Konut Kredisi Yapılandırma Nedir?

konut Kredisi Yapılandırma Nedir
konut Kredisi Yapılandırma Nedir

Kiracı olmak, aynı zamanda ciddi sıkıntılar yaşamaya da hazırlıklı olmak demektir. Günü geldiğinde ödememiz gereken kiraları hatırlatan gudubet ev sahipleriyle uğraşmak, evden taşınacağımızda yaşanan nakliyat sebepli maddi kayıpla birlikte yorgunluk sinir vb. stresler göz önüne alındığında en rahat yollu bir eve sahip olmaktır.  Fakat bu o kadar kolay olmayabilir. Maalesef günümüzde bir ev alabilmek para biriktirme yöntemi ile mümkün değil. Var olan bir malı satarak yeni mal edinmenin de akıl karı olmadığını hepimiz biliyoruz. İşte tamda bu noktada konut kredileri imdadımıza yetişiyor.

Buradan Kredi Hesaplama Aracı | Güncel ve Uygun Faiz Oranları Sayfamıza Giderek En Uygun Kediyi Bulabilirsiniz.

Asıl ev fiyatından daha yüksek maliyette de olsa belli bir faiz karşılığında çektiğimiz konut kredisi sayesinde kendinize ait bir ev alabiliyor; ömür boyu kira derdinden kurtulabiliyorsunuz. Gerçi bankalar da konut kredisini evin sadece belirli bir kısmı için sağlıyorlar, yine ödememiz gereken bir oranda peşinat oluyor ama, yine de bizi büyük bir yükten kurtarıyorlar sonuçta. Kredi faizlerinin fazlasıyla yüksek olduğunu biliyoruz. Öyle ki hemen hemen çektiğimiz krediye yakın oranlarda olduğu için tahmini olarak 150000 TL için 250000 Tl ödemek zorunda kalıyoruz. Zaman zaman konut kredisi için faizler düşüyor. Bu da bizim için iyi bir gelişme tabi ki. Faizler düştüğünde konut kredisi yapılandırma işlemi yapmanız gerekiyor. Peki bunu nasıl yapmalıyız? İşte konut kredinizi yapılandırırken yapmanız gerekenler.

Konut kredisi çeken tüketiciler, kredi faizleri düştüğünde kredi yapılandırma yoluna gidiyorlar. Önce kredi yapılandırma hakkında bilgi verelim

Konut kredisi yapılandırma nedir?

Bir diğer adı refinansman olan konut kredisi yapılandırma işlemi, tüketicinin ödemekte olduğu kredisinin kapatılıp daha düşük faizle yeniden açılması işlemidir. Daha önce yüksek faiz ile çekilen konut kredisi, faizler düştüğü zaman çekilen banka yardımıyla yapılandırılıyor. Bu sayede tüketici yüksek faizli ödemeye maruz kalmadan daha düşük miktarlarda kredisini rahatlıkla ödeyebiliyor. Refinansman, tüketicinin çektiği banka üzerinden yapıldığı gibi farklı bir bankadan da yapılabiliyor.

Göz atmanızda fayda var: Devlet Destekli Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Tüketiciler yeniden yapılandırma sayesinde kredilerini daha düşük faiz ile ödeyebilirken bir diğer seçenek olarak faiz düşürülüp düşen miktarı taksitleri azaltarak ta değerlendirebiliyor. Konut kredisi yapılandırırken dikkat etmeniz gereken konu, yapılandırma işleminde elde edilen karın yapılandırılırken çıkan masraftan daha fazla olması gerektiğidir. Bir kredinin kapatılıp bir başka kredinin açılmasıyla beraber beklenmeyen masraflar ortaya çıkabiliyor. Tabi bankalarıyla anlaşabilen tüketiciler bu masrafların çok büyük bir kısmından kurtulabiliyorlar. Ancak anlaşılamaması durumunda çok dikkatli olunması gerekiyor. Aksi taktirde kar etmeye çalışan tüketiciler daha fazla zarar edebiliyorlar.

Konut kredisini hangi durumlarda yapılandırabilirim?

Konut kredisini yapılandırmak için 3 farklı durum gerekmektedir. Tüketiciye büyük rahatlık sağlayacak bu durumlardan bir tanesi eline geçen toplu para ile kredi yapılandırmaya gitmesidir. Elinize belli bir miktar para geçtiyse kredinizi yapılandırabilir; bu sayede ister aylık ödemenizi azaltabilir, ister ödediğiniz toplu para kadar ay bazında hesaplatarak ödeyeceğiniz ayı düşürebilirsiniz. Eğer kredi öderken aylık taksitler sizi zorlamıyorsa ay bazında düşürmenin daha mantıklı olacağını düşünüyoruz.

Bir diğeri kredinizi kullandıktan belli bir süre sonra kredi faizlerinin büyük oranda düşmesidir. Tüketiciler böyle bir durum yaşandığında da kredi kullandıkları bankayla görüşerek konut kredisi yapılandırmasına gidebilir; kendi bütçelerini rahatlatırken ödedikleri krediden çok daha az faizle kurtulabilirler.

Göz atmanızda fayda var: Konut Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:4Madde

Son olarak kredi taksitlerini öderken zorlanıyorsanız konut kredinizi yapılandırma yolunu kullanabilirsiniz. Krediyi çekerken ödeyebileceğinizi düşünerek çekebilirsiniz fakat her şey sizin düşündüğünüz gibi olmayabilir. Kredi taksitlerini ödemekte güçlük çekiyorsanız icra ile uğraşıp psikolojik stres yaşamak yerine yapılandırmaya gitmek en doğru çözüm olacaktır. Banka ile görüşüp krediyi yapılandırdığınızda sizlere ödeme sürenizi uzatmak kaydı ile daha uygun ödeme yöntemleri sunarlar. Bu sayede hem bütçenizi rahatlatarak hem de kendinizi üzmeye gerek kalmadan konut kredinizi daha rahat ödeyebilirsiniz.

Yukarıda anlattığımız yapılandırma çeşitlerinden hangisinin size daha uygun olduğuna karar vererek kredi yapılandırma başvurunuzu bu yönde yapabilirsiniz.

Kredimi yapılandırırken ödeyeceğim masraf ne kadar?

Kredi yapılandırmaya gittiğinizde banka sizden bazı masraflar talep edebilmektedir. İlk olarak Erken kapatma cezasından başlayalım. Krediyi beklenenden daha erken kapattığınız için banka sizden bu farkı almak isteyebiliyor. Özellikle Mortgage yasası yürürlüğe girmeden önce, yani 6 Mart 2007 tarihinden önce konut kredisi çeken tüketicilerden %2 oranında erken kapatma cezası istenebiliyor. Bu konuda bankanızla anlaşarak istenen parayı düşürmek ya da tamamıyla vermemekte tabi ki .

Bir diğeri de tabi ki dosya masrafları. Daha önceki kredisini kapattırıp yeniden kredi açtırarak kredi yapılandırmaya giden tüketicilerden ilk kredide istenen sigorta ücreti, dosya masrafı ve diğer masraflar banka tarafından tekrar istenebiliyor. Tabi ki banka insiyatifindeki bu durumu her tüketici yaşamıyor. Bu türlü bir durum yaşarsanız, yapılandırma tercih edeceğiniz bankayı değiştirerek tekrar denemeniz olası olabilir. Sonuç olarak, her bankanın çalışma prensibi bir değildir öyle değil mi?

İlginizi çekebilir: Koç Finans Konut Kredisi Başvurusu

Konut kredisi yapılandırması hakkında sizleri bilgilendirmeye çalıştık. Yazımızda sizlere verdiğimiz bilgilerin işinize yaramasını temenni eder; yeni evinizde sağlık ve mutluluk içinde oturmanızı dileriz.

Güncelleme: 01.09.2019


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz