Katılım Bankacılığı Nedir?

Katılım bankacılığı nedir
Katılım bankacılığı nedir

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Katılım Bankacılığı, faizsiz kazanç elde etmek için bir alternatif olarak ön plana çıkan bankacılık şekli olarak tanımlanmaktadır. Katılm Bankaları kazandıkları miktarları müşterilerine kar payı olarak dağıtarak işleyişini sürdürmektedir. Ülkemizde genel olarak muhafazakar kesim tarafından faiz almak istememelerinden ötürü tercih edilmektedir.

Göz atabilirsiniz: Katılım bankası araç kredisi başvurusu

Kar payı faizle birebir aynı şey değildir. Çünkü bu tip bankacılıkta müşterilerinden fon toplayan bankalar şirketlere bu toplanılan fonları kredi olarak kullandırmakta ve oradan elde ettikleri karı da her müşterisine fonu miktarında paylaştırmaktadır. Türkiye’de Katılım Bankacılığı yapan bankalar ;

 • Bank Asya
 • Albaraka
 • Türkiye Finans
 • Kuveyt Türk

şeklinde sıralanabilir.

Temelde kar-zarar ortaklığı olarak nitelendirilebilecek bir bankacılık çeşidi olarak ön plana çıkmaktadır.  Katılım Bankaları sadece paranın hareketliliğinden para kazanmamaktadır. Aynı zamanda parayı çeşitli yerlerde değerlendirerek ticari bir kazanç elde etmeyi amaçlamaktadırlar. Bu şekilde kar-zarar durumunda katılımı oranında diğer insanlarda kar veya zarar etmektedir.

Katılım Bankaları her zaman kar garantisi vermemektedir. Kimi zaman ticarette de olduğu gibi zarar edebilirler. Ama totale bakıldığı zaman genel olarak kar elde ettikleri gözlemlenmektedir. Bundan dolayıdır ki müşterilerine hep kar dağıtabilir.

Katılım Bankası Nedir? Nasıl Çalışır?

Katılım Bankaları mali sektörde faaliyet göstermekte olan, ekonomiyi finanse eden ve de müşterilerine bankacılık hizmetleri sunan bir banka çeşididir. Katılım Bankaları, müşterilerinden topladığı fonları, faizsiz bankacılık prensiplerini göz önüne alarak çeşitli ticaret şekillerinde ve sanayide değerlendirerek bu değerlendirmeler sonucu ortaya çıkan kar ya da zararı fon sahipleriyle paylaşmaktadır. Türk Lirası, Dolar ve Euro cinsinden vadeli olarak açılan hesaplarda bankada toplanan fonlar, finansal kiralama, bireysel finansman desteği, kurumsal finansman desteği, zarar yahut kar ortaklığı gibi yöntemlerle değerlendirilmektedir.

Sanayinin yahut ticaretin ihtiyaç duymakta olduğu gayrimenkul, mamul madde, yarı mamul madde, hammadde bu yöntemler aracılığıyla sağlanmaktadır. Katılım Bankaları nakit olarak kredi vermemektedirler. Nakit olarak kredi vermeseler de halkın ihtiyacı olabilecek bankacılık hizmetlerini her türlü sunmaktadırlar.

Temelde Katılım Bankalarının dayandığı nokta ve hatta Altın Kuralı’da denilebilir: “Faizsizlik Prensibi

Bu prensibin özünde ise ;

 1. Fon kullandırırken nakit para vermemek
 2. Alınan malı peşin almak ve vadeli satmak
 3. Halktan fon toplarken sabit bir getirisinin olacağını taahhüt etmemek

yer almaktadır.

Göz Atabilirsiniz;

Katılım Bankaları Neden Kurulmuştur? Kuruluş Amaçları Nedir?

Türkiye’de yaşamakta olan müslüman kesimin bir kısmı faizden uzak durmaktadır. Bu durum aslında sadece Türkiye ile de sınırlı değildir.  Bundan dolayıdır ki bu insanlar Katılım Bankası olmayan diğer bankalardaki fonları tercih etmemektedirler. Bu da ülkenin hem ekonomisi hem de tasarruf yapması açısından bir kayıp oluşturmaktadır. Katılım Bankaları, faizsiz bankacılık sloganıyla bir yenilik olarak ortaya çıkmış ve Katılım Bankası  olmayan diğer bankaları bu anlamda saf dışı etmiştir.

İlginizi çekebilir: Katılım Bankası Araç Kredisi Başvurusu

Böylelikle o bankalara gitmeyen insanlar Katılım Bankalarından aldıkları fonlarla ekonomiye can vererek kendi paralarını da değerlendirme olanağı bulmuşlardır. Ayrıca Katılım Bankacılığı anlayışı uzun vadede yoplumun kalkınmasına fayda sağlamaktadır. Kuruluş aşamasında dünyadaki diğer örnekleri de incelenerek Katılım Bankaları’nın topladığı fonların değerlendirilmesi için çeşitli metodlar geliştirilmiştir. Bu metodlarla elde edilen kazançlar ticari kazanç olduğundan dolayı faizle para kazandıran bankalardan bir farklılık oluşturarak ön plana çıkmış ve de halkın belli bir kesiminden rağbet görmüştür.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

 1. https://www.kredivepara.com/sekerbank-kredi-karti-iptal-etme/
 2. https://www.kredivepara.com/qnb-finansbank-kredi-karti-iptal-etme/
 3. https://www.kredivepara.com/fibabanka-kredi-karti-iptal-etme/
 4. https://www.kredivepara.com/kuveyt-turk-kredi-karti-limit-arttirma/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz