Kimler Konut Kredisi Çekebilir?

Kimler konut kredisi çekebilir
Kimler konut kredisi çekebilir

Makalenin İçerisinde Neler Var?

İnsanlar başlangıçta yeteri parası ve kazancı olmadığı için ev kiralayarak orada yaşamaya başlarlar. Akabinden geçen sürenin ardından belini doğrultup yeterli parayı kazanmaya başlayan kişilerin çoğu konut sahibi olmanın hayalini kurmaya başlar. Elbette bankalar bu süreçte kapısını çalıp borç yani kredi alabileceğiniz yegane kurum olarak karşımıza çıkmaktadır. Bankaların konut kredisi vermesi için belli şartları aradığı bilinmektedir. Eğer kişiler bu şartları sağlayamazsa bankalardan konut kredisi çekemez.

Konut kredisini kimler çekebilir

Kredi notu yeterli seviyede olan kişiler: Hangi bankaya giderseniz gidin bankanın sizi değerlendirirken bakacağı ilk şey kredi notunuzdur. Bundan ötürü öncelikli olarak kredi notunu öğrenmek isteyebilirsiniz. Findeks sisteminden ya da bankanızın internet bankacılığı hizmetinden kredi notu sorgulamasını yapabilirsiniz. Konut kredisi çekmek isteyen kişilerin kredi notunun bankaların istediği seviyede yani 1300 ve üzerinde olmalıdır. Kredi notu kredi ve kredi kartı gibi kredili ürünlerin geçmiş ödemelerine bakılarak ortaya çıkarılan bir nottur. Bankanın bunu baz almasındaki temel amaç sizin krediyi ödeyip ödeyemeyeceğini belirlemektir. Önceki kredi veya kredi kartı borçlarınız akabinden hakkınızda kredi takip kararı çıkmış ya da geri ödemede zorluk çekmişseniz konut kredisini alamayabilirsiniz.

Gerekli belgeleri eksiksiz tamamlayan kişiler:  Bankaların tümü konut kredisinde başvurularında bir takım belgelerin getirilmesini talep eder. Kimlik, maaş bordrosu gibi belgeler istenen belgelerin başında gelmektedir. İlgili linke tıklayarak tüm istenen belgeleri öğrenebilir ve ona göre doğru adımlar atarak konut kredisi başvurusunu gerçekleştirebilirsiniz.

Kefil istenirse kefil bulmanız gerekir: Kimi durumlarda konut kredisi başvurusunda kişilerden kefil göstermesi talep edilebilir ve hatta ekstra belgeler de istenebilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalındığında ilgili kefili bulan ve ekstra belgeleri tamamlayan kişiler konut kredisi çekebilir.

Kırmızı kalem yememiş ve banka kara listesine girmemiş olan kişiler: Bu iki durumda olan kişilerin kredi alma olasılığı neredeyse yüzde 0’dır. Bundan dolayı konut kredisi almak isteyen kişilerin öncelikle kırmızı kalemi nasıl sildirebileceğini öğrenmesi ve banka kara listesinden nasıl çıkılacağını öğrenmesi gerekmektedir.

Konut Kredisi Çekmek İçin En Uygun Zaman

Konut kredileri ev almak isteyen pek çok vatandaşın başvurduğu kredilerdendir. Bu neden yüzünden ev alım zamanları konut kredilerine göre belirlenmektedir. Bu şekilde bireyler, geri ödemelerinde daha uygun rakamlar elde etmeye çalışmaktadır. Bilindiği üzere yakın geçmişe kadar konut kredi çekimlerinin geri ödemeleri anaparaların üç katına kadar çıkan rakamlardan oluşmaktaydı. Ancak yeni düzenlemeler sayesinde konut kredisinin faiz oranları %1’in altına çekilmiştir. Böylelikle vatandaşlar geçmişe göre daha az para ödeyerek konut kredilerini temin edebilmektedir.

Bu neden yüzünden konut kredisi için en uygun zaman içinde bulunduğumuz aylar olarak tanımlanmaktadır. Kredi çekimleri için zaman dilimleri evlerin durumuna göre de tayin edilebilmektedir. Çünkü bazı evler, çevresine inşa edilen alışveriş merkezleri ya da devlet binaları yüzünden değer kazanabilmektedir. Gerçekleştirilen çevre araştırmalarından hemen sonra evlerin değeri artmadan kredi temini ile satın alma işlemleri gerçekleştirilmelidir. Konudan da anlaşıldığı üzere konut alımları da kredi çekimleri de iyi sonuçlar elde edilebilmesi için uzun araştırmalar gerektirmektedir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz