KOSGEB 50 Bin TL Kredi Başvurusu Ve Şartları

KOSGEB 50 Bin TL Kredi Başvurusu
KOSGEB 50 Bin TL Kredi Şartları

KOSGEB 50 bin TL kredi, kendi işinin patronu olmak isteyenlere belirli bir hibe yardımı yaparak girişimciliği oldukça desteklemektedir. KOSGEB’in bu hibe yardımı sayesinde pek çok kişi kendi işini kolaylıkla kurabilmekte ve KOSGEB’in düşük faizinden yararlanarak KOSGEB’den alınan geri ödemeli krediyi kazandığı paralarla ile kolaylıkla ödeyebilmektedir. KOSGEB bu hibeyi çeşitli miktarlarda verebilmektedir. En çok tercih edilen KOSGEB kredi miktarı ise 50 Bin TL olmaktadır.

 

Ayrıca sitemizden KOSGEB’e Nasıl Kayıt Olunur? bakabilirsiniz.

KOSGEB 50 Bin TL Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB 50 Bin TL kredi başvurusunda bulunmak oldukça kolay olmaktadır. Bu kredi başvurusu için yeni girişimcilerin bulundukları ildeki yahut ilçedeki en yakın KOSGEB merkezine giderek yapması mümkün olacaktır. İş kurmak isteyen yeni girişimcilere istek ve durumlarına göre geri ödemeli hibe verileceği gibi geri ödemesiz hibe de verilebilmektedir. Bu başvurularda faiz olmayacağı gibi kimi başvurularda ise çok düşük faiz olabilmektedir. Eğer 50 TL’lik hibe yetmezse girişimciler ikinci kez 100.000 TL ye kadar faizsiz kredi alabilmektedir. Bu faizsiz kredilerin ödemesi 2 yıl sonra yapılabilmektedir. KOSGEB kredisi bankaların girişimcilere sağladığı faizli kredilerden farklı olarak tamamen geri ödemesiz olabildiği için pek çok kişi tarafından tercih edilebilmektedir. Bu krediye başvuru yapabilmek için ise en önemli şart olarak KOSGEB kurulunca uygun görülebilecek mantıklı ve uygun bir iş yeri planının yapılmasıdır.

 KOSGEB 50 Bin TL Kredisine Başvuru Şartları Nelerdir?

Kısa bir süre önceye kadar KOSGEB 50 Bin TL kredisine başvuru şartları oldukça zor olmaktaydı fakat günümüzde bu krediye başvuru artık daha yumuşak bir hal almıştır. Yeni düzenlemede bazı unsurlar değişime uğramış durumdadır değişen şartların en önemlisi girişimcilik sertifikasıdır. 2017 yılının öncesinde KOSGEB hibesi alabilmek için yeni girişimcilerden ön şart olaraktan bu sertifika istenilmekteydi fakat 1 Şubat 2017 tarihinden itibaren KOSGEB onaylı girişimcilik sertifikasının olması ön koşulu kaldırılmıştır. Diğer bir değişen değişim ise girişimcilerin iş yeri açmadan önce KOSGEB’e başvuru da bulunmasının gerekli olması şartıdır. Yeni gelen düzenlemeye göre artık iş yerini açıp birtakım harcamalarda bulunduktan sonra KOSGEB’e başvuruda bulunulmasına gerek kalmadığıdır. Bir girişimci en fazla 3 kez kredi için başvuru hakkına sahiptir.

KOSGEB Kredisine Başvuruda Bulunacak Olan Kişilerin Özellikleri Nelerdir?

KOSGEB 50 Bin TL kredisine başvuruda bulunacak olan kişilerin bazı özelliklere sahip olması gerekmektedir. Bu özellikleri incelecek olursak;

  • Öncelikle KOSGEB hibesine başvuruda bulunacak olan kişinin mutlaka Türk vatandaşı olması gerekmektedir.
  • 18 yaşından büyük olmak ise krediye başvuruda bulunmanın en önemli şartlarından biridir
  • Krediye başvuruda bulunmak isteyenlerin KOSGEB’İN yapmış olduğu uygulamalı eğitimlere ve aynı zamanda yine yapmış olduğu iş kurma eğitimlerine katılmış olması gerekmektedir.
  • Son olarak krediye başvuruda bulunmak için genç girişimci programlarında yer almak ve mezun olmak gerekmektedir.

KOSGEB 50 Bin TL Kredisinden Yararlanma

KOSGEB’in 50 Bin TL kredisinden öncelikle kadın girişimciler, gaziler, birinci dereceden şehit yakını olan kişiler, engelli olan kişiler yararlanabilmektedir. Bu krediden yararlanabilecek olan diğer kişiler ise, önceden kredi başvurusunda bulunup da ret yiyen kişiler, mikro işletme sahibi olan kişiler ve kredi incelemesi sonunda herhangi bir pürüz çıkmayan kişiler olarak sıralanabilir. Esnaf ve sanatkârlar ile daha önceden KOSGEB’den 30.000 TL kredi alan kişiler bu krediden kesinlikle yararlanamazlar.

KOSGEB’den Kimler Yararlanabilir? için tıklayınız.

KOSGEB 50 Bin TL Kredisi Değerlendirmesi Nasıl Yapılır?

Kredi değerlendirilmesi bu krediye başvuru sürecinden sonra başlamaktadır. Kredi başvurusunda bulunan kişilerin başvuruları bizzat KOSGEB tarafından incelenmektedir. İncelenme süreci bittiğinde kredi alması uygun kişilerin başvuruları kabul edilmekte ve başvuru yapan kişilere kabul edildiğine dair bilgi verilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz