Kart Numarası Nerede Yazıyor?

Bankalara giderek başvurduğunuz kredi kartı ya da vadesiz mevduat hesabı açılışlarının ardından, adresinize kullanmanız için hesaplarınıza bağlı olarak kartlar gönderilecektir. Bu kartlar, sizlerin tüm alışverişlerinde ve ödeme ya da para çekme işlemlerinde yardımcınız olurken, kullandığınız kartlar hakkında da bazı bilgileri bilmeniz gerekmektedir. Hem kredi kartlarında hem de vadesiz mevduat hesaplarının, hesap kartlarında bulunan ve en önemli olan bilgi ise, kart numarasıdır. Çünkü, hem internet ve telefon bankacılığına giriş yaparak, bankacılık işlemlerinizi yaparken hem de internet üzerinden alışveriş yaparken bu numaraya ihtiyacınız olacaktır. Peki, kart numarası nerede yazıyor şimdi bu konuya değinelim.

  • OdeaBank Kredi Kartı İptal Etme Nasıl Yapılır? İçeriğe Git
  • Ziraat Bankası Kredi Kartı Limit Arttırma (Yükseltme) Nasıl Yapılır?İçeriğe Git
  • ING Kredi Kartı İptal Etme Nasıl Yapılır?İçeriğe Git
  • ICBC Bonus Classic Kredi Kartı İptal Etme Nasıl Yapılır?İçeriğe Git
  • Yapı Kredi Kredi Kartı Limit Arttırma (Yükseltme) Nasıl Yapılır?İçeriğe Git

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: Kart Numarası Nedir?

Her bankanın sizler için hazırlamış olduğu kartlar birbirinden farklı olsa da, genelinde kart numarası aynı yerdedir. Kart numarası nerede yazıyor sorusuna cevap arayan kullanıcılarımızın, kullanmış oldukları kartın ön yüzüne bakmaları yeterli olacaktır. Kartın ön yüzünde, kabartılmış bir bölüm bulunmakta ve burada da 16 haneli rakamlar bulunmaktadır. Dörderli bir şekilde birbirinden ayrılan bu on altı haneli numara, sizlerin kart numarasıdır. Kart numaranızı kullanarak, internet alışverişlerinizi hızlı bir şekilde yapabilecek, dijital bankacılık platformlarının tamamında kesintisiz bir şekilde işlem görebileceksiniz. Kullanılan kart numarası hakkında bilinmesi gereken diğer bir durum ise, başlangıç numaralarıdır. Çünkü, banka ve kredi kartları, Visa ya da Master Card olarak ayrılmaktadır. Bunu anlamak için ise, kart numaranızın ilk hanesine bakmanız yeterli olacaktır. Eğer, kart numaranızın ilk hanesi 4 ile başlıyorsa, kartınıza Visa Kart, 5 ile başlıyorsa da Master Card olduğunu anlayabilirsiniz.

Göz Atabilirsiniz;

Kart Numarası Neden Geçersiz Olur?

Kart numaralarının geçersiz olması belli nedenler yüzünden gerçekleşmektedir. Bu durumda özellikle internet üzerinden yapılan alışverişlerde sıkıntı yaşanabilmektedir. Peki, kart numarasının geçersiz olduğunu söyleyen hata neden ortaya çıkar? Bu durumun ilk nedenlerinden biri kartların internet alışverişlerine açtırılmamış olmasıdır. Bilindiği üzere yıl içerisinde bu durum zorunlu hale getirilmiştir. Banka kartları da kredi kartları da ancak bireysel taleplerden sonra online alışverişlere açılabilmektedir. İnternet alışverişlerine açım için ATM’ler, banka şubeleri veyahut müşteri hizmetleri kullanılabilmektedir.

Göz atmak isteyebilirsiniz: Bankamatik Kartında Hesap Numarası Nerede Yazar

Kart numarası neden geçersiz olur sorusu için teknik hatalar da yanıt olarak verilebilmektedir. Bu durum bazen kullanılan internet sitesinden kaynaklanmaktadır. Bundan ötürü işlemin bir kez daha denenmesi önerilmektedir. Denemeler neticesinde aynı sonuç alınıyorsa müşteri hizmetleri aranmalıdır. Müşteri hizmetleri sistem hataları yüzünden yaşanan hataları doğrudan çözmektedir. Ancak görüşmeler öncesinde yazılan kart numarasının doğru olup olmadığı muhakkak kontrol edilmelidir. Çünkü kartın üzerindeki isim, hesap numarası, güvenlik kodu ve son kullanım tarihinde bir hane bile hatalı olsa kart numarası geçersiz olmaktadır.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çekecek İçerikler;

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz