Kara Listede Olan Kişiler Kredi Kartı Alabilir mi?

blank

Bankalar hemen hemen herkese oldukça kolay bir şekilde kredi ve kredi kartı verebilmektedir. Bu durum başta güzel bir şeymiş gibi dursa da esasında o kadar da güzel bir durum değildir. Çünkü kredi ve kredi kartını alan herkes bu ikisinden doğan harcamalar sonrasındaki ödemeleri düzenli olarak yapamamaktadır. Düzenli olarak yapılmayan ödemeler sonrasında kişilerin kredi notu düşer ve akabinden banka kara listede girme ile karşı karşıya kalınabilir. Siz de bunun gibi bir durumdan ötürü kredi kara listesine girdiyseniz muhtemelen bir müddet ne kredi kartı ne de kredi kullanamayacaksınız. Peki ne zaman kredi kartı alınabilir? İşte bu soruya cevap bu yazıda detaylı bir şekilde bulunacaktır.

blank
blank

Göz atmanızda fayda var: Findeks Kredi Notu Nedir? Nasıl Öğrenilir?

Kara listede kredi kartı almak

Kara listeye girmiş olan kişiler aynı zamanda düşük kredi notuna sahip olmuş olan kişilerdir. Bundan dolayı bankalar size kredi ve kredi kartı konusunda temkinli yaklaşacaktır. Kara liste kısaca kredi veya kredi kartı gibi bankaya olan borçlarını zamanında ödemeyip yasal takibe alınmış ve sonrasında borcun tahsilatı için banka tarafından avukata verilmiş olan kişilerin alındığı bir liste olarak tanımlanabilir. Bu liste bankalar açısından hayati bir öneme sahiptir. Çünkü bu sayede tüm bankalar hangi müşterinin vereceği borcu ödeyebileceğini, hangi müşterinin ödeyemeyeceğini belli oranda önceden tespit edebilir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  İş Bankası Kredi Kartı Limit Arttırma (Yükseltme) Nasıl Yapılır?

Banka kara listesinde yer alan kişiye A bankası kredi kartı verir, Y bankası kredi kartı vermez gibi bir yaklaşım doğru olmayaktır. Çünkü yazının girişinde de bahsedildiği gibi kredi kara listesinde olan kişiler bankalardan genel olarak aynı cevabı alacaktır. Bu süreci aşabilmek ve kara listeden çıkabilmek için elbette atabileceğini adımlar bulunmaktadır. Bunların başında ilk olarak herhangi bir bankadan vadesiz hesap açmak gelmektedir. Bu hesaba düzenli bir şekilde para giriş çıkışı yapmalı ve hatta faturalarınız için otomatik ödeme talimatı vermelisiniz. Gerçekleştirilecek olan bu işlemler sonucunda banka size yeniden güvenecek ve kredi kartı vermeye yanaşabilecektir. Bu süreci daha da hızlandırmak istiyorsanız ilgili vadesiz hesapta teminat olarak yüksek bir tutar bulundurmalı ya da düzenli bir gelir aldığınız emekli maaşı, kira geliri vb. teminat olarak göstermelisiniz.

Göz Atabilirsiniz;

İlginizi çekebilir: Kara Listede Olanlar Nasıl Kredi Alır?

Bahsedilen sebeplerin herhangi birinden dolayı bir şekilde banka kara listesine girdiyseniz sonraki süreçte kredi kartı başvurusunda bulunacaksanız SMS ile ya da internetten başvuru yerine banka şubesine giderek başvuruyu yapmanız faydanıza olacaktır. Kimi bankalar kişiler kara listede ise ya da düşük kredi notuna sahipse bile kredi kartı verebilmektedir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Temassız Ödeme Nedir? Temassız Ödeme Nasıl Kapatılır?

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çekecek İçerikler;


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz