2021 Kentsel Dönüşüm Kredisi Hesaplama

kentsel donusum kredisi hesaplama nasil yapilir
kentsel donusum kredisi hesaplama nereden yapilir

Kentsel dönüşüm kredisi hesaplama bina yapısına seçilecek olan vadeye ve binanın net maliyetine göre farklılık göstermektedir. Kentsel dönüşüm kredisi alarak riskli olarak nitelendirilen binaların yenilenmesi sağlanmalıdır. Kredi, afet durumlarında riskli bölge olarak nitelendirilen bölgelerdeki binalar ve yapı sağlamlığı bulunmayan binalar için geçerlidir.

Bu Yazımızı Okuyanlar Aşağıda ki Makalelerimizi de Okudu:

Kentsel Dönüşüm Kredisi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kentsel dönüşüm kredisi hesaplama konut için alınan kredi tutarına göre farklılık göstermektedir. Kredi talep edilebilecek üst limit tutarı 125 bin liradır. Konut için verilecek olan krediye 120 ay vade seçeneği uygulanırken bu süre iş yerleri için 84 aydır. Konutlar için olan devlet katkısı toplam tutarın %4’ü oranında olurken bu oran iş yerlerine sağlanacak olan katkıda %3’tür. Belirlenen katkı payı ve alınan kredi tutarı sonrası ödemeler için geçerli olacak faiz oranları bankalara göre farklılıklar göstermektedir. En uygun banka seçenekler incelendiğinde 120 ay vade ile 100.000 lira kentsel dönüşüm kredisi alınması halinde Ziraat Bankası %0,94 faiz oranı uygulamaktadır ve bu faiz oranı ile aylık taksit ödemeleri 1.393 liradır. Toplam maliyet Ziraat Bankası’nda 168.611 liradır. Ziraat Bankasından sonra en uygun teklifi Halk Bankası sunmaktadır. O da %9,94 faiz oranı ile aylık 1.393 lira ödeme seçeneği sunmaktadır ve toplam maliyet 168.664 liradır. Üçüncü en iyi teklife sahip olan banka ING’dir. %0,99 faiz oranı seçeneğine sahip olan banka, aylık ödemeler için 1.428 lira belirlemiştir ve bu ödeme seçenekleri ile oluşan toplam maliyet 17.002 liradır.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Hangi Binaları Kapsamaktadır?

Kentsel dönüşüm kapsamına gören binalar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Orta ve ağır hasarlı binalar için kentsel dönüşüm kredisi talebinde bulunulmalıdır. Türkiye’nin tüm bölgeleri için geçerli olan kredi, risk grubunda yer alan tüm yapıları kapsamaktadır. Hasarlı ve risk grubunda yer alan bina sahiplerinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bizzat kentsel dönüşüm için başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Yapılan başvuru sonucu devlet tarafından başvurunun onaylanması ile 120 ay vade için ortalama olarak yıllık %4 faiz indirim desteği sağlanmaktadır. Kentsel dönüşüm kredisi çekilerek yapılacak olan tüm başvurular için bu indirim uygulaması geçerlidir.

İlgili Yazılarımız:

Kentsel Dönüşüm Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Kentsel dönüşüm kredisi sağlayan bankalar 8 tanedir ve bu bankalar aktif olarak kredi sağlamaktadırlar. Kentsel dönüşüm kredisi veren bankalar; Ziraat Bankası, Denizbank, Finansbank, İş Bankası, Akbank, Halkbank, Garanti Bankası, Vakıfbank ve ING bankalarıdır. Bu bankalardan herhangi birine kentsel dönüşüm kredisi başvurusunda bulunulabilmektedir. Başvuruda bulunmak isteyen bireylerin başvuru esnasında bulundurması gereken bazı evraklar vardır. Bunlar; nüfus cüzdanı, tapu, gelir belgesi ve binanın risk grubunda olduğunu gösteren riskli bina tespit incelemesi sonucu oluşturulmuş rapordur. Bu belgeleri eksiksiz olarak getiren bireylerin kentsel dönüşüm kredisi başvurusunda bulunma hakları vardır.

Kentsel Dönüşüm Kredisinden Faydalanmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Kentsel dönüşüm kredisinden yararlanmak için gerekli adımların uygulanarak başvuru yapılması yeterli olmaktadır. Öncelikle bireylerin veya bina yönetiminin lisanslı kuruluşlara “Riskli Yapı Tespit Raporu” için başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Ardından ev sahipleri tarafından yüklenici firma bulunarak inşaat sözleşmesi imzalanır. Yüklenici firmanın uygun koşulları sağlaması halinde kredi başvuruları değerlendirmeye alınır. Bireylerin bankalara yaptıkları başvuruların onaylanması halinde oluşturulan talepler Bakanlık’a iletilir ve bakanlık tarafından yapılan incelemeler uygun görülürse faiz desteği uygulanır. Kentsel dönüşüm kredisi bu şartların yerine getirilmesi ile bireylere verilmektedir ve verilen kredinin konutlar için %4’ü, iş yerleri için %3’ü devlet tarafından karşılanır.

Göz Atabilirsiniz:

  1. https://www.kredivepara.com/anadolubank-konut-kredisi-basvurusu-hizli-onay/
  2. https://www.kredivepara.com/devlet-destekli-konut-kredisi-nasil-alinir/
  3. https://www.kredivepara.com/koc-finans-konut-kredisi-basvurusu/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz