KOSGEB Bilgisayar Desteği 2020 (Şartları ve Belgeleri)

KOSGEB Bilgisayar Desteği
KOSGEB Bilgisayar Desteği

2019’da KOSGEB’in bilgisayar için verdiği destekler arasında bilgisayar alımı bulunuyor. KOSGEB bir işletmeye alınması gereken bilgisayarlar için destek sağlayabiliyor. Bunun yanı sıra yazılım için de farklı destek programları mevcuttur. KOSGEB bilgisayar desteği yararlanabilmek için bazı şartların sağlanıyor olması gerekiyor. Tüm şartları yerine getiren kişiler de başvuru işlemlerini gerçekleştirebilir ve KOSGEB’in sağladığı destekler ile işletmesinin giderlerini karşılayabilir.

Göz atabilirsiniz: KOSGEB Sıfır Faizli Kredi Şartları

KOSGEB Bilgisayar Alımı İçin Ne Kadar Hibe Veriyor?

KOSGEB’in bilgisayar alımı için verdiği hibenin miktarı 18 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. KOSGEB işletme sahiplerine genel olarak 50 bin TL hibr, 100 bin TL de kredi desteği sağlıyor. Verilen bu hibe de her türlü harcama için kullanılamıyor. KOSGEB bu hibenin nereye kullanılması gerektiğini de belirliyor. KOSGEB 50 bin TL’lik hibenin 18 bin TL’lik kısmı bilgisayar alımı için kullanılabilir. Bu desteğin de alınabilmesi için satın alınan bilgisayar faturalarının saklanması ve daha sonrasında KOSGEB sistemine bu faturaların yüklenmesi gerekiyor.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  SGK Evrak Takibi Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

Bilgisayar Tamircileri Ve Yazılımcıları Hangi Faaliyetler İçin Destek Alabilir?

Bilgisayar yazılımcı ve tamircilerinin destek alabilecekleri faaliyetler arsında bilgisayar programa faaliyetleri bulunuyor. Bilgisayar satın almak için KOSGEB destek verdiği gibi farklı bilgisayar faaliyetlerine sahip işletmeler için de hibe ve kredi sağlanabiliyor. Ancak bu desteklerden yararlanabilmek için KOSGEB’in desteklediği faaliyetlerden bir tanesi ile ilgili bir işletmeye sahip olunması gerekiyor. KOSGEB’in destek verdiği bu faaliyetlerden bazıları ise şu şekildedir:

 • Programcılık ve yayıncılık faaliyetleri,
 • Bilgisayar danışmanlık faaliyetleri,
 • Bilgisayar tesisleri yönetim faaliyetleri,
 • Veri işleme, barındırma ve ilgili faaliyetler,
 • Haber ajanslarının faaliyetleri.

Göz Atabilirsiniz;

KOSGEB Bilgisayar Desteği Alma Şartları Nelerdir?

KOSGEB bilgisayar desteği alma koşullarından bir tanesi 18 yaşından büyük olunmasıdır. KOSGEB’in destek programlarına dahil olabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Bu şartlar da başvurulacak destek programına göre farklılık gösterebiliyor. Örneğin girişimcilik destek programı için uygulamalı girişimcilik sertifikasına sahip olunması gerekiyor. Ancak genel olarak KOSGEB bilgisayar desteği için şu koşullar aranıyor:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • KOSGEB’in desteklediği sektörlerde faaliyette bulunmak,
 • KOSGEB veri tabanında kaydın olması,
 • Başvuru sahibi üzerinde yasal bir işlem ya da sicil kaydında ağır bir suçlamanın olmaması.
SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Tavuk Çiftliği Kurmak İçin Kredi 2020 (Hibe Şartları)

Göz atmanızda fayda var : KOSGEB Yazılım Geliştirme Desteği 2019

KOSGEB Bilgisayar Desteği İçin Hangi Evraklar Gerekli?

KOSGEB bilgisayar desteği başvuru evrakları arasında kimlik belgesi bulunuyor. KOSGEB’in bilgisayar için verdiği desteği alabilmek adına bazı evrakların KOSGEB sistemine yüklenmesi gereklidir. Bir ürüne ya da hizmete ilişkin hibenin alınabilmesi için ilk olarak bu ürün ya da hizmet bedelinin faturalandırması gerekiyor. Daha sonrasında bu fatura KOSGEB sistemine yükleniyor. Yüklenen bu fatura bedeline göre de işletme sahiplerine KOSGEB tarafından ödeme yapılıyor. Bundan dolayı her satın alınan hizmet ya da ürünün faturasının saklanması şarttır.

Göz Atabilirsiniz;

KOSGEB Veri Tabanına Nasıl Kayıt Olunur?

KOSGEB veri tabanına kayıt işlemi için KOSGEB’in internet sitesine girilmesi gerekiyor. KOSGEB’in internet sitesinden veri tabanına kayıt sayfasını açan kişiler İşletme Kayıt, Organizatör Kayıt ve AR-GE Girişimcisi Kayıt seçeneklerinden bir tanesini seçmelidir. Daha sonrasında açılan sayfada gerekli kısımların doldurulması şarttır. 15 dakikanın ayrılması ile kayıt işlemi tamamlanabilir. Bu veri tabanına kayıt da KOSGEB bilgisayar desteğinin alınabilmesi için şarttır. Bu veri tabanına girilmesi gereken bilgiler arasında da şunlar bulunuyor:

Detaylar: KOSGEB’e Nasıl Kayıt Olunur?

 • İşletmenin tam ve resmi ismi,
 • Veri dairesi ili ve adı,
 • Vergi numarası,
 • Yetkili kişinin ismi,
 • SSK işyeri sicil no,
 • Kuruluş yılı,
 • Ticaret sicil no,
 • Bağlı bulunduğu ticaret odası,
 • Vergi levhasında yazılı faaliyet kodu ve ismi.
SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  KOSGEB Makine Teçhizat Desteği Nedir?

3600 günden emeklilik şartları ve detayları hakkında bilinmesi gerekenleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz