Konut Kredisini Erken Kapatmak Mümkün mü?

konut kredisini erken kapatmak mümkün mü
Konut Kredisini Erken Kapatmak Mümkün mü?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Ağır kira yüküne girmek istemediğiniz zamanlarda bir ev sahibi olup bu yükten kurtulmayı mantıklı bir çözüm olarak görebilirsiniz. Fakat elinizde belirli bir birikim yoksa ya da kafanızda almayı hayal ettiğiniz evin değerini elinizdeki birikim karşılamıyorsa, bankalar konut kredisi (mortgage) ile imdadınıza yetişebilir. Satın alacağınız evin en fazla %75’lik değerine kadar bankaya kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Geliriniz, varsa çektiğiniz diğer kredilere olan ödemeleriniz ve kredi notunuz gibi birçok etmene bakılarak başvurunuzu değerlendiren banka, olumlu sonuçlanması durumunda alacağınız evin gerçek değerini saptamak için bir ekspertiz gönderir. Ekspertizden gelen rapora göre belirlenen değer üzerinde krediniz onaylanır, sizlere kullandırılır. Sonrasında ummadığınız bir yerden toplu para geldi veya birikimlerinizi konut kredisini erken kapatmak için kullanmak istediniz.Peki bu mümkün mü ?

Göz atın: Devlet Destekli Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Konut Kredisini Erken Kapatma Cezası

Ödemeleriniz sorunsuz devam ederken, elinize krediyi kapatacak kadar bir para geçtiyse konutunuz üzerinde bankanın koyduğu ipoteği kaldırmak ve elinizdeki parayla kredi borcunuzu tamamıyla kapatmak için bankaya başvurmayı düşünebilirsiniz. Tüketici ya da taşıt kredilerinde erken kapatmaya banka desteğinin olduğu gibi banka, konut kredisi kapatmak için sizlere kolaylık sağlamayacaktır. Konut kredisini kullanırken bankayla sizi bağlayan kredi sözleşmenizi dikkatli incelediğinizde krediyi erken kapatmanın bir cezası olduğunu göreceksiniz. Bu durum çoğu zaman krediyi kullanırken heyecanımızdan dikkatimizden kaçabiliyor. Kısacası bankalar, konut kredisi kullandırırken hem sizin evinizi ipotek altına alıyor hem de size ödediği para için belirli bir faiz koyuyor. Bu faizin değişkenlik göstermesi, kredimizin vadesi ve kredi notumuzla bağlantılıdır diyebiliriz aslında.

Daha düşük faiz veren bir bankaya geçmek istediğimizde ya da krediyi kendi imkânlarımızla kapatmak istediğimizde, erken kredi kapatma cezası ödeyeceğimiz kredi kalan taksitlerine eklenir. Bu ceza tutarı, kalan kredimizin vadesine göre değişebilir. Konut kredinizin kalan vadesi 1 ile 36 ay arasındaysa, uygulanacak ceza miktarı kredi toplam tutarının %1i olarak belirlenir. 36 ile 240 ay arasındaysa bu tutar %2 olarak banka tarafından size cezai bedel olarak yansıtılır.

Göz atabilirsiniz: Koç Finans Konut Kredisi Başvurusu

Konut kredilerinde 240 aydan daha fazla bir vade seçeneği bulunmadığı için azami cezai bedel kredi tutarına %2 eklenerek belirlenmiştir. Tabi ki verdiğimiz bu bilgiler, genel bilgilendirme kapsamında olup, kredi çekerken banka ile yapmış olduğunuz anlaşmaya göre de değişkenlik gösterebilir. Bankanın maaş müşterisiyseniz, bankaya konut kredisi başvurusunda bulunduğunuzda sizler için özel kampanyalar hazırlamış olabilirler. Konut kredinizi yapılandırmak için şuan bulunduğunuz banka kredinizi erken kapatmayı düşünüyorsanız, yeni alacağınız kredide de ekspertiz ücreti ya da dosya masrafı ücretlerinin tarafınıza yansıtılacağını sizlere belirtmek isteriz. Fakat bunlara rağmen yeni konut kredinizin taksit tutarı, vadesi buna bağlı olarak da faizi düşükse ve maliyetleri karşılayacak durumdaysa, yeni kredinize geçmek mantıklı olabilir.

İlginizi çekebilir: Konut Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:4 Madde

Konut Kredisini Erken Kapatmak İsteyenlere Tavsiye

Şunu belirtmekte yarar var, genelde konut kredilerinde devlet bankaları ve özel bankalar arasında bazen fark olabiliyor. Bunun dışında özel bankalar çekilen kredinin vadesini uzun tutarak faizi yükseltiyorlar. Kısacası kredinizi erken kapatma bedelini karşılayacak gücünüz varsa bence direkt kapatma yoluna gidin. Yapılandırmanın çok ince de olsa size bir zararı varsa yeni kredi başvurusu yapma fikrinden vazgeçin. İkinci defa bu süreci baştan yaşamanın sizlere bir maceradan başka katkısının olmayacağını bilmelisiniz. Çektiğiniz her yeni kredide yeni dosya masrafı, yeni faiz bedelleri ve erken kapatma cezaları, bankalar yeni kredi çekilecek diye bu durumu size cazip bir bakışla sunabilirler. Ama bu yükün altına yeniden girecekseniz, ilk başta olduğunuzdan daha dikkatli olmalısınız. En ince ayrıntısına kadar her durumu hesaplamalı, kendinizi sağlama almalısınız. Evinizde sağlıkla oturmanız dileklerimizle.

Güncelleme: 03.09.2019

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz