Konut kredisinde hangi masraflar geri alınabilir?

Bugün herhangi bir bankaya gidip konut kredisi çekmek istediğiniz zaman ya da çekmiş olduğunuz krediyi erken kapatmak istediğiniz zaman karşınıza 6 başlık altında masraf listesi sıralanacaktır. Bu maddeler konut kredisi masrafları olarak adlandırılmaktadır.Bunlar;

– İstihbarat, dosya, işlem ücretleri

– Krediyi erken kapatma cezası

– İpotek tesis ücreti

– Ekspertiz ücreti:

– DASK, Konut, Hayat sigortası ücretleri

– Kredi kullandırma ücreti

şeklindedir. Bu ücretlerden bazıları Tüketici hakları tarafından zorunlu olarak yapılması gerekenler iken, bazıları da tüketici hakları tarafından zorunlu tutulmamış ama bankalar tarafından zorunlu tutulan giderlerdir. Konut kredisinde hangi masraflar geri alınabilir? Masrafları geri almak için neler yapılmalıdır? sorularına yanıt bulacak olursak:

Konut kredisi geri alınabilecek masraflar

1. İstihbarat, dosya, işlem ücretleri (masrafları): Bankaların konut kredisi kullandırırken belki de en çok göze batan kısmı dosya masrafı adı altında alınan ücretlerdir. Bunun bu kadar dikkat çekmesinin üzerine birçok banka reklamlarında “dosya masrafsız kredi” sloganını kullanmıştır. Burada doğru olan hiç bir bankanın konut kredisi kullanırken dosya masrafı almamasıdır. Bu konu mahkemeye gittiği zaman, mahkemeler her zaman dosya masrafının iadesini kabul etmemektedir, çünkü kredi için gerekli görüldüğünü mahkeme onaylayabilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken konu ise dosya masraflarının 300TL ve üzeri fahiş rakamlarda olup olmamasıdır. İşte dosya masrafı adı altında 300TL ve daha üstü rakamlar alınıyorsa bu fahiş olan kısmın iadesi gerekmektedir. Yani dosya masrafının tümü alınmasa da bu fahiş olan rakamın iadesi alınır.

2. Krediyi erken kapatma cezası (Yapılandırma ücreti): Krediyi yapılandırmak ya da erken kapatmak istediğinizde sizden ek ücret talep edilmektedir. Bu iki şartta da bankadan alınan para haksızca alınan bir paradır ve iadesi alınabilir.

3. İpotek tesis ücreti(ipotek kaldırma ücreti): Bu masrafa itiraz edilmesi sonucunda sıklıkla iade edildiği görülmektedir. Bildiğiniz üzere konut kredisi kullandığınız zaman eviniz ipotek gösterilecek ve kredi borçlarınız bittikten sonra da ipotek kaldırımı için sizden para talep edecekler. Bu tamamen haksız alınan ve iade edilme olasılığı yüksek olan bir paradır.

4. Fazladan alınan faiz (Kredi kullandırma ücreti): Normalde banka size kredi kullandırdığı için faiz alma hakkına sahiptir, ama bu faizin elbette bir üst sınırı vardır. Eğer tarafınızdan fazladan alınan bir faiz söz konusuysa yine bu haksız şarttır ve iade alınabilir.

 

İpuçları:

İadesi mümkün olmayan iki ücret söz konusudur. Bunlardan biri DASK sigortası diğeri ise Ekspertiz ücretidir. Sağlık sigortalarının da iade edilmesi gerekirken genel olarak mahkemeler bunun tüketicinin lehine olduğunu savunarak bu itirazı reddetmektedir.

Yapılan sözleşmelere göre geriye dönük olarak 10 yıl içindeki masrafların iadesini almak mümkündür!

Bu haksız alınan ücretlerin iadesi için standart bir prosedür bulunmamaktadır.

 

Kaynak:

http://www.ozenlicabuk.av.tr/tr/makale/33/banka-kredilerinde-dosya-masrafi-iadesi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir