KOSGEB Başvurusunda Aranan Şartlar Nelerdir?

KOSGEB başvuru şartları
KOSGEB başvuru şartları

KOSGEB destek başvurusu için aranan koşullar arasında 18 yaşından büyük olunması vardır. KOSGEB hem işletme sahiplerine hem de yeni bir işletme kurmak isteyen kişilere destekler sunuyor. Bu desteklerden yararlanabilmek için de bazı şartların sağlanmış olması gerekiyor. Bu şartlar da alınacak desteğe göre değişebiliyor. Ancak genel anlamda KOSGEB başvurusu için aranan koşullar şu şekildedir:

 • İşe başlamanın kanuni süreçte bildirilmiş olması,
 • İşletmenin üçüncü dereceye kadar olan akrabadan devralınmamış olması,
 • İşletmenin desteklediği faaliyetlerinden birisinde hizmet veriyor olunması,
 • Daha önceden KOSGEB desteğinden yararlanılmış olunmaması.

Göz atmanızda fayda var: KOSGEB’den Kimler Yararlanabilir?

KOSGEB Başvurusu ile Ne Kadar Destek Alınabiliyor?

KOSGEB’in verdiği destek miktarı hibe programlarına göre farklılık gösteriyor. KOSGEB orta ve küçük ölçekli işletme sahiplerine hem hibe hem de kredi desteği veriyor. Hibelerin geri ödemesi olmuyor. Kredilerin ise faizsiz bir şekilde geri ödenmesi gerekiyor. KOSGEB genel olarak işletme sahipleri için 50 bin TL hibe 100 bin TL de kredi sağlıyor. Ancak bazı destek programlarında bu miktar çok yukarılara çıkabiliyor. Örneğin Ar-Ge ve İnovasyon programına katılan kişiler 750 bin TL’ye kadar destek alabiliyor.

KOSGEB Başvurusu Yapılan Destek Programları Nelerdir?

KOSGEB’in destek programlarından bir tanesi girişimcilik destek programıdır. Bu destek yeni biri işletme kurmak isteyen kişilere sağlanır. Bu desteği alabilmek için de uygulamalı girişimcilik eğitimi sonunda sertifika alınmış olunması gerekir. Bunun yanı sıra KOSGEB’in destek programlarından bazıları şu şekildedir:

 • KOBİ proje destek programı,
 • Endüstriyel uygulama destek programı,
 • Tematik proje destek programı,
 • Stratejik ürünler destek programı,
 • Gelişen işletmeler pazarı KOBİ destek programı.

KOSGEB Hangi Faaliyetlere Destek Veriyor?

KOSGEB’in desteklediği faaliyetlerin başında gıda ürünleri imalatı geliyor. KOSGEB her meslek grubundaki işletmeler destek sağlamıyor. Bazı sektörler KOSGEB tarafından desteklenirken bazı sektörler bu desteğin dışında kalıyor. KOSGEB başvurusu yapılabilecek sektörlerin hangileri olduğunun tam listesi KOSGEB’in internet sitesinde yer alıyor. Bu sektörlerden bazıları ise şunlardır:

 • Kağıt ve kağıt ürünlerinin imalatı,
 • Kimyasalların ve kimyasal ürünlerin imalatı,
 • Bilgisayar, elektronik ve optik ürünleri imalatı,
 • Özel inşaat faaliyetleri.

Göz Atabilirsiniz;

 

KOSGEB Başvurusu İçin Ne Yapılması Gerekiyor?

KOSGEB desteğinin alınmasının yolu ilk olarak desteğe başvurulmasıdır. KOSGEB’in hibe ya da kredi desteğini almak isteyen kişiler başvurularını gerçekleştirmelidir. Bu başvurusu onaylanmış olan kişilere tüm hibe ya da kredi tek seferde verilmiyor. Harcama yapıldıkça KOSGEB’in desteğinin alınması gerekiyor. Ayrıca KOSGEB hibe ve krediyi tek bir harcama için de sağlamıyor. Her bir işletme harcamasına göre verilen desteğin miktarı da değişiyor. KOSGEB’in hibe desteği unsurları şu şekildedir:

 • İşletme kuruluş giderleri: 2.000 TL,
 • Kuruluş dönemi makine, teçhizat, ofis, donanım ve yazılım desteği: 18.000 TL,
 • İşletme giderleri desteği: 30.000 TL.

İlginizi çekebilir: KOSGEB Sıfır Faizli Kredi Şartları

Halkbank’ın KOSGEB Destekli Kredisini Kimler Alabilir?

Halkbank KOSGEB kredisini alabilecek işletme sahiplerinden bir tanesi kaybolmaya yüz tutan meslek kollarının birisinde faaliyet gösterenlerdir. Halkbank KOSGEB işbirliği ile faizsiz krediler veriyor. Ancak bu kredileri alabilmek için de bazı meslek gruplarında faaliyet gösterilmesi gerekiyor. Örneğin el dokuma işleri, bakır işletmeciliği, semercilik, Keçecilik gibi kaybolmaya yüz tutan meslek gruplarında faaliyet gösteren işletmeler bu faizsiz krediyi alabiliyor. Bunun yanı sıra ustalık belgesi sahibi olup yeni işyeri kuracaklar ve genç girişimci esnaflar ve sanatkarlara da Halkbank tarafından bu kredi veriliyor. KOSGEB başvurusu yanı sıra banka aracılığıyla kredi almak isteyen kişilerin gitmesi gereken adres Halkbank’tır. Bu faizsiz kredi başvurusu yapabilmek için de en yakın Halkbank şubesine gidilmesi gerekiyor.

İşyeri açmak için yapılması gerekenler tüm detaylarıyla bu yazımızda bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz