Konut Kredisi Faiz Oranları Düşer mi?

Konut kredisi faiz oranları düşer mi
Konut kredisi faiz oranları düşer mi

Konut kredisi alacak olan kişileri yakından ilgilendirecek konulardan biri de konut kredisi faiz oranları düşüp düşmeyeceği mevzusudur. Hükümetlerin kurulması, yeni bir partinin yönetime gelmesi vb. durumlardan konut kredisi faizleri düşebilmektedir. Ev almayı düşünen kişiler de böyle zamanları kollayarak en uygun faizle kredi çekebilme şansına erişmiş olurlar. Elbette bu durumun her zaman gerçekleşmesi söz konusu olmaz. Burada ev kredisi faizlerinin düşüp düşmeyeceği yönünden ancak ve ancak tahminlerde bulunulabilir. İşte bu yazıda da bu durumdaki tahminler aktarılacaktır.

Göz atmanızda fayda var: Devlet Destekli Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Ev Kredisi Faizleri Düşecek mi?

Konut kredisi faizleri ve hatta bankacılık piyasasındaki birçok kredi ürününün faizi ekonomik anlamda yaşanan olumlu ve olumsuz durumlardan etkilenebilmektedir: Para arz ve talebi, piyasadaki döviz kurları, ülkelerin iç borçları, siyasi anlamdaki sorunlar, enflasyon vb. Bu faktörlerin hemen hemen hepsi ister istemez ülkelerdeki siyasi otoriteye ve o ülkelerin diğer ülkelerle olan diyaloglarıyla bağlantılı durumlardır. Elbette Türkiye’de de siyasi otoritelerdeki çalkalanmalar, ülkenin doğusunda ya da batısında yaşanan çatışmalar, başka ülkelerle yaşanan sıkıntılar veya iyi diyaloglar konut kredisi faizlerini etkileyen faktörler arasında gösterilebilir. Siz de ülkede yaşanan durumları göz önüne alarak konut kredisi faiz oranlarında değişim yaşanıp yaşanmayacağını bir aşamada tahmin edebilirsiniz. Bunun için doğru bir yaklaşımla, doğru bir yorumlamada bulunmanız gerekir.

İlginizi çekebilir: Konut Kredisi Sisteminin İşleyişi

Türkiye’de dönem dönem iç çatışmalar yaşanmakta ve belirli gruplarla ülkenin askeri güçleri arasındaki gerginlik ciddi sevilere ulaşmaktadır. Bu sebeplerde dolayı da ülkede birçok insan ölmekte ve ekonomik durumlar, kredi faiz oranları da bu durumdan olumsuz yönde etkilenebilmektedir. Özellikle siyasi belirsizliğin olduğu zaman dilimleri içerisinde konut kredisi faizleri artış göstermekte ve insanlarda bu dönemlerde kredi alımlarında çekimser davranmaktadır. Ülkedeki iç karışıklıkların son bulması ve iyi veya kötü siyasi otoritenin göreve gelmesiyle birlikte de bu sıkıntılar belli bir seviyede aşılmakta ve yükselen kredi faizleri düşüşe geçmektedir.

Yalnızca ülke içerisinde yaşanan sıkıntılar ya da iyi durumlar kredi faizlerini etkilemez.   O ülkenin etrafındaki ülkelerde yaşana ya da dünya ekonomisinde yaşana durumlarda doğrudan ülkelerden konut kredisi faiz oranlarını etkileyen faktörlerdir. Piyasalarda yaşanan belirsizlikler ortadan kalkıp belirli bir duruma geçtiğinde faiz oranları da düşüşe geçer. İşte bu dönemlerde ev almak isteyen kişiler için en doğru zamanlar olarak düşünülebilir.

Konut kredisi faizlerinin düşmesi ev sahipleri açısından konut fiyatlarının arttırılacağı anlamına gelebilir. Böyle bir durumda bu da karşılaşılabilecek senaryolardan biridir.  Bunun olmasındaki ana sebep konut kredisi faizlerinin düşmesiyle birlikte insanların konut almaya daha çok yönelmesi ve arz talep dengesinin kurulmasıdır.

Göz atabilirsiniz: Senetle Konut Alınabilir mi?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz