KOSGEB Engelli Desteği Nedir, Nasıl Alınır?

KOSGEB Engelli Kredisi
KOSGEB Engelli Kredisi

KOSGEB engelli desteği almak için gerekli şartların sağlanması gerekiyor. KOSGEB engelli bireylerin de çalışma hayatına katılabilmesi için bazı destekler sağlıyor. Bu desteklerden bir tanesi de hibedir. Hibe alan engelli vatandaşlar aldıkları bu hibenin geri ödemesini yapmazlar. Ancak KOSGEB engelli desteğinden birisi olan kredi alan kişiler bu kredi taksitlerini ödemelidir. KOSGEB desteğinin de alınabilmesi için başvuru yapılması gereklidir.

Göz atabilirsiniz: Engelli Kimlik Kartı Nasıl Alınır?

KOSGEB Engelli DesteğiAlma Şartı Nedir?

KOSGEB engelli desteğini alma koşulları arasında %40 oranında engele sahip olunması bulunuyor. KOSGEB desteği için engelli raporu oldukça önemlidir. Bu raporunda Sağlık Bakanlığı’na bağlı bulunan tam teşekkülü bir hastaneden alınması gereklidir. Ayrıca rapor üzerinde engellilik oranı net bir şekilde yazılmalıdır. Bunun yanı sıra başvuru sahiplerinin zihinsel engelli olmaması da KOSGEB’in destek vermek için aradığı şartlardan bir tanesidir. Bunlar dışında şu şartların da sağlanması gereklidir:

KOSGEB Engelli Bireylere Ne Kadar Destek Sunuyor?

KOSGEB’in engelli vatandaşlara verdiği desteğin miktarı 50 bin TL’dir. KOSGEB engelli bireyleri desteklemek adına bazı programlar yürütüyor. Bu programlar dahilinde de engelli bireyler işletme sahibi olabilmek adına hibe alabiliyor. KOSGEB hibe başvurusunda bulunan engelli vatandaşlara öncelik tanıyor. KOSGEB tarafından engellilere sağlanan hibenin tutarı ise 50 bin TL’dir. Ancak bu hibenin üst limitidir. İşletme sahibi ne kadar harcama yaptıysa KOSGEB de ona göre destek verir.

Göz Atabilirsiniz;

KOSGEB Engelli Desteği Taksit Ödemeleri Nasıl Olur?

KOSGEB engelli kredisi taksit ödemeleri 3 ayda bir yapılabilmektedir. KOSGEB engelli bireylere hibenin yanı sıra kredi de veriyor. Bu kredinin de hibeden farklı olarak geri ödenmesi gerekiyor. KOSGEB kredi taksitlerinin rahat ödenmesi konusunda da destek sunuyor. KOSGEB engelli desteği kapsamında alınan kredinin iki yıl ödemesi bulunmuyor. KOSGEB’in kredi taksit ödemelerine 2 yıl sonunda başlanabiliyor. Daha sonrasında da KOSGEB kredi taksiti ödemeleri için 3 ayda bir ödeme seçeneği sunuyor. Bu yöntemle KOSGEB kredisi 8 eşit taksit şekilde ödenebiliyor.

İlginizi çekebilir: Engellilere Kredi Veren Bankalar

Ziraat Bankası Engellilere Kredisinin Vade Sayısı Kaçtır?

Ziraat Bankası’nın engellilere kredisi vade sayısı 60 aya kadar çıkabiliyor. Ziraat Bankası engelli bireyler için çeşitli kampanyalar düzenliyor. Engelleri Kaldıran Paket’i bulunan Ziraat Bankası bu paket kapsamında engelli bireylere kredi sağlıyor. Bu kredi için banka 60 ay vade yapabiliyor. Ziraat Bankası’nın engelliler için verdiği kredinin faiz oranını öğrenmek ya da bu destek paketinin başvuru koşulları hakkında detaylı bilgi alabilmek için de en yakın banka şubesine başvurulabilir. Kredinin yanı sıra Ziraat Bankası’nın engellilere sunduğu ayrıcalıklar arasında şunlar yer alıyor:

  • Bankacılık işlemlerinde özel indirim,
  • Engelli bireyin yanı sıra eşi ve 18 yaşından büyük çocuklarının dahil olabileceği özel Bireysel Emeklilik Planı,

PTT’den Nasıl KOSGEB Engelli Desteği Alınabilir?

PTT’nin engelli kredisini almak için PTT şubelerine giderek başvuru gerçekleştirilmesi gerekiyor. PTT’nin bu kredisine başvurabilmek için de kredi notunun kötü olmaması şarttır. Geçmişteki bankacılık faaliyetlerine göre verilen bu kredi notunun iyi olması PTT’den engellilere verilen krediyi alabilmenin temel şartlarından bir tanesidir. Bunun yanı sıra PTT düzenli bir gelirin olması şartını da aramaktadır. Bu şartları sağlayan kişiler PTT’ye giderek engelliler için verilen krediye başvurularını gerçekleştirebilirler. KOSGEB engelli desteğinin yanı sıra engellilere özel kredi kampanyası düzenleyen bir yer arayan kişilerin başvurabilecekleri adreslerden bir tanesi PTT’dir. PTT engelli vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına kredi sağlayan Ziraat Bankası’ndan sonra ikinci kurumdur.

Tüm bunların yanında engelli maaşına kredi veren bankalar hakkında detaylı bilgilere ulaşarak finans kuruluşların bu hizmetlerinden de yararlanabilirsiniz. Ancak bunun için öncellikle engelli kimlik kartına sahip olmanız gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz