Konut Kredisi Faiz Oranları Hızla Düşüyor

konut kredisi düşüyor
konut kredisi düşüyor

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Hükumet konut faizlerindeki artış ve sonrasında konut satışlarının yeninden canlanması amacıyla gerekli çalışmaları gündemine aldı. Gayrimenkul sektörü yeni bir kampanyaya hazırlanıyor. Buna göre tahminen yüzde 10–20 arasında indirim gerçekleştirilerek, faizler de 0.98’e çekildi.

Konut kredisi faiz oranları tüm kredi paketlerinden en az olanıdır. Ülkemiz de en düşük bugüne kadar 0.73 oranlarına kadar 60 ay vadelerde görmüştür. 2018 yılındaysa ortama olarak konut kredisi faiz oranları % 0.98 oranında seyretmiştir. Aylık bazda %1 değerinin üstüne mümkün olduğu sürece bankalar çıkmamıştır. Tabi dolardaki dalgalanmadan sonra bazı bankalar ister istemez bu faiz oranlarını aylık %0.98 oranının üstüne çıkarmak zorunda kalmıştır.

Buradan Kredi Hesaplama Aracı | Güncel ve Uygun Faiz Oranları Sayfamıza Giderek En Uygun Kediyi Bulabilirsiniz.

Konut kredisi faizleri ile ilgili yapılan çalışma sonrasında, faizlerin 0’ın altına indirilmesi kararlaştırılmıştı. Buna bağlı olarak da ziraat bankası konut kredisi faiz oranlarını yüzde 0.98’e çekti. Bu faiz politikasına yönelik de özel bankalardan herhangi bir hareketlilik görülmemişti. Ancak Şekerbank dışında bu faiz politikasına özel bankalardan yanıt gelmedi. Türk Ekonomi Bankası da bu kampanyaya katılarak konut kredisi faiz oranlarını 0’ın altına düşürdü. Ancak vade seçeneği 60 aya kadar sunuluyor. Ayrıca ilk defa ev alacaklar için geçerli olmakta. Yani daha önce ev almamış ve ilk kez konut alacak olan kişiler 60 ay vadede yüzde 0.99 üzerinden konut kredisini bu bankadan alabilecek.

Ayrıca sizin için ilginç bir tespitte bulunalım, şöyle bir geçmişe bakın ne zaman ki konut kredisi faiz oranları %0.98 oranı veya altına düşmüşse konutların piyasa fiyatların da bir patlama yaşanmıştır. Aynı şekilde bu patlama satışlara da yansımıştır. Hepsi bir birine bağlantılı bir şekilde artmıştır. Konut kredisi faizlerinin düşmesi demek konut satışlarına rağbetin artması demektir yani konut fiyatlarının en üst seviye çıkması. Bu durum kesinlikle değişmez, ne zaman konut kredisinin faiz oranları %0.98 oranın altına düşsün mutlakla bu etki olacaktır.

İlginizi çekebilir: Faizsiz Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Konut Kredisi Faiz Oranları Düştü mü?

Ev kredisi faiz oranları 2019 yılında bir önceki seneye göre düşüşe geçti. Konut kredisi faiz oranları %1’in altına özel durumlar haricinde şu anda düşmez. Ama devlet destekli olarak verilen ve indirim süresi yakında bitecek olan 0.98 faizli konut kredileri 2020 yılı ile bitmesi ön görülmektedir. Seçimler konut kredisine direkt etki etmektedir. Bu da birkaç ay sonra konut faizlerinin daha da yükselmesi beklenmektedir. Konut kredisi faizleri şu anda dip noktada diyebiliriz. Önümüzdeki birkaç ay içinde faizlerin tekrar yükselmesi söz konusu olabilir.

Kişilere finansman denilen yeniden yapılandırma kapsamında konut kredisi çekmiş olduğu bankaya başvuru yaparak, konut kredisini yeniden güncel faiz oranları ile yenileyebilir. Bu durumda kendisinden ek masraf istenmez. Daha önce konut kredisini pahalı çekmiş olabilirsiniz. Ama henüz geç kalmış sayılmazsınız. Çünkü konut kredileri diğer krediler gibi değildir. İstediğiniz zaman ve istediğiniz kadar yeniden yapılandırabilirsiniz.

Konut Kredisi Düşüyor

Konut kredisi faiz oranları 2014 yıllarında 60 ay vadelerde %0.73 oranlarına kadar düştü. Bir çok vatandaşımız daha önce %1.50 yada daha fazla faiz oranlarında kullanmış oldukları konut kredilerini yapılandırma yaptı. Daha önceleri yüksek faiz oranları ile kullanmış olduğunuz kredinin faizlerinin düşmesi sonrasında o anki faiz oranlarında yeninden hesaplanıp tekrardan bir ödeme planı çıkarılmasıdır. Yapılandırma sadece bunu kapsamak ile kalmayıp aylık taksit vadelerinin kısa olmasından ötürü ödemekte zorlandığınız kredilerin vadelerinin uzatılmasını da içermektedir. Şimdi yüksek konut kredisindeki faiz oranları lehimize çevirirsek, yapılandırma yapmak isteyenlere de iyi haberlerimiz var. 10 yıllık konut kredisinde 50 bin TL fazla para vermeyin. Konut kredisi yapılandırma faiz oranları düştü. Konut kredisi çeken vatandaşların daha ucuz konut kredisi bulması durumunda kendilerine konut kredisi yapılandırma hakkı tanınmaktadır. Bu kişilere finansman denilen yeniden yapılandırma kapsamında konut kredisi çekmiş olduğu bankaya başvuru yaparak, konut kredisini yeniden güncel oranları ile yenileyebilir. Bu durumda kendisinden ek masraf istenmez.

Daha önce %0,94’ten konut kredisi çeken vatandaşlara başka bir banka finansman için %0,82 gibi bir faiz teklifi sunmaktadır. Bu da uzun vadede on binlerce TL anlamına gelmektedir. Peki bunlar hangi bankalar?

Göz atabilirsiniz: Devlet Destekli Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Kamu bankaları hükümetten aldıkları direktifleri hemen yerine getirir. Hükümet kredi faizlerini düşürün dedi ama özel bankalar pek oralı olmadı, ama Vakıfbank, Halk ve Ziraat Bankası hemen faizleri düşürerek en uygun ve ucuz ev kredisini dağıtmaya başladı. Siz de konut kredinizi bu iki bankaya taşıyabilir ve uzun vadede çok büyük faizler ödemekten kurtulabilirsiniz.

Konut kredisini Türkiye’de bankalar iki şekilde vermektedir. Bunlardan bir tanesi en uygun faiz oranları ile bir diğeri de en fazla geri ödeme vadeleri iledir. En uygun faiz oranları ile konut kredisi veren bankalar Bu bankaları bilmeyenler için sıralarsak.

Türkiye Halk Bankası
Vakıfbank
Ziraat bankası Yer almaktadır.

Bu bankalar sizlere en uygun konut kredisi faiz oranlarını sağlayacağından hiç bir şüpheniz olmasın. Ancak bu ve diğer bankaların 1 tanesi hariç hepsi size vade olarak en fazla 120 seçeneğini sunacaktır.

En Uzun Vadeli Konut Kredisi Veren Banka Hangisi?

Her ne kadarda şimdilik konut kredisi faiz oranlarını %0.98 oranında sizlere sunma imkanı bulamasa da bu banka hala konut kredisi vadeleri diğer tüm bankalar gibi 120 ay yani 10 sene vermek ile yetinmiyor. Ev alacaklara;

15 sene yani 180 ay vadeli
İsteyene 20 yıl 240 ay
Daha bitmedi isterseniz 25 sene yani 300 ay
Belki inanmayacaksınız ama eğer isterseniz 30 yıl 360 ay vadeli olarak konut kredisi vermektedir. Bu bankamızın adı Şekerbank’tır.

İlginizi çekebilir: Koç Finans Konut Kredisi Başvurusu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz