Kırmızı Kalem Yiyenlere Kredi Veren Bankalar

Kırmızı Kalem Yiyenlere Kredi Veren Bankalar
Kırmızı Kalem Yiyenlere Kredi

Ülkemizde kırmızı kalem sebebi ile nakit para ihtiyaçlarını banka kredi ürünleriyle karşılayamayan milyonlarca kişi bulunmaktadır. En son torba yasasında yer alan sicil affı kayıtlarında, ülkemizde 11 milyon 561 bin 202 kişinin bu imkândan yararlanabileceği yayınlanmıştı. Ayrıca 2 milyon 331 bin 460 şirkete de borçlarını sıfırlamak için imkân verildiği açıklanmıştı. Bankaların kredi kullandırıp kullandırmama kararı sırasında incelediği en önemli referans kaynaklarından biri kırmızı kalem listesidir. Çünkü kırmızı kalem yiyenler listesinde bulunan bir kişinin kredi alabilmesi oldukça zordur fakat imkânsız değildir. Ülkemizde kırmızı kalem yiyenlere kredi veren bankalar veya finans kuruluşları bulunmaktadır. Peki, bankalardan kırmızı kalem yemek nedir ve kırmızı kalem yiyen kredi çekebilir mi?

OKU: Banka Kara Liste Ne Demektir?

Bankalardan Kırmızı Kalem Yemek Nedir?

Bankalardan kırmızı kalem yemek, finans kurumlarından kredi kartı alınması veya kredili ürün satın alınması ve belirlenen süre içerisinde bu ürünlere dair ödemelerin gerçekleşmemesi durumunun devam etmesi anlamına gelmektedir. Kırmızı kalem listesinde yer alan müşteriler, bankaların kredi ya da kredi kartı gibi hizmetlerinden faydalanmak istediklerinde olumsuz yanıt alabilirler. Yanıtın negatif yönde olmasını belirleyen en önemli faktörlerden biri kişinin, müşteri olarak hangi grupta yer aldığıdır. Buna bağlı olarak kişinin kırmızı kalem yiyenler listesinde yer alıyor olması, bankalarla ilişkilerinin bozulması anlamına da gelmektedir.

Bankadan Kırmızı Kalem Nasıl Yenir?

Bireyler çeşitli unsurlara bağlı olarak kırmızı kalem yiyebilirler. Örneğin banka müşterisinin kredi kartı aldığını ve 3 ay üst üste ödeme yapmadığını düşünürsek, belirlenen süre bitiminde müşteri yasal takibe düşer. Takipte olan müşteri kredi kartına ait ödemeleri yapmamaya devam ederse, kırmızı kalem yemiş olur. Kredi çekmiş olan bir kişide 3 taksitini yatırmadığında yasal takibe alınır. Ödeme yapılmamaya devam edilirse kırmızı kalem yemektedir. Özellikle ileri tarihli bir kredi çekme ya da bankalarla olan çalışmalarınızı arttırma amaçlı daha fazla sayıda kredi kartı alma planınız varsa yukarıda belirtilen iki duruma çok dikkat etmelisiniz.

Ekonomik gücünüz kredi taksitlerini ödemeye yetecek durumda mı ya da aylık kredi kartı harcamalarınız geliriniz ile orantılı mı çok iyi analiz etmelisiniz. Çünkü kredinizi kullandığınız tarihte aylık geliriniz yüksek düzeyde olabilir. Ancak sonrasında ekonomik gücünüzün zayıflayabilme olasılığını da hesaplayarak kredi çekiminde bulunmalısınız. Bir sonraki kredi talebinizde bankaların eski finans verileriniz üzerinden sonuç vereceğini unutmayınız.

Banka Kırmızı Kalem Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bankalara kredi kartı satın almak istediğinizi belirttiğinizde ya da kredi çekmek için başvuruda bulunduğunuzda, ödeme geçmişinize bakılarak karar verilecektir. Ancak finans kurumları, sadece geçmişte ödemesi yapılmamış para miktarına değil müşterilerinin sadakatine de bakmaktadır. Bu nedenle kredi veya kredi kartı müracaatında bulunmadan önce kırmızı kalem yiyenler listesinde yer alıp almadığınızı kontrol etmelisiniz. Bankadan kırmızı kalem yediğimi nasıl öğrenebilirim diyen tüketiciler, T.C. Merkez Bankası’nın kayıtlarından yararlanabilirler. Merkez Bankası bünyesinden tutulmakta olan veri tabanındaki kayıtlar, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile kamu kurum ve kuruluşlarıyla paylaşılmaktadır.

Bu nedenle gerçek ve tüzel kişilerin kendilerine ait bilgileri bu kuruluşlardan öğrenebilme hakkı bulunmaktadır. Fakat şuan için internet üzerinden negatif kredi kaydı sorgulaması gerçekleştiren bir alt yapı mevcut değildir. Dolayısıyla kişilerin online olarak kırmızı kalem sorgusu yaptırabilmesi mümkün değil. Bilgi edinme kanunu kapsamındaki kayıt öğrenme talepleri, T.C. Merkez Bankası’na yazılı dilekçe ile sadece posta yoluyla ya da elden kabul ediliyor. Ayrıca gerçek kişiler ile tüzel kişilerin dilekçe içeriklerinde de farklılar görülmektedir. Aşağıda yayınladığımız Merkez Bankası Kırmızı Kalem Dilekçesi konu başlığında dilekçe yazılımlarına dair içerikleri bulabilirsiniz.

Kırmızı Kalem Yiyen Kredi Alabilir mi? (Çekebilir mi?)

Kırmızı kalem yemişseniz, belirli bir süre içerisinde kredi alamaz ya da bankalardan kredi kartı talep edemezsiniz. Ödemediğiniz borç bakiyelerini toplu olarak kapatsanız dahi kara listeden hemen çıkamadığınız için kredili ürünlere dair yaptığınız başvurular ret edilecektir. Ancak belirli bir sürenin ardından yeniden bankalarla işbirliği yapabilmek için uygulayabileceğimiz yöntemler bulunmaktadır. “Kırmızı kalem yedim, nasıl kredi alabilirim?” diye sorgulayan kişilere yardımcı olabilecek unsurlar şu şekildedir:

  • Bankadan kırmızı kalem yiyen bir kişi 5 yıl süre ile kredi kartı veya kredi ürünlerinden birini alamayabilir. Fakat bu süre dolana kadar aktif borç bakiyenizi kapatmış olmanız, ilgili sürenin bitiminde bankaların size kredili ürün satmasını kolaylaştıracaktır.
  • Aktif borcu bulunmayan kişiler ise bir mevduat hesabı oluşturarak banka ile maddi ilişkilerini güçlü tutarak, başvuruların olumlu sonuçlanmasını sağlayabilirler.

Banka Kırmızı Kalem Nasıl Kalkar?

Bankalardan Kırmızı Kalem Nasıl Silinir?

Borcunuzu 90 gün boyunca ödemediyseniz ve bu sürecin sonunda yasal takibe alındıysanız, artık kırmızı kalem yiyenler listesine alındığınız için geri dönüşünüz bulunmamaktadır. Yetkili kurumlar tarafından tutulan kırmızı kalem kaydınızın kalkması için 5 yıl geçmesi gereklidir. Ancak bu süre içerisinde sicil affı getirilirse, kırmızı kalem yiyen kişiler borçlarını sıfırlama ve sicillerini temizleme imkânına sahip oluyorlar. Bu nedenle siciliniz bozulmadan önceyapılandırma, kredi borcu transferi ya da diğer adıyla refinansman hizmetlerinden yararlanarak mevcut borçlarınızı düzenli ödemenizi tavsiye ederiz…

Kırmızı Kalem Kaç Senede, Ne Zaman Silinir?

Çeşitli nedenlerle yasal takibe alınan tüketicilerin, borç ödememe durumuna devam etmesi halinde kırmızı kalem yaptırımı uygulanmaktadır. Bu evrede borçlarınızı tekrardan taksitlere böldüremez ya da refinansman hizmetlerinden faydalanamazsınız. Normal şartlar altında kırmızı kalem sicilinin silinmesi için 5 yıllık yasal sürecin bitmesi gereklidir. Peki, banka kırmızı kalem affı var mı? Af yasası çıkarılırsa kedi kartı ya da bireysel kredilerini ödeyememiş veya takibe düştükten sonra ödemiş olan tüketiciler kırmızı kalemden kurtulabilir mi?

Kırmızı kalem yedikten sonraki 5 yıllık süreçte tüm kredi işlemlerinin olumsuz etkilenmesi sebebiyle sicil affı önem arz etmektedir. Söz konusu dönem içerisinde ülke ekonomisinin çarklarını hareketlendirmek için borçlara af uygulanırsa kırmızı kalem siciliniz silinebilir. Bu nedenle bankadan kırmızı kalem yemişseniz af yasası ile ilgili süreleri dikkatli takip etmeniz önemlidir.

Banka Kırmızı Kalem Süresi Ne Kadardır?

Banka kredi ürünlerine dair ödemelerinizi bir veya iki ay süreyle yapmamanız, kredi notunuzun olumsuz etkilenmesine ve faiz cezası almanıza neden olmaktadır. Fakat ödemelerinizi 90 günden daha fazla süreyle gerçekleştirmemeniz halinde bankaların daha büyük yaptırımları ile karşılaşabilirsiniz. 90 gün ödemesi yapılmamış olan borç bakiyeniz ile ilgili banka, öncelikle tarafınıza avukat aracılığıyla 1 haftalık süre vermektedir. Söz konusu süre içerisinde borcunuzu yine ödemediğiniz takdirde kırmızı kalem yemiş olursunuz.

Merkez Bankası Kırmızı Kalem Dilekçesi

Merkez Bankası kırmızı kalem dilekçesi ile veritabanındaki kişisel kayıtları öğrenmek mümkündür. Bunun için dilekçede taleplerin açıkla belirtilmesi ve vergi kimlik numarası ile T.C. kimlik numarasının doğru bir şekilde yazılması önemlidir. Ayrıca dilekçe sahibinin kendisinin, yetkili temsilcilerinin ya da açıkça yetkili olarak beyan ettiği vekillerinin adı soyadı, yazışma adresi ve imzasının yer alması gereklidir. Protestolu senet, risk bilgileri, çek ve kredi limit bilgileri için de anne kızlık soyadı bulunmalıdır. Tüzel kişiler için yetkili kişi ve/veya kişilerin imzası ve imza sirkülerleri fotokopi dilekçeye eklenmelidir. Dilekçe sahibi ek olarak kendisine ait geçerli bir kimlik belgesinin fotokopisini de beyan etmelidir. Vekâleten bilgi talep edilmesi durumunda ise 1136 sayılı Avukatlık Kanunu gereğince 27/3. Maddesi gereğince pul yapıştırılmış bir vekâletnamenin tasdikli bir örneği ya da aslı ibraz edilmelidir.

Kırmızı Kalem Yiyenlere Kredi Veren Bankalar

Kırmızı kalem yediğinizde, finans kuruluşlarından tekrar kredi alabilmeniz için 5 yıllık sürecin bitmesi gereklidir. Bu süre geçmeden, finans kurumlarına kredi başvurusunda bulunmanız mümkündür fakat bankaların kredi verip vermeyecekleri, çalışma prensiplerine ve inisiyatiflerine bağlı bir durumdur. Peki, kırmızı çizgi yiyenlere kredi veren bankalar var mı? Böyle durumlarda hangi bankalardan finansman kullanılabilir? Öncelikle kırmızı çizgi yiyenlere kredi veren banka maalesef yoktur. Ancak belirtilen süre içerisinde tamamen borcunuzu kapatarak, kredi notunuzu yükseltmeniz halinde müşteri portföyünü genişletmek isteyen özel bankalara başvuruda bulunarak kredi alma olasılığınız vardır. Bunun için Merkez Bankası, Findeks ve KKB (Kredi kayıt bürosu) verilerinde kredi notunuzun yükselmesini sağlayacak bankacılık işlemlerinde bulunmalısınız.

Akbank Kırmızı Kalem Yiyenlere Kredi

Akbank kırmızı kalem uygulaması kredi ve kredi kartı borcunu 90 gün süre ile ödemeyen müşteriler için geçerlidir. Eğer söz ödenmemiş borç bakiyenizin belirtilen süre içerisinde yatırıldığını ve kırmızı kalem kararında yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız, www.akbank.com internet sitesindeki ‘’Bize Ulaşın’’ linki ile doğrudan bankanızla iletişim kurabilirsiniz.

Garanti Bankası Kırmızı Kalem Yiyenlere Kredi

Üst üste 3 ay olmak koşulu ile kredili ürünlerinizin ödemesini gerçekleştirmediğinizde Garanti Bankası kırmızı kalem yaptırımıyla karşılaşabilirsiniz. Yaptırım uygulama sürecindeki ilk bir haftada da ödemelerinizi yapmazsanız kırmızı kalem yemiş olursunuz. Garanti Bankası bu süreçten itibaren 5 yıl boyunca tüketicilere kredi kartı ve kredi vermemektedir. Sicili bozuk olanların bu bankadan kredi çekebilmeleri için tek yöntem belirtilen süre sonunda sicilin temizlenmiş olmasıdır.

Finansbank Kırmızı Kalem Yiyenlere Kredi

Zamanında ödeyemediğiniz borçlar sebebiyle Finansbank kırmızı kalem listesine girmiş olabilirsiniz. Ancak kırmızı çizgi yiyenlere kredi veren bankalar arasında QNB Finansbank’ın farklı kredili ürünlerinden, banka şube yetkililerinin inisiyatifi karşılığında yararlanabilirsiniz. Bu konuda QNB Finansbank diğer bankalara nazaran müşterilerine küçük meblağlarda yardımcı olabilmektedir.

Ziraat Bankası Kırmızı Kalem

Ziraat Bankası’nın kırmızı kalem yediğinizde size kredi kullandırma olasılığı yoktur. Bunun temel nedeni müşteri portföyünün genişliğidir. Aynı zamanda kamu kurumu olduğu için kara listeye alınan, kırmızı kalem yiyen sicili bozuk olan kişilere kredi imkânı verilmemektedir. Özel finans kuruluşları kredi kullandırma konusunda daha esnek davranmakta olduğu için kırmızı kalem uygulamasına dahil olan kişilerin özel bankalara yönelmesi daha doğru olacaktır…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz