2021 KOBİ Değer Kredisi Başvurusu ve Şartları

kobi deger kredisi basvurusu
kobi deger kredisi sartlari

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Kobi değer kredisi alma şartları sağlanması halinde toplam 20 milyar TL’ye varan kredi verilecektir. İşletmenin KOBİ değer kredisi almasının ilk şartı, KOBİ tanımına uygun faaliyet göstermesidir. Tanıma uygun faaliyet gösteren firmalar KOBİ değer kredisi başvurusu    yapabilir ve diğer şartlarında sağlanması ile krediyi alabilir.

İlgili Yazılarımız:

 1. Kobi Kredisi Ne Demek?
 2. E-Kobi Giriş Nasıl Yapılır? Şifre ve Kobi Beyannamesi Alma
 3. Devlet Destekli Kobi Kredisi Nasıl Alınır? (Faizsiz Kredi)
 4. Denizbank KGF Destekli KOBİ Kredisi
 5. KOBİ Kredi Şartları Nelerdir? Vakıf-İş-Garanti

KOBİ Olma Şartları Nelerdir?

KOBİ olma özellikleri 2018 yılında yapılan yeni tanımla bazı değişiklikler geçirdi. KOBİ olmak için en az 10 personel çalıştırılması gerekmektedir ve yıllık net satış hasılatının ve mali bilanço toplamının en az 3 milyon lira olması gerekmektedir. Bu özelliklere sahip KOBİ’lere mikro ölçekli KOBİ denilmektedir. KOBİ’ler çalıştırdıkları personel sayısına, yıllık net satış hasılatına ve mali bilanço toplamlarına göre üç farklı kategoride sınıflandırılmaktadırlar. Mikro ölçekli KOBİ’ler, küçük ölçekli KOBİ’ler ve orta ölçekli KOBİ’ler. Küçük ölçekli KOBİ’lerin en az 50 personel çalıştırması ve yıllık mali bilançosunun en az 25 milyon lira olması gerekmektedir. Orta ölçekli KOBİ’ler en az 250 personel çalıştırmalı ve 125 milyon lira yıllık bilanço toplamına sahip olmaları gerekmektedir. Bu özelliklerden herhangi birine sahip olan işletmeler KOBİ tanımına uymaktadır ve KOBİ değer kredisine başvuru yapabilmektedirler.

KOBİ Değer Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

KOBİ değer kredisine başvurmak için şartlar 7 tanedir. İlki KOBİ tanımına uygun olmak olan şartların devamı şu şekildedir.

 • Yıllık cirosunun 25 milyon lira ve altında olması,
 • TOBB’a bağlı olan odalardan herhangi birine üyeliğinin bulunması,
 • İmalat ve İhracat faaliyetleri ile ilgilenmesi,
 • Mikro ve küçük ölçekli KOBİ olması,
 • Kredi başvurusu yapmak istediği tarihten önce aralıksız bir yıl süren düzenli faaliyetlere sahip olması,
 • Mali müşavir, Eczane, Tarım Kredi, YMM, Faktoring şirket, Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifleri, Döviz büroları gibi alanlarda faaliyet göstermesi

şartları aranmaktadır. Bu şartları sağlayan tüm KOBİ’ler, KOBİ değer kredisi başvurusu yapma hakkına sahiptir.

Kobi Değer Kredisi Sağlayan Bankalar Hangileridir?

KOBİ’lere değer kredisi veren bankalar toplam 13 tanedir ve bu bankalar 25 milyon lira altında ciroya sahip olan KOBİ’lere toplam 20 milyar lira kredi desteğinde bulunacaklardır. Gerekli belgelerin ve evrakların tamamlanması halinde başvuru yapılabilecek bankalar şunlardır; QNB Finansbank, Şekerbank, Garanti Bankası, Türkiye Finans, Vakıfbank, Eximbank, Yapı Kredi Bankası, Akbank, Denizbank, ING Bank, Ziraat Bankası, Türk Ekonomi Bankası ve Fibabanka’sıdır. Bu bankalar devlet ile anlaşma yapmış bankalardır. Bu bankalar üzerinden KOBİ değer kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz. Sağlanacak olan kredi devlet bütçesinden değil direk bankalar tarafından sağlanacaktır. Bu kredi üzerinden yapılacak kredi desteği maksimum 40 bin işletmedir. 36 ay vadeli ve %1,54 faiz oranı ile verilecek olan KOBİ destek kredisinden faydalanabilmek için belirtilen 13 bankadan herhangi birinin şubesine giderek bilgi alabilir ve direk başvuruda bulunabilirsiniz.

KOBİ Değer Kredisi Ödemeleri Nasıl Olacak?

KOBİ değer kredisi ödemelerinin verileceği firmalar iki grupta ele alınmaktadır. İmalat ve ihracat sektöründe üretim yapan KOBİ’lere 1 milyon kira kredi desteği sağlanacaktır. İmalat ve ihracat dışındaki diğer sektörlere 500 biner lira kredi desteğinde bulunulacaktır. KOBİ’lere verilecek olan değer kredisi ilk altı ay geri ödemesiz olacaktır. İlk altı ayın ardından krediye uygulanacak olan toplam faiz oranı %1,54 olarak belirlenmiştir. KOBİ özellikleri gösteren ve başvuru şartlarını yerine getiren işletmeler, belirlenen anlaşmalı 13 bankaya giderek KOBİ değer kredisi başvurusu yapabilirler. Krediler 12, 24 ve 36 ay aralıklarında vade seçenekleri ile verilecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz