Konut Kredisi Sisteminin İşleyişi

Konut kredisi sisteminin işleyişi son zamanlarda önem arz eden bir konudur ve bu makalemizde buna sizler için değineceğiz. Kişilerin kendilerine ait bir ev hayallerine son vermek ve bu hayallerine kavuşmalarını sağlamak amacı ile oluşturulmuş olan konut kredileri, diğer kredi ürünlerinden biraz daha farklı bir işleyişe sahiptir. Çünkü, ihtiyaç kredisi gibi en sık başvurulan bir kredili ürün için, bankalara gelir belgesi gösterilmesi ve başvuru formunun doldurulması yeterli olacaktır. Fakat, bu durum konut kredileri için geçerli değildir. Kişilerin almak istedikleri konutlar, uzman ekspertizler tarafından incelendikten sonra, değerlerinin belirlenmesi amacıyla bir rapor oluşturulacaktır. Bu raporda yazılacak olan değerler, ekspertizlerin ya da konut almak isteyen kişilerin istekleri doğrultusunda belirlenmeyecektir. Alınmak istenen evin hangi katta olduğu, kaç metre kare olduğu ya da kaç yaşında olduğu, ekspertiz tarafından belirlenecek değerde rol alacaktır.

Kısa bir özet halinde konut kredisi sisteminin işleyişine bakacak olursak, şu sıralamayı elde edebiliriz.

  1. Kişiler, satın almak istedikleri konut sahibi ile görüşmeleri başlatır ve pazarlık çalışmalarının ardından bir fiyatta anlaşılır.
  2. Alıcı ve satıcı arasında anlaşılan fiyatlar ile birlikte, kişiler bankalar arasında inceleme yapar ve uygun faiz oranları ve vade süreleri ile birlikte onlara kredi verecek olan kurumlara yönlenirler. Yapılan başvurularda ise, değer belirleme durumu söz konusu olmayacaki yalnızca ev sahibi ile anlaşılan fiyat, dosya ekinde belirtilecektir.
  3. Ön başvuru alındıktan sonra, alınacak konutun değerinde tespit yapılması, kredi çekmek isteyen banka müşterilerinin de gelirlerinin resmi bir şekilde belirlenmesi için bir hafta kadar bekleme süresine girilecektir.

Son aşamaya gelindiği zaman, yukarıda da bahsettiğimiz gibi ekspertiz raporunun hazırlanması beklenecetir. Rapor hazırlanılıp bankaya sunulduktan sonra ise, banka görevlileri sizleri görüşmeye çağıracak ve bilgilendirmelerde bulunacaktır. Son olarak, bankalara giderek konut almak için kredi başvurusunda bulunan kişilerin, belirli oranlarda birikmiş paralarının olması gerekecektir. Çünkü, ev sahibi ile anlaşılan değerler, bankanın anlaşmış olduğu ekspertiz tarafından bire bir karşılanmayabilir. Bu durumlarda, kalan konut fiyatları kişilerin kendi birikimleri ile ödenmesi gerekmektedir. Böylelikle de görmüş oluyoruz ki, konut kredileri, birçok kredi türünden ayrılan ve kişilerin de ekonomik gücü olması beklenen bir kredi türüdür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz