KOSGEB Ne Kadar Kredi Veriyor?

KOSGEB Kredi Başvuru
KOSGEB Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB Küçük ve orta ölçekli işletmelerin iş kurması, işlerini büyütebilmesi ve pazar payını arttırabilmesi için hibe ve destek kredisi vermektedir. Programın amacı, ekonominin kalkınması ve istihdam sağlanmasıdır. KOSGEB Destek kredisi başvurmak için öncelikle T.C. vatandaşı olmak ve 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir. KOSGEB’den kendi işini kurmak isteyeneler 50.000 TL hibe, 100.000 TL faizsiz kredi alabilmektedir.

Sistemimizden KOSGEB Sıfır Faizli Kredi Şartları detaylarını öğrenebilirsiniz.

KOSGEB Destek Kredisi Başvuru İçin İzlenecek Adımlar Nelerdir?

KOSGEB girişimci kredisine başvurmak için izlenecek adımlar;

  • Girişimcinin yaşadığı ile veya ilçeye bağlı KOSGEB Hizmet Müdürlükleri’ne başvurarak ücretsiz olan Uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmaları gerekmektedir.
  • Girişimci sertifikasına sahip olunduktan sonra iş planı oluşturulup KOSGEB’e onaylatılmalıdır.
  • İşyerinin açılışı yapılarak KOSGEB veri tabanına kayıt edilmesi ve KOBİ beyannamesi doldurulması gerekmektedir.
  • KOBİ bilgi çıktısı, girişimci sertifikası, işyeri için harcanan tutarların faturaları ile KOSGEB müdürlüklerine başvurulur.

Başvurunun onaylanması durumunda iş yeri için harcanan tutar hibe kredisinden karşılanabilmektedir. KOSGEB desteği alabilmek için mutlaka sermaye olması gerekmektedir. Öncelikle işyeri açılıp KOSGEB’e üye olunduktan sonra hibe için başvuru yapılabilmektedir.

Yüksek Teknoloji İçin Destek Kredisi Ne Kadar?

KOSGEB özellikle imalat, yazılım ve yüksek teknoloji alalarında iş kurmak isteyen girişimcilere 360.000 TL’ye kadar destek vermektedir.

KOBİ’lerin Büyük İşletmelerle Ortaklık Kurmasında Sağlanacak Avantaj Nedir?

KOBİ’lerin büyük firmalarla işbirliği yapması durumunda teknoloji düzeyi yüksek KOBİ’lere 10.000 TL ‘ye kadar destek verilmektedir.

Ayrıca KOSGEB Kredisi Veren Bankalar yazımıza bakabilirsiniz.

göz atabilirsiniz;

KOSGEB Kadın Girişimcilere Ayrıcalık Tanıyor mu?

KOSGEB kadın girişimciler için avantajlar sağlamaktadır. KOSGEB Kadın Girişimci Desteği İçin erkek girişimcilerde olduğu gibi Uygulamalı Girişimcilik Eğitim programının tamamlanması gerekmektedir. Her ilde eğitimler ücretsiz olarak verilmektedir. Eğitimi tamamlayanlar girişimci sertifikalarıyla birlikte KOSGEB’in internet adresinden başvuru yapabilmektedir. Başvuru için gerekli belgeler T.C. Kimlik Belgesi ve Genel Destek Programı Taahhütnamesidir. Son olarak kurulmak istenen iş için iş planı oluşturarak başvuru yapılabilmektedir. İş kurmak isteyen kadınlara 50.000 TL hibe, kurulacak işin hacmine göre 100.000 TL faizsiz kredi verilmektedir. KOSGEB imalat, yazılım ve yüksek teknoloji alalarında iş kurmak isteyen kadınlara 360.000 TL geri ödemesiz destek vermektedir.

Eğer kurulacak olan işte makine alımı ileri teknoloji standartlarında değilse hibe 260.000 TL’dir. Orta ve düşük teknoloji ürünlerinde ise verilen tutar 160.000 TL’dir. Ayrıca KOSGEB destek kredisiyle 1 ila 3 kişilik imalathane açan kadınlar için, ek olarak 18-25 yaş arasındaki gençleri işe almaları halinde 18 ay boyunca maaş ödemelerini ve SGK primlerini bir ay devlet bir ay işyeri sahibi ödemektedir. KOSGEB tarafından sunulan bu teşvik 31 Aralık 2020 tarihine kadar geçerlidir.

KOSGEB Yurtiçi Fuar Desteği Veriyor mu?

KOSGEB yurtiçinde yapılacak olan fuarlara destek vermektedir.  Yurtiçi Uluslararası İhtisas Fuarlarına metrekare başına 150 TL, Yurtiçi İhtisas Fuarları ve İzmir Enternasyonal Fuarı için ise metrekare başına 100 TL destek verilmektedir. Destek programının üst limiti 30.000 TL’dir.

Göz atabilirsiniz: KOSGEB Hibe Verilen Sektörler

KOSGEB Yurtdışında Yapılacak Olan Fuarlara Destek Veriyor mu?

KOSGEB yurtdışı fuarları için destek vermemektedir.

KOSGEB İş Amaçlı Yurtdışı Gezilerine Destek Veriyor mu?

KOSGEB ferdi olarak yapılan yurtdışı iş gezilerine destek sağlamamaktadır.

KOSGEB Genç Girişimcilere Ayrıcalık Tanıyor mu?

KOSGEB 29 yaşını doldurmamış genç girişimcilerden şahıs şirketi kurmaları şartıyla 3 yıl boyunca vergi almamaktadır. Anonim ve limited şirketleri, Kurumlar Vergisi mükellefi oldukları için bu avantajdan faydalanamamaktadır. Ayrıca KOSGEB destek kredisiyle işyeri açan gençlere, 1 ila 3 çalışanı olan imalathanelere ek olarak 18-25 yaş arasındaki gençleri işe almaları halinde 1 yıl boyunca maaş ödemelerini ve SGK primlerini bir ay devlet bir ay işyeri sahibi ödemektedir. 18-25 yaş arası gençler için yararlanması süresi 18 aydır. Sunulan bu avantaj 31 Aralık 2020 tarihine kadar geçerlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz