardır. KOSGEB hesabınız ve E-Devlet hesabınızla birlikte kolayca girişimcilik kursu eğitim programına başvuru yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz