Kazada kusurlu olsak bile kasko hasarı karşılar mı?

Trafik kazasından sonra sorulan tek taraflı kaza da kusurlu durumda bile kasko karşılar mı? Duran arabaya çarptım kasko öder mi? Hangi kasko tüm zararları öder? Hasar kaybını alabilir miyim? ile karşılaşılır bugün bu konuları tek tek araştırdık ve tüm bilinmeyenlere cevap verdik..

Aşağıda bu sorular tek tek cevaplanmıştır. Sizin sormak ve cevap almak istediğiniz soru aşağıdakilerden hangisi ise üzerini tıklayarak soruya direk gidebilirsiniz.

1.Kaskonun Karşılayacağı Durumlar
2.Kaskonun Karşılayacağı Durumlar
3.Tek taraflı kaza da kasko karşılar mı?
4.Duran arabaya çarptım kasko öder mi?
5.Hangi kasko tüm zararları öder?
6.Hasar kaybını alabilir miyim?

Araç sahipleri kendi araçlarını ve canlarını güvence altına almak maksadıyla Kasko yaptırmaktadır. Zorunlu araç sigortası bilindiği gibi kaza olması durumunda karşı tarafla ilgili masrafları karşılamak amacıyla yapılan bir sigorta türüdür. Diyelim ki bir kazaya karıştınız ve kusur sizde böyle bir durumda ne yapacaksınız? Her şeyden önce bunu Zorunlu Trafik sigortası hiç bir şekilde karşılamaz. Peki kazada kusurlu olsak bile kasko hasarı karşılar mı? Bu soruyu detaylı olarak inceleyip olası bir senaryo üzerinden cevaplandıracak olursak:

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  SGK Borcu Yoktur Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Kaskonun Karşılayacağı Durumlar Nelerdir?

Bu en çok da yaptırdığınız kaskonun türüne bağlıdır. Bazı kasko poliçeleri ne olursa olsun her türlü kazayı karşılarken bazıları ise karşılamamak için elinden geleni yapıyor. Genelde bizlere full diye sattıkları kaskoların çoğu full kasko değildir. Eğer full kasko istiyorsanız tüm özellikleri dahil ettirmelisiniz.

  • İkame araç,
  • Yıllık koşulsuz ön cam değişimi,
  • Ücretsiz çekici hizmeti ve buna benzer birçok özellik full kasko içinde bulunur.

Kaskonun Karşılanmayacağı Durumlar Nelerdir?

Kasko sigorta poliçeniz kapsamında (diğer poliçelerde de aynı şekilde olan) kaza sizin kasıtlı bir hareketinizden ötürü meydana geldiyse ve bu kaza sonucu sigortalı olan aracınız zarar gördüyse bununla ilgili zararın karşılanmayacağı açık bir şekilde yer alır. Tabi ki bu durum Kasko şirketi tarafından tespit edilmelidir. Bunun dışında olası iki durumun gerçekleşmesi durumunda yine kasko hasarı kesinlikle karşılamayacaktır.

  • Bu durumlardan ilki ehliyetsiz olmanızdır,
  • ikincisi ise alkollü ve uyuşturucu almış olmanızdır.

Bu iki durumdan biri tespit edilirse kasko hasarlarınızı asla karşılamayacaktır.

Tek taraflı kaza da kasko karşılar mı (Kusurlu Durumda)?

Yaptırmış olduğunuz kasko poliçesi full kasko ise sigorta şirketi tüm masrafları üstlenebilir. Fakat full olmayan yani şartlı kasko ise karşılamama olasılığı yüksektir.

Duran arabaya çarptım kasko öder mi?

Normal şartlarda öder, fakat kasko bunda bir kasıt var mı yok mu arar! Yani kazayı bilerek yapıp, karşı tarafla anlaşarak arada kasko şirketinin parasını çalma işlemi yapılıyor mu araştırılır. Örnek vermek gerekirse siz ve arkadaşınız olsun.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  SGK Durum Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

Arkadaşınız da oto kaporta işi yapıyor olsun. Size sen arabayı çarp getir kaskodan fazla bedel çıkartalım, bende yolumu bulayım sende para kazan gibi sahtekarlık sözleri kurabilir. Firmalar bu şekilde bir iş var mı bunu araştırırlar.

en iyi kasko

Hangi kasko tüm zararları öder?

Üstte de belirttiğimiz gibi tüm özellikleri eksiksiz olan kasko tüm zararı karşılar. Kasko şirketi ile kasko anlaşması yaparken full kasko yaptırmak istediğinizi ve tüm zararları karşılayan kasko yaptırmak istediğinizi belirtmeniz gerekir.

Hasar kaybını alabilir miyim?

Hasar kaydını alma ihtimaliniz bulunuyor. Fakat bunun için bazı şartlar bulunmaktadır.

  1. Aracın değer kaybını alabilmek için kazada haklı olan taraf olmalısınız. Kazaya sebebiyet veren taraf aracının değer kaybını talep edemez.
  2. Araç değer kaybı başvuruları için iki senelik bir zamanaşımı uygulanır. Bu süre zarfında başvurunuzu yapmazsanız hakkınızı kaybetmiş olursunuz.
  3. Trafikte bulunan her sürücünün sigortası olduğu varsayılır. Eğer kaza yapan kişinin sigortası yoksa ödemeyi kendisi yapmakla yükümlüdür.

Bu şartların sağlanması durumunda hasar kaybını alabilirsiniz.

Güncelleme: 21.06.2019

 


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz