Kazada kusurlu olsak bile kasko hasarı karşılar mı

Araç sahipleri kendi araçlarını ve canlarını güvence altına almak maksadıyla Kasko yaptırmaktadır. Zorunlu araç sigortası bilindiği gibi kaza olması durumunda karşı tarafla ilgili masrafları karşılamak amacıyla yapılan bir sigorta türüdür. Diyelim ki bir kazaya karıştınız ve kusur sizde böyle bir durumda ne yapacaksınız? Her şeyden önce bunu Zorunlu Trafik sigortası hiç bir şekilde karşılamaz. Peki kazada kusurlu olsak bile kasko hasarı karşılar mı? Bu soruyu detaylı olarak inceleyip olası bir senaryo üzerinden cevaplandıracak olursak:

Kaskonun karşılayacağı ve karşılamayacağı durumlar

Kasko sigorta poliçeniz kapsamında (diğer poliçelerde de aynı şekilde olan) kaza sizin kasıtlı bir hareketinizden ötürü meydana geldiyse ve bu kaza sonucu sigortalı olan aracınız zarar gördüyse bununla ilgili zararın karşılanmayacağı açık bir şekilde yer alır. Tabi ki bu durum Kasko şirketi tarafından tespit edilmelidir. Bunun dışında olası iki durumun gerçekleşmesi durumunda yine kasko hasarı kesinlikle karşılamayacaktır.

  • Bu durumlardan ilki ehliyetsiz olmanızdır,
  • ikincisi ise alkollü ve uyuşturucu almış olmanızdır.
BUNA BAKTINIZ MI?  Bireysel Emeklilik stopaj iadesi sorgulama

Bu iki durumdan biri tespit edilirse kasko hasarlarınızı asla karşılamayacaktır.

 Örnek bir senaryo üzerinden inceleyecek olursak:

Örneğin önünüzdeki araç kırmızı ışık yandığı için durdu, siz bu durumu kestiremediniz ve frene bastığınız halde gidip önünüzdeki araca çarptınız. Böyle bir durumda hem kendi aracınız hem de çarptığınız araç zarar gördü. Böyle bir durumda Zorunlu Trafik sigortası çarpmış olduğunuz aracın zararlarını karşılarken, kaskonuzda sizin aracınıza ait olan zararları karşılar. Kaskodan hasar alamamanız için kasıtlı, alkollü ya da ehliyetsiz bir kazaya karışmış olmanız gerekmektedir. Bunun haricindeki durumlarda kaskonuz hasarı karşılayacaktır.

Yani kazada kusurlu olan kişi siz olsanız bile yukarıdaki saymış olduğumuz durumlar haricinde kasko hasarınızı karşılayacaktır.

BUNA BAKTINIZ MI?  Sigorta Türleri Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir