Kara Listeye Kredi Kartı Veren Bankalar

Kara Listeye Kredi Kartı Veren Bankalar
Kara Listeye Kredi Kartı Veren Bankalar

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Kara Listeye Kredi Kartı Veren Bankalar Hangileri? Kara listeden çıkmak için neler yapılmalı ? Bu sorunların cevaplarını makalemizde öğrenebileceksiniz. Bankacılık teriminde kara liste, geçmiş dönemde kredi ya da kredi kartlarınıza olan borçlarınızı ödememiş olmanızdan dolayı haciz ve idari takip gibi işlemlerin yapılmış olmasına verilen isimdir. Bankların kara listesinde olmanız, onların sizinle hiçbir şekilde çalışmak istemeyeceği anlamına gelir. Kara listenin temizlenmesi için 5 yıl geçmesi gerekir. Çünkü bankalardaki sicilinizde oluşan bu kötü izlenim Merkez Bankası tarafından işlenir ve tüm bankaların görmesi sağlanır. 5 yıl sonra ise zaman aşımına uğrar ve kara listeden adınız silinir. Peki isminiz kara listede ve henüz 5 yılı doldurmadınız, nasıl kredi kartı alacaksınız?

  • Akbank Kredi Kartı Borcu Öğrenme İçeriğe Git
  • ODEABANK Kredi Kartı Limit Arttırma (Yükseltme) Nasıl Yapılır? İçeriğe Git
  • Kuveyt Türk Kredi Kartı Limit Arttırma (Yükseltme) Nasıl Yapılır? İçeriğe Git
  • Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açma İçeriğe Git
  • İş Bankası Kredi Kartı Limit Yükseltme Kaç Gün Sürer? İçeriğe Git

Kara Listedekilere Kredi Kartı Veren Bankalar

Bu konuda sizlere yardımcı olabilecek bankalar vardır. Kara listede olan kişilere bankalar kredi kartı ya da kredi vermek istemezler. Ancak bazı bankalar kendi inisiyatiflerini kullanarak, size kredi kartı verebilirler. Bu bankalar Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Bankası, Yapı Kredi ve Aktif Bank olarak açıklanabilir. Bu bankalar kendilerine otomatik ödeme talimatı verdiğiniz takdirde sizlere, kara listede olsanız bile düşük limitli kredi kartı vermektedir.

Hemen kara listeden çıkmak için Banka Kara Listesinden Nasıl Çıkılır? yazımızı okuyun.

Kara Listede Olan Biri Kredi Kartı Alabilir Mi?

Kara listede olan birinin kredi kartı alması çok zordur. Bankalar birine kredi ya da kredi kartı verirken düzenli ödeme yapıp yapmadığını kontrol eder. Eğer düzenli ödeme geçmişiniz yoksa,kendi bankasına da düzenli ödeme yapamayacağınızı düşünür ve bu ürünlerini vermek istemez. Bu durumda yapmanız gereken kredi notunuzu yükseltmek olmalıdır. Kara listeden nasıl çıkılır sorusunun cevabı, kredi notunuzu yükseltmektir. Bunu yapabilmek için öncelikle herhangi bir bankadan vadesiz hesap açtırmalısınız. Bu hesabınıza sürekli para giriş çıkışı yapmalı ve otomatik ödeme talimatı vermelisiniz. Talimatlarınızdaki faturalarınızı geciktirmeden öderseniz birkaç ay için kredi notunuzu düzeltebilir, kredi kartı alabilirsiniz.

Kredi Kartı Sicili Kaç Yılda Temizlenir?

Kredi kartı sicilinin temizlenmesi için belirli zaman aralıklarının geçmesi gerekir. Örneğin; kredi kartınıza birkaç ödemeyi geciktirmişseniz, düzenli olarak 2 -3 ay ödeyip bu kötü sicili temizleyebilirsiniz. Ancak ödemelerinizi geciktirdiğiniz için takibe alındıysanız ya da avukatlık olduysanız bu sicili temizlemeniz biraz zordur. Öncelikle borcunuzu kapatmanız ya da yapılandırmanız gerekir. Borcunuz kapandıktan sonra ‘kapandı yazısı’ almalısınız. Borcun işlendiği tarihten itibaren 5 yıl geçtikten sonra ise siciliniz tamamen temizlenir. Ancak bazı dönemlerde devlet tarafından sicil affı uygulanır. Bu aflar sonucunda da siciliniz daha erken bir sürede temizlenebilir.

Kredi Kartı Sicili Sorgulama?

Kredi kartı sicilinizi sorgulamak için Findeks’e üye olmanız gerekir. Findeks bankalarla ilgili alışverişlerinizin kontrol edildiği ve kredi notunuzun belirlenmiş olduğu bir platformdur. Bu platform üzerinden kredi risk oranınız, kredi notunuz, kredi kartı siciliniz gibi pek çok bilgiyi öğrenebilirsiniz. Bu bilgilere ulaşmak için de belirli bir ücret ödemeniz gerekir.

Kredi notunuzu hemen öğrenmek için Findeks Kredi Notu Nedir? Nasıl Öğrenilir? yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çekecek İçerikler;

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz