Kira Vergisi Ne Kadar?

kira vergisi ne zaman
kira vergisi nasil odenir

Kira vergisi tutarı, ülkemizde iki milyondan fazla kişiyi yakından ilgilendiren bir konudur. Gelir Vergisi Kanunu‘nun 70. maddesinde yer alan hükümler, düzenlenen kira vergisi, mal ve hakların kiraya verilmesiyle elde edilen gelirleri kapsamaktadır. İlgili kanunda Gayrimenkul Sermaye İradı olarak da adlandırılan bu gelirler birtakım vergilere tabi tutulmaktadır. Kira vergisi tutarı 2020 yılında birtakım hesaplamalara göre belirlenmektedir. Konut kira vergisi alt sınırı yani kira vergisi istisna tutarı 2020 yılında 5.400 TL olarak belirlenmiştir.

 • SGK Vergi Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir? İçeriğe Git
 • Yurtdışından Telefon Getirme Vergisi Ne Kadar? İçeriğe Git
 • Yerli Otomobil Gümrük Vergisi Ne Kadar? İçeriğe Git
 • Gelir Vergisi İadesi Nasıl Alınır? Gelir Vergisi Hesaplama İçeriğe Git
 • Elektrikli Araba Vergisi Ne Kadar? Yerli Otomobil Vergisi İçeriğe Git

Kira Vergisi Tutarı Ne Kadar ve Ne Zaman Ödenir?

Kira vergisi ödeme zamanı, taşınmaz sahiplerinin kendisine ait konut ya da işyerlerini kiralayarak elde ettikleri gelirleri, istisna oranını geçmesi durumunda ödemeleri gereken kira vergisinin hangi tarihlerde ödeneceğini belirtmektedir. Kira vergisi ülkemizde iki taksit olarak kira beyannamesinin yapıldığı makamlara ödenmektedir.

Kira vergisinin ödenmesinde kira gelirinin elde edildiği yıl için bir sonraki yılın mart ayında ilk taksit ödemesi yapılır. Kira vergisi ödemesinin mart ayının 1 ila 25’i arasında yapılmasına dikkat edilmelidir. Örnek olarak açıklamak gerekirse 20120 yılına ait kira gelirinin beyannamesi 2020 yılının mart ayının 1 ila 25’i arasında verilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte kira vergisinin ikinci taksiti de temmuz ayı içinde yapılmalıdır. Dolayısıyla verilen beyanname üzerinden kira vergisi, mart ve temmuz aylarında olmak üzere iki eşit taksite bölünerek ödenmektedir. Kira vergisinin ödenmesi gereken makam ise farklılık gösterebilmektedir. Bu sebeple hesaplaması yapılan kira vergisi şu kurumlara yatırılabilir:

 • Mükellefin bağlı bulunduğu vergi dairesi,
 • Bağlı olunan vergi dairesindeki hesabın bildirilmesi koşuluyla diğer vergi daireleri
 • Kira vergisini tahsil etme yetkisi bulunan banka şubeleri,
 • gib.gov.tr bağlantı adresine sahip Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesi üzerinden anlaşmalı bankaların kredi kartlarıyla.

İŞKUR maaşları ne kadar? Yazımızdan bakabilirsiniz.

Kimler Kira Vergisi Ödemek Zorundadır?

Kira vergisi ödemekle mükellef mülk sahipleri, kiraya verilen gayrimenkulün türüne göre değişiklik göstermektedir. Bu bağlamda mesken kiralayan mülk sahiplerinin yıllık kira gelirlerinin 2020 yılı itibarıyla 5 bin 400 TL ve üzeri olması durumunda kira vergisi ödemek durumundadır. Yine aynı şekilde işyerini kiralayan kişiler, yıllık kira gelirleri 34 bin TL ve üzeri olması durumunda kira vergisi ödemekle mükelleftir. Öte yandan iş yeri kira ödemelerinde kira stopaj oranı %20 olarak belirlenmiştir.

Göz Atabilirsiniz;

Konut Kira Gelirinde İstisna Ne Demektir?

Konut kira geliri istisna tutarı, kiraya verilen konutun kiradan elde edilen gelirlerinde her yıl belirlenen bir oranda yasal olarak düşülen tutara, istisna bedeli denilmektedir. Bu oran her sene Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından kamuoyuna açıklanmaktadır. Konut kira gelirleri için uygulanan istisnalarda hangi yıl kira geliri elde edildiyse bu yılın belirlenmiş istisna tutarı düşülerek hesaplama işlemi yapılmaktadır.

Ayrıca kıdem tazminatı ne kadar? Yazımız içerisinden öğrenebilirsiniz.

Kira Geliri İstisna İndirimde Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Konut kira geliri istisna indiriminde önemli olan noktalar şu şekilde belirlenmiştir:

 • Bir mükellefin birden fazla konut üzerinden kira geliri elde etmesi durumunda, istisna indirimi kira gelirleri toplamına yalnızca bir defa uygulanmaktadır. Dolayısıyla kişinin birden fazla olan kiraya verilen konutlarından yalnızca biri için belirlenen istisna tutarı uygulanmaktadır.
 • Kiraya verilen bir konuta, birden fazla kişinin ortak olması yani ortak mülkiyetin kiraya verilmesi durumunda ise, söz konusu kiraya verilen konuttan elde edilen kira gelirlerinin vergilendirmesinde, her bir ortak için 2020 yılında belirlenen 5.400 TL’lik istisna ayrı ayrı uygulanmaktadır.
 • Kira gelirinin yanında ticari, zirai veya mesleki kazancını beyan etmek durumunda olanlar 5.400 TL’lik istisnadan yararlanamamaktadır.
 • Mirasın paylaşılmamış olması durumunda, miras üzerinde pay sahibi olan her bir mirasçı kira vergisi ödemesinde istisnadan ayrı ayrı yararlanabilmektedir.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çekecek İçerikler;


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz