Kobi Kredisi Ne Demek?

kobi kredisi
kobi kredisi

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Esnafların ekonomiye katkı sağlamaları ve çarpan değeri yaratması için devlet eliyle finansal destek sağlanması oldukça önemlidir. Ülke ekonomisinde meydana gelen anlık ve uzun vadeli tüm dalgalanmalardan ilk olarak etkilenen ve aldıkları zararı telafi etmeleri bir hayli zor olan küçük ve orta büyüklükteki işletmeler aldıkları teşvikler sayesinde hayatta kalmaya çabalamaktadırlar. Destek alabilmek için gerekli koşulları yerine getirmek ve evrakları tamamlamak gerektiğinden Kobi destek kredisi için gerekli evraklar nedir? Sorusunun cevabı bu aşamada önem arz eder.

Göz Atabilirsiniz: Devlet Destekli Kobi Kredisi Nasıl Alınır? (Faizsiz Kredi)

Kobi Destek Kredisi için Gerekli Evraklar Nedir? Nereye Başvurulur?

Öncelikle Kobi destek kredisi için gerekli evraklar nedir? Sorusundan daha önemli olan nereye başvuru yapılacağının bilinmesidir. KOSGEB veri tabanına kayıt olmak için KOSGEB web sayfasını ziyaret etmek ve yönlendirmeleri izlemek yeterli olacaktır. Üyelik bilgilerinizi çıktı olarak almanız ve saklamanız gerekli olabilecek durumlar için yarar sağlayacaktır. Bu aşamada gerekli olan evraklar Kobi beyannamesi, bilgi dokümanı, oda faaliyet belgesi, esnaf sicil gazetesi ve imza sirküsüdür. Bunlar tamamlandıktan sonra KOSGEB’e kaydınız da tamamlanmış olacaktır. Evrak fotokopileri ve asılları da yanınızda bulundurulmalıdır.

KOSGEB Başvurusunda Şartlar Nelerdir?

Anlatıldığı üzere KOSGEB veri tabanına gereken belgeler ile birlikte kayıt olmanız gerekir. KOSGEB’in ana sayfasında bulunan Kobi olma kriterlerine de uyum sağlamanız bir diğer husustur. İstenen evrakları KOSGEB ilçe müdürlüklerine de teslim etmiş olmanız beklenir. KOSGEB girişim sertifikasına sahip olmak da bir başka ön koşuldur. KOSGEB tarafından ücretsiz olarak sunulan bu eğitim sonunda girişimci sertifikası alınır ve %80 oranında devam zorunluluğu aranır.

KOSGEB Sıfır Faizli Kredi Şartları hakkında daha detaylı bilgi almak için diğer yazımızı okuyabilirsiniz.

Kobi Beyannamesi Nedir ve Nasıl Doldurulur?

Kobi destek kredisi için gerekli evraklar nedir? Diye merak eden birisinin bilmesi gereken belgelerden bir tanesi de Kobi beyannamesidir. KOSGEB veri tabanına kayıt olmak istediğinizde sizden doldurmanız beklenen evraklardandır. Evrakı doldururken şirket isminize eğer şahıs işletmesi iseniz adınızı yazmanız ve vergi numarası kısmına kimlik numaranızı yazmanız gerekir. Değil iseniz şirket uzantınıza en uygun şekilde doldurmanız gerekecektir. Yanlış doldurulması ise destek talebinizde olumsuz değerlendirilebilir.

Dikkatinizi Çekebilir: İşletme Kredisi Ne Demek?

KOSGEB

Kosgeb ülkemizde faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli işletmelerin ekonomiye katkı sağlamaları ve aynı zamanda etkinlik ile rekabet güçlerini arttırmak amacıyla kurulmuş bir kamu kurumudur. Kosgeb Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı olarak kurulmuştur. 12 Nisan 1990 yılında 3624 sayılı yasa ile kurulumu kesinleşmiştir. Kendi işini kurup, kendi işinin patronu olmak isteyenlere sağladığı hibe veya faizsiz kredi imkanı ile iş kurma yolunu açmıştır. Yeni iş yeri açmak isteyenlerin yanında tüm Kobilere destek sunmaktadır. İşletmesini kurmuş girişimci http://www.kosgeb.gov.tr adresindeki E-KOBİ alanından KOSGEB veri tabanına kayıt olup kullanıcı adı ve şifre alır.

Okumanızda Fayda Var: KOSGEB Kredisi Veren Bankalar

KOSGEB Yeni Girişimci Desteği kapsamında ön şart olarak Uygulamalı Girişimcilik eğitimlerine katılma ve sertifika alma zorunluluğu koymuştur. Bu eğitimlere katılarak sertifikasını aldıktan sonra iş kuran girişimcilere 50 Bin TL hibe,100 Bin TL’de geri ödemeli olmak üzere toplamda 150 Bin TL destek vermektedir. Sertifika tarihinden önce işini resmi olarak kurup daha sonra sertifika alan bir girişimci bu sertifika ile kurmuş olduğu işletme için destek başvurusu yapamamaktadır.

Bu desteklerden nasıl faydalanabileceğiniz işlem sırası ile;

KOSGEB Yeni Girişimci Destek Programından yararlanmak isteyen girişimci adayı, Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılarak Katılım Belgesini alır. Girişimcilik eğitimleri www.kosgeb.gov.tr internet adresi Duyurular > Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Duyuruları kısmında duyurulmaktadır ve ülke genelinde bu eğitimler ücretsiz bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Ayrıca Denizbank KGF Destekli KOBİ Kredisi yazımızı da okuyabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz