KKB Skoru Nedir?

KKB Skoru

Makalenin İçerisinde Neler Var?

KKB, Kredi Kayıt Bürosu’nun kısaltılmış halidir. Kredi Kayıt Bürosu ise kişilerin kredi notunun tutulduğu ve gerekli durumda bunun rapor olarak sunulduğu bir kuruluştur. Kişilerin kredi, kredi kartı gibi kredili ürünleri kullanımı sonrasında ödemelerini ne derece düzenli yaptığına bağlı olarak bu sistemde kredi notu ortaya çıkar. Bu raporda var olan krediler ve ödeme durumları detaylı bir şekilde yer alır. Önceki süreçlerde bu rapordaki bilgiler sadece bankalar arasında paylaşılıyor ve kişilerle paylaşılmıyordu. Ancak artık gelinen nokta da sizler de belirli bir ücret ödeyerek KKB skoru öğrenme şansına sahipsiniz. Hatta ve hatta bir başkasının TC kimlik numarası ile kimlik bilgilerini biliyorsanız onun da KKB skorunu öğrenebilirsiniz.

KKB Skoru Ne Demektir? Neye Yarar?

KKB skoru kredi veya kredi kartı gibi kredi ürünlerini almak istediğinizde karşınıza çıkabilecek olan bir skordur. Eğer KKB tarafından sunulan rapordaki KKB skoru düşükse kredi veya kredi kartı başvurusu olumsuz sonuçlanabilir. KKB skoru sadece kredi veya kredi kartı ödemelerinden değil aynı zamanda adınıza olan faturaların ödemelerinden de etkilenmektedir.

Findeks adı verilen sistem üzerinden 7,5TL+KDV’ye bireysel kullanıcılar KKB skorunu birkaç basit adımla öğrenebilmektedir. Aynı şekilde kimi bankalar aracılığıyla da KKB skorunu öğrenmeniz mümkündür.

KKB skoru sayesinde kredi veya kredi kartı alma aşamasında sürpriz olarak karşılaşabileceğiniz red durumlarından birini önceki süreçte öğrenebilir ve ona göre gerekli tedbirleri alabilirsiniz.

Göz Atabilirsiniz;

KKB Skorunu Nasıl Öğrenebilirim?

KKB skoru bankalardan kredi çekimi için en etkili unsurlardan biridir. Bu kısaltmanın açılımı “Kredi Kayıt Bürosu” şeklindedir. Ülkemizde özellikle orta ve düşük gelir gruplarının kredi ihtiyaçları bir hayli fazladır. Bankalar, kendilerine gelen kredi taleplerini belli incelemeler yaparak elemektedir. KKB aracılığı ile elde edilen kredi notları da yapılan elemelerde temel olarak alınmaktadır. Çünkü kredi notlarının içerisinde kredi talebinde bulunan kimselerin detaylı bilgileri yer almaktadır. Bu bağlamda bireylerin geçmiş yıllardaki ve şimdiki mali durumları, bankalardan çektikleri kredileri ödeyip ödemedikleri gibi unsurlar incelemeye tutulmaktadır. Gizlilik içerisinde yapılan ve üçüncü kişilerle paylaşılmayan analizler neticesinde kredi notlarına ulaşılmaktadır. Kredi notu yüksek çıkan bireyler genellikle kredilerini zorluk yaşamadan temin edebilmektedir.

Göz atmanızda fayda var: Findeks Kredi Notu Nedir? Nasıl Öğrenirim?

Bireyler kredi notu öğrenmek için bankalara başvurmak zorunda değildir. Kredi skoru ya da puanı olarak da nitelendirilen bu sistem web siteleri aracılığı ile anında sonuç vermektedir. Bireyler KKB resmi internet sitesine üye olarak otomatik olarak veri girişleri ile kredi notlarını hesaplayabilmektedir. Hesaplamalarda dikkate alınan ölçütlerin yüzdeleri değişim göstermektedir. Kredi ödeme düzeni ve var olan kredi borçlarının durumu %35’erlik oranlarla en yüksek değerleri oluşturmaktadır. Yeni alınan kredilerin hesaplamalara %11’lik etkisi vardır. Kredi kullanma sıklığı %10 etki sağlarken diğer faktörler %9 oranında belirleyicidir. Bu gibi işlemlerle uğraşmak yerine otomatik sistemleri kullanmak daha kolaydır.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

  1. https://www.kredivepara.com/garanti-bankasi-sirket-adina-kredi-nasil-alinir/
  2. https://www.kredivepara.com/koc-finans-arac-kredisi-hakkinda-bilgi/
  3. https://www.kredivepara.com/kredi-karti-ek-kart-ne-demek/
  4. https://www.kredivepara.com/kredi-notu-sorgulama/
  5. https://www.kredivepara.com/adima-kredi-basvurusu-yapilmis-ne-yapabilirim/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz